‘İzmir için her şeyi yaparız’

14 Ağustos 2019

Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, kentin birikmiş sorunlarını çözmek adına dört aydır herhangi bir girişim görmediklerini belirtti; CHP’li belediyelerin hizmetle değil tartışmalarla gündeme geldiğini dile getirdi.

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, Kurban Bayramı sonrası Başkan Tunç Soyer’le birlikte Ankara’ya gidiyor. İzmir’deki sorunların yıllardır çözüm beklediği ifade eden Hızal, bakanlarla görüşmeler yapacaklarını belirtti. Büyükşehir’in onay bekleyen projeler ya da çözüm isteyen sorunlarla ilgili doğrudan AK Parti il başkanı ya da milletvekilleriyle iletişime geçmesinin, İzmir’in yararına olacağını dile getiren Hızal, şöyle konuştu:

‘İşbirliğiyle çözdük’

“Konular tarafımıza sunulduğunda İzmir’imizin menfaati için gereken her şeyi yaparız. Sorunların çözümü konusunda her zaman Büyükşehir’in yanındayız. Her kesimin Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’den büyük beklentisi var. Seçimlerin üzerinden dört ay geçti ama somut bir şey göremedik! Bu da bizi gelecekle ilgili kaygılandırıyor. İzmir’in bir beş yılının daha heba olmasını istemiyoruz. Buca metrosunda gördük; iktidar ve muhalefet, İzmir’in sorunlarının çözülmesi için birlikte mücadele etmek durumunda.”

Hükümet çabalıyor

İzmir’de AK Parti üzerinde olumsuz bir algı yaratılmaya çalıştığını öne süren Hızal, “Kente 17 yılda birçok yatırım yapıldı. Yapılmaya da devam ediyor; Bayraklı’da Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlarından olan şehir hastanesi yükseliyor. Konak ve Sabuncubeli tünelleri tamamlandı. İzmir-İstanbul Otoyolu’nun da kente kazandıracaklarını yakın zamanda herkes görecek. Hükümet’in İzmir’e yatırım konusunda ne kadar istekli olduğu ortada” dedi.

Son olarak “Mutlu insanların yaşaması için erdemli şehirlerin olması gerekiyor” diyen Hızal, CHP’li belediyelerin hizmet yerine maaş ve akraba atamalarıyla gündeme geldiğini sözlerine ekledi.

Yazının devamı...

Başkanlar dikkat etmek zorunda!

1 Ağustos 2019

Bu dönem CHP’nin Ankara, İstanbul, Antalya ve Adana gibi illerde iktidar olması, gözleri CHP belediyeciliğine çevirdi. Ne de olsa iktidarın yolu yerel yönetimlerden geçiyor! Başkanların performansları bu açıdan çok önemli. Dolayısıyla yaptıkları/yapmadıkları yakından takip ediliyor.

CHP’nin en güçlü olduğu illerin başında hiç şüphesiz İzmir geliyor. Parti, Büyükşehir ve 24 ilçede iktidar.

Geçen haftalarda Karaburun Belediye Başkanı CHP’li İlkay Girgin Erdoğan’ın kendisini şirket müdürü olarak ataması ve maaş alması, parti içinde büyük sıkıntıya neden oldu. Başkanın hamlesi bana kalırsa acemilikten kaynaklanan, büyük bir hata. Olayın ortaya çıkmasının hemen ardından parti genel merkezi devreye girdi. Erdoğan görevinden ayrıldı, aldığı maaşı da hayır kurumuna bağışladığını açıkladı. Erdoğan’ın en büyük yanlışı, şirketten para alması! Bu yasal olarak mümkün olan, ancak etik açıdan sorunlu bir durumdu.

Bu olay sıcaklığını korurken Torbalı Belediye Başkanı CHP’li İsmail Uygur’un oğlunu belediyeye bağlı şirkete müdür yardımcısı olarak ataması patlak verdi. Bu atamayı bir kelimeyle özetlersek, ‘skandal’ diyebiliriz. Nereden bakarsanız bakın, kabul edilmesi mümkün olmayan bir durum. Uygur’ın atamanın ortaya çıkmasının ardından yaptığı, “Güvenecek başka kimse yoktu” açıklaması, gerçekten inanılır gibi değil. Başkan’ın bir danışman ekibi yok mu? Bu açıklamayı basın bülteni olarak nasıl geçersiniz? Benim aklım almıyor!

