Gözden kaçanlar!

Yaz sezonu olmasına karşın siyasette, özellikle de yerel yönetimlerde büyük bir hareketlilik var. Tabii bunda seçimlerden henüz çıkmamızın etkisi var. Şimdi, gözünüzden kaçmış olabileceğini düşündüğüm bazı konuları sizlerle paylaşacağım.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in başlattığı ‘Halk Taşıt’ uygulaması, her geçen gün vatandaşlara yeni bir kolaylık sağlıyor. 0-5 yaş arasında çocuğu bulunan, sosyal destek kapsamındaki dar gelirli ailelere ayda 10 binişlik ulaşım kartı verilecek. Başlangıç ise fena sayılmayacak bir kolaylık.

Çiğli’de sandık kuruluyor!

Çiğli’nin genç ve dinamik Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, gerçekten ilçesinde farklı, en azından benim ilk kez tanıklık ettiğim uygulamaların altına imza atıyor. Onların biri de bugün başlıyor. Belediye, 11-13 Temmuz günleri arasında, 26 mahallede muhtarlık önlerine sandık kuracak. Vatandaşlardan, sandıklara dilek, öneri ve şikâyetleri yazıp atmaları istenecek.

İş dünyasından gelen Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, göreve geldikten sonra belediyedeki bir eksikliği fark etmiş. Belediyede; asfalt, demir, kaynak ve elektrik gibi teknik işlerden anlayanların sayısı yeterli değilmiş. Şimdi kısa süre içinde 50’ye yakın, az önce ifade ettiğim teknik alanlarda istihdam edilecek personel alınacak. Ancak; bu isimler başvurunun ardından denemeye alınacak. Yeterli görülürse işe alınacak. Kısacası; torpil yok! Hak eden, işi alacak. Başkan İduğ’la konuştum. “Bize çalışacak kişi lazım” diyerek konuyu özetledi.

Bornova-Bayraklı

Komşu iki ilçe Bornova ile Bayraklı belediyeleri, 31 Mart’tan sonra ortak proje geliştirme, özellikle sınır bölgelerine yakın yerlerde sorunları birlikte çözme noktasında örnek hareketler sergiliyor. Geçen günlerde her iki belediye başkanı bir araya geldi ve tramvayın Bayraklı-Bornova’dan geçmesi için çalışma yapılmasını kararlaştırdı. İlk olarak belediye bürokratları, konuyla ilgili bir rapor hazırlayacak. Ardından da başkanlar, Büyükşehir Başkanı Soyer’le konuyu paylaşacak. 31 Mart öncesi bu tür hareketlere eski Başkan Aziz Kocaoğlu sıcak bakmıyordu. Tunç Soyer ise olumlu buluyor, destekliyor. Bu bir eleştiri değil, tespit! Yoğurt yiyişle alakalı...

Şahin’in Bahçeli sevgisi

MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin’in MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye sevgili ve saygısı farklıdır... Şahin, geçenlerde Bahçeli’nin genel başkanlık koltuğuna oturmasının 22. yılını kutladı. Şahin’in, “Seninle yeniden doğdu umutlarımız. Adınızla anılsın, adınızla yolunuzda yürüsün diye Devlet ismiyle doğdu çocuklarımız” sözleri dikkatimi çekti! Küçük bir araştırmanın sonucu şunu öğrendim: Şahin’in oğlunun adı Devlet! Hem de Bahçeli’nin 22 önce genel başkan seçildiği gün dünyaya gelmiş.