Marslı

18 Eylül 2019

Geçtiğimiz günlerde daha önce çok severek izlediğim Marslı filmini yeniden izlemek üzere TV karşısına geçtim. Evet, film izlemeyi toplum olarak seviyoruz. Senaryoya dökülen hikayeler, beyaz perdeye aktarılan çekimlerle bize aksiyon, gerilim, trajedi ve romantik unsurlar olarak geri dönüyor. O duyguyu seviyoruz; kendimizi filme kaptırmayı, hüzünlenmeyi ya da gerilmeyi çok seviyoruz. Filmi beğendiysek üzerinde en fazla 10 dakika konuşuyoruz, beğenmediysek eğer ‘kötüydü’ deyip geçiyoruz.

Peki, bir film çekilirken, aşama aşama hiç düşünüyor muyuz? Bir film özellikle de niş bir konu ise eğer hangi aşamalardan geçiyor ve bu aşamalarda ne tür bilgiler edinilip ne şekilde bir prodüksiyon oluşturuluyor?

Marslı filmine dönersek yeniden…

2015 yılında vizyona giren, başrolünde Matt Damon’ın oynadığı film… Bakıldığında klasik bir uzay filmi gibi görünse de aslında detaylarda yeni bilgiler edindiğimiz ‘vay be’ dediğimiz içerikler barındıran bir film. Çekimlere zaten laf yok, muhteşem! Harika bir prodüksiyon, mükemmel oyunculuklar. Peki, siz hiç su olmayan bir yerde patates yetiştirildiğini hayal ettiniz mi? Ya da bir gezegende insan vücudunda açılan yaraların nedenlerini düşündünüz mü? İşte bu film yapım öncesi süreçlerde bunun gibi birçok konuyu araştırmakla geçiyor. Belki de çok beğendiğimiz ya da beğenmeyip üzerinde durmadığımız filmlerin yapım öncesi aşamasında neler öğreniliyor neler haberimiz yok.

Mars’ta Su Üretip Patates Yetiştirmek

Filmin ana karakteri Mark Watney, NASA’da çalışan bir uzay bilimci ve aynı zamanda da botanik bilimci. Mars’ta çıkan bir fırtına sonucu erken dönmeleri gerekiyor ve bir kaza sonucu Mark yaralanarak Mars’ta tek başına kalıyor. Uzay aracının Mars’a geri dönmesi 3-4 yıl ve dolayısıyla da o zamana kadar hayatta kalmaya çalışmak zorunda. Mars yolcuğunda NASA tarafından yemek olarak patates seçiliyor ve Mark, yanlarındaki patateslerden yeniden patates üretip hayatta kalmaya çabalıyor. Tabii ki, Mars’ta su yok!

Mark işe önce su üretmekten başlıyor; senaryo da olsa insana bu durum çok da mutluluk verici gelmiyor mu sizce de? Mars’a iniş aracındaki hidrojenleri boşaltıp, katalizörden geçirip nitrojen ve hidrojen olarak ayırdıktan sonra, hidrojeni bir alana alıp yakıyor; tabii ki bunun yanında mekiğin içinde ne az ne de fazla oksijen olması lazım, yoksa patlama oluyor. Mark, kendi oksijenini hesaba katmadığı için ilk denemesi hüsranla sonuçlanıyor ve küçük bir patlama oluyor. Sonrasında kendi oksijeninin hidrojene gitmemesi için uzay kıyafetini giyip başına kaskını geçiriyor ve sonuç; başarılı. Mark, Mars’ta suyu üretti!

Patatesin yetişmesi için sıra gübreye geldi; Müracaat maalesef insan dışkısı…

Yazının devamı...

Yeni Medya Çağında 'İK'

21 Ağustos 2019

Sevgili Okurlarım,

Öncelikle merhaba!

Bugüne kadar sinema, televizyon, yeni medya ve halkla ilişkiler alanlarında hem eğitim hem de sektörel anlamda kendini geliştirmiş, yetenek ve tecrübelerini de severek öğrencileriyle paylaşan bir akademisyen olarak buradayım! Sizlerle belirttiğim alanlardaki gelişmeleri ve yenilikleri yeri geldiğinde eleştirerek yeri geldiğinde de överek yazılarımda paylaşacağım.

Hepimiz için güzel bir gün olsun!

Evet, günümüzde iletişim teknolojilerinin gelişmesinin, internet hızının ve alanının artarak genişlemesinin, çağın gereksinimlerine ayak uydurma durumunun birçok alanda yeniliklere ve değişikliklere neden olduğu artık yadsınamaz bir gerçek. Hayatımızın her alanında ve günlük yaşantımızın her anında etkisini gösteren ve vazgeçilmez bir unsur haline gelen sosyal medya da bu yeni medya çağının getirdiği yenilik ve değişikliklerden biri... Sosyal medya ile hayatımıza giren sosyal medya platformları, günlük hayatımızın yanı sıra profesyonel yaşamda da etkisini göstermekte, standart iş başvuru sürecinin işleyişi başta olmak üzere birçok konuda değişikliğe ve yeniliklere neden olmakta… Profesyonel anlamda sosyal ağların son yıllarda iş yapma şeklini etkilediği ve değişikliğe uğrattığı bir alan da insan kaynakları departmanları…

Adaylar Dikkat; Gözetleniyorsunuz!

Küçük işletmelerden büyük şirketlere kadar her kurumsal firmanın ana bölümlerinden biri olan insan kaynakları departmanları, sosyal ağların hayatımıza girmesiyle iş görme şekillerinde yeniliklere giderek özellikle son yıllarda kendilerine yapılan iş başvurularını, işgörenlerin sosyal ağ hesaplarını inceleyerek değerlendirmeye başladı.

İK departmanları, sosyal ağlar üzerinden, kariyer sitelerinden ya da elden CV ile yapılan iş başvurularını değerlendirme aşamasında, işgörenlerin sosyal medya platformlarındaki hesaplarını inceleyerek kişiler hakkında fikir edinmeyi amaçlıyor. Bu şekilde özgeçmiş inceleme ve referanslarla iletişime geçmenin ötesinde sosyal medya platformları üzerinden adayın özel yaşantısı, fikir ve düşünceleri, bir durum ve konu karşısındaki tutum ve üslubu gibi farklı açılardan da çıkarımlar yapmayı amaçlayan İK departmanlarının kişiler hakkında daha hızlı bir şekilde fikir edinmek istedikleri yadsınamaz bir gerçek.

Yazının devamı...