Geçen Pazar günü ortaya çıkan bu atamanın ardından telefonum bir dakika susmadı. Abartmıyorum, 2-3 saat telefonla konuştum. CHP’liler, “Doğru mu atama?” diye soruyordu ve onlar bile inanamıyordu.  

1 değil 10 düşünmeliler!

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel’in, bu noktada iyi bir performans gösterdiğini söyleyebilirim. Sakin davrandı. Uygur’la görüştü. Bilgi aldı ve konuyu hemen CHP’nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’la paylaştı. Torun, “Bu kabul edilemez. Başkan, gereğini hemen yapsın” dedi. Uygur da yapması gerekeni yaptı ve oğlunu görevden aldığını açıkladı.

Bu durum, CHP açısından gerçekten ders niteliğinde! Başkanların ne yapmamaları, ağızlarından çıkan her kelimeye nasıl dikkat etmeleri gerektiğini onlara gösterdi!

Yazının devamı...

Başkanların 100 günleri

30 Temmuz 2019

Bilmeyenler için hemen söyleyelim. 31 Mart yerel seçimlerinde İzmir’de CHP, Büyükşehir ve 24 ilçe, AK Parti 4, İYİ Parti 1, MHP de 1 ilçede iktidar oldu. Seçim öncesi başkanlar vaatlerini sıraladı, kimi 100 günde bunları hayata geçirdi, kimi ise hayata geçirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Başkanların dikkat çeken projelerini sizlerle paylaşmak istiyorum. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ‘halk taşıt’ projesi ilgi topladı. Belli saatlerde toplu ulaşım araçlarında yapılan indirimler memnuniyet verici... Çünkü vatandaş, hayatına dokunan projeleri görüyor, hissediyor.

Metropol ilçelerden devam edelim... İzmir’in en deneyimli belediye başkanı hiç şüphesiz Konak Belediye Başkanı Abdül Batur. Dolu dolu bir 100 gün geçirdiğini söylemek gerekiyor. Narlıdere’de kentsel dönüşüm yaparak örnek olan Batur, aynısını Konak’ta da yapmak için düğmeye bastı; imar planlarının revizyonu için çalışma başlattı.

Önemli adımlar

Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, sakinliğiyle dikkat çeken bir isim. Borçlu bir belediye aldı. 100 günde mali disiplini sağlama adına önemli adımlar attı.

Kentin en genç belediye başkanı Utku Gümrükçü. Bana kalırsa 100 günde en dikkat çeken isim oldu. Makam odasını mahallelere taşıması; talep ve önerileri almak için buralarda sandık kurması dikkate değer işlerdi.

Bayraklı’nın yeni belediye başkanı Serdar Sandal da mali disipline önem verdi. 100 günde 5 milyon tasarruf yaptı, 40 milyon borç ödedi! Çamkıran hizmet binasını, Postacılar’da inşa edilen kültür merkezinin bir katını ve 75. Yıl Mahallesi’ndeki kültür merkezinin kreş yapılması için çalışma başlatması da önemliydi.

Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ’un, beklentimin üzerinde bir performans gösterdiğini ifade etmem gerek. İduğ, sürekli sahada. 100 günde güzel işler yaptı, israf tasarrufu modelini uygulamaya soktu, gereksiz harcamaların tamamını durdurdu. Tüm birimlerin satın almaları tek bir noktada toplandı. Belediyenin üreticileri desteklemesi için proje hazırladı. İlçe, özellikle çocukların yararlanabilmesi için yüzme havuzu projesine yoğunlaştı.

Yazının devamı...

‘Kocaoğlu döneminden farklı olacak’

23 Temmuz 2019

“Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır” diye bir söz vardır. Gerçekten de öyledir. Bunu siyasete uyarlarsak, her siyasetçinin söylemi, iş tutuş şekli, olaylara bakışı farklıdır.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in de “iş tutuş şekli” eski Başkan Aziz Kocaoğlu döneminden çok çok farklı olduğunu söyleyebiliriz. Kocaoğlu’nun 15 yıllık başkanlığı döneminde kendisini belli zamanlar, özellikle de son 2 yılında çok yakından takip ettim.

Kocaoğlu’nun bazı sınırları vardı. Esnaflıktan geldiği için de “eli sıkı” idi. Yetki alanı ve maddi anlamda eli çok kuvvetli olan Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz 15 yıllık süreçte en azından ilçe belediye başkanlarının istediği şekilde destek göremedi. Kocaoğlu’nun yoğurt yiyişi bu şekildeydi… Kimi doğru bulur kimi eleştirir…

10 yıl Seferihisar Belediye Başkanlığı yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, ilçe belediye başkanlarının projeler için istediklerini desteği çok iyi anladığını düşünüyorum. O’nun da başkanlık döneminde ne gibi problemlerle karşılaştığını biliyorum. Bu yüzden de Soyer, başkanları dinliyor olmayacak bir şeye de hemen “olmaz” demiyor. ‘Bakalım, değerlendirelim, gerekirse revize edelim’ diyor. Anlatılan projeleri yerinde de inceliyor.

Gelelim konunun özüne! Geçtiğimiz hafta AK Partili Kınık, Kiraz, Bergama Bayındır ve MHP’li Aliağa Belediye Başkanları Soyer’in daveti üzerine Büyükşehir’de bir araya geldi. 31 Mart yerel seçimlerinden sonra ilk kez böyle bir buluşma oldu ki bana kalırsa epey bir geç kalındı! Toplantıda Başkanlar bu konuda sitemlerini de iletti. Daha önce AK Partili başkanların Büyükşehir’den “üvey evlat muamelesi” gördükleri yönünde açıklamaları olmuştu. Cumhur ittifakı belediye başkanları Soyer’den “eşit” hizmet istedi.

Soyer’in bu konuda verdiği yanıt oldukça dikkatimi çekti ve değerli bulduğumu vurgulamak isterim: “Hizmetin siyaseti olmaz. Parti ayrımı yapmamız söz konusu bile olamaz. Destek konusunda Aziz Kocaoğlu döneminden farklı davranacağız. Hiç merak etmeyin.”

Soyer, bu sözleriyle kendi başkanlığı dönemiyle ilgili önemli bir ipucu veriyor. Soyer, ilçe ilçe gezip başkanların projelerini yerinde inceliyor. Taleplerini bizzat not alıyor, acil olanlar için hemen karar veriyor. Şuanda görülen ilçelerin şimdiye kadar hiç görmediği kadar Büyükşehir’den destek olacağı yönündü…Tabi ke mevcut ekonomik koşullar nedeniyle bu biraz sekteye uğrayabilir. Bunu da söylemekte fayda var!

Gökçe’ye tam destek

Yazının devamı...

Gözden kaçanlar!

11 Temmuz 2019

Yaz sezonu olmasına karşın siyasette, özellikle de yerel yönetimlerde büyük bir hareketlilik var. Tabii bunda seçimlerden henüz çıkmamızın etkisi var. Şimdi, gözünüzden kaçmış olabileceğini düşündüğüm bazı konuları sizlerle paylaşacağım.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in başlattığı ‘Halk Taşıt’ uygulaması, her geçen gün vatandaşlara yeni bir kolaylık sağlıyor. 0-5 yaş arasında çocuğu bulunan, sosyal destek kapsamındaki dar gelirli ailelere ayda 10 binişlik ulaşım kartı verilecek. Başlangıç ise fena sayılmayacak bir kolaylık.

Çiğli’de sandık kuruluyor!

Çiğli’nin genç ve dinamik Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, gerçekten ilçesinde farklı, en azından benim ilk kez tanıklık ettiğim uygulamaların altına imza atıyor. Onların biri de bugün başlıyor. Belediye, 11-13 Temmuz günleri arasında, 26 mahallede muhtarlık önlerine sandık kuracak. Vatandaşlardan, sandıklara dilek, öneri ve şikâyetleri yazıp atmaları istenecek.

İş dünyasından gelen Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, göreve geldikten sonra belediyedeki bir eksikliği fark etmiş. Belediyede; asfalt, demir, kaynak ve elektrik gibi teknik işlerden anlayanların sayısı yeterli değilmiş. Şimdi kısa süre içinde 50’ye yakın, az önce ifade ettiğim teknik alanlarda istihdam edilecek personel alınacak. Ancak; bu isimler başvurunun ardından denemeye alınacak. Yeterli görülürse işe alınacak. Kısacası; torpil yok! Hak eden, işi alacak. Başkan İduğ’la konuştum. “Bize çalışacak kişi lazım” diyerek konuyu özetledi.

Bornova-Bayraklı

Komşu iki ilçe Bornova ile Bayraklı belediyeleri, 31 Mart’tan sonra ortak proje geliştirme, özellikle sınır bölgelerine yakın yerlerde sorunları birlikte çözme noktasında örnek hareketler sergiliyor. Geçen günlerde her iki belediye başkanı bir araya geldi ve tramvayın Bayraklı-Bornova’dan geçmesi için çalışma yapılmasını kararlaştırdı. İlk olarak belediye bürokratları, konuyla ilgili bir rapor hazırlayacak. Ardından da başkanlar, Büyükşehir Başkanı Soyer’le konuyu paylaşacak. 31 Mart öncesi bu tür hareketlere eski Başkan Aziz Kocaoğlu sıcak bakmıyordu. Tunç Soyer ise olumlu buluyor, destekliyor. Bu bir eleştiri değil, tespit! Yoğurt yiyişle alakalı...

Şahin’in Bahçeli sevgisi

Yazının devamı...

Karşıyaka, zor durumdan çıkıyor!

4 Temmuz 2019

CHP’nin her seçimde rekor oyla destek gördüğü Karşıyaka’da Belediye Başkanı Cemil Tugay, koltuğa oturur oturmaz belediyenin kötü olan mali yapısını düzeltmek için bir dizi önlem aldı. Daha açık bir ifadeyle, tasarruf tedbirlerini yürürlüğe soktu.
Gelinen noktada bu tasarruflar meyvesini vermeye başladı. Başkan Tugay, geçen 100 günlük süreçte de bir ilkin altına imza attı! Yaklaşık 2.5 yıl aranın ardından belediye personeli zamanında ve tam maaş aldı.
Bu arada da uçan kuşa borcu olan belediyenin borçları tek tek temizlenmeye başlanmış. Bu anlamda da önemli bir mesafe alınmış. Cemil Tugay’dan dinleyelim şimdi de...
“İzmir Büyükşehir Belediyemize geriatri merkezini 28 milyon lira bedelle devretmiştik. Ancak oradan henüz para gelmedi. Vergi borcumuzun olmaması ya da yapılandırılması gerekiyormuş. Yapılandırmaya gittik, bununla ilgili olarak bakanlığa başvurduk. Süreç biraz uzayacak gibi görünüyor. Bu süreç tamamlandığında Büyükşehir Belediyesi taksit taksit bize ödeme yapacak. Şu ana kadar hiçbir yerden bir kuruş gelmedi. Kendi yağımızla kavruluyoruz. Gereksiz harcamaları kıstık. Temel belediyecilik hizmetleri ise hiçbir sorun olmadan işlemeye devam ediyor. Bununla ilgili en ufak bir sıkıntı yok.”

Hacizler kalkıyor

Belediyenin geçmişten gelen borçları nedeniyle alacaklılar belediye taşınmazlarına haciz koydurmuş. Başkan Tugay, bu sıralar bu hacizlerin kaldırılması için yoğun bir mesai harcıyor: “Bazı alacaklılardan sabır rica ediyoruz. Belediye olarak tasarruf etmeye devam ediyoruz. Bizim de alacaklarımız var. Bunun henüz bir kısmını alabildik. Bu konuyla ilgili arkadaşlarımız çalışıyor. Öncelikli olarak personelimizin maaşını ödedik. Belediye işlerinin aksamamısı için üzerimize düşeni yapıyoruz. Şu an için yatırım yapamıyoruz ama hacizleri kaldırma adına borçları ödüyoruz. Belediye şirketimiz Kent A.Ş.’de de ciddi bir toparlanma süreci yaşanıyor. Eskiye göre ciddi bir mali disiplin sağladık.”
Başkan Tugay’ın da ifade ettiği gibi, belediyenin şirketi Kent A.Ş.’de de önemli bir toparlanma süreci yürütülüyor. Daha önce iflasın eşiğinde olduğu anlaşılan şirket, bu durumdan çıkmış. Anladığım kadarıyla, ivme yukarı doğru ilerliyor.

Yazının devamı...