‘Hükümet, İzmir’i cezalandırıyor algısı var’

Geçen hafta, İzmir siyasetine ‘meltem’ rüzgârı hâkimdi

Geçen hafta, İzmir siyasetine ‘meltem’ rüzgârı hâkimdi. AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Aziz Kocaoğlu’nun çağrısına olumlu yanıt vererek birlikte Ankara’ya gitmiş, bakanlarla görüşerek İzmir’in çözüm bekleyen sorunları için destek istemişti.

Bu birliktelik, kentin farklı dinamikleri tarafından olumlu karşılanmıştı. Sadece CHP’den birkaç kişi, “Neden CHP’den kimse o ziyaretlerde yoktu?” diyerek sitemini/tepkisini dile getirmişti. Ancak bunu söyleyenler, Kocaoğlu’nun yoğurt yiyiş tarzından bihaber!

AK Partili İl Başkanı Şengül’le bu ziyareti konuştum. “Gerçekten çok iyi geçti” değerlendirmesinde bulundu ve şunları söyledi:

“Aziz Kocaoğlu’yla farklı siyasi partilerden olabiliriz. Zaman zaman birbirimizi sert dille eleştiriyoruz. İşlere bakış biçimimiz farklı olabilir. İzmir’e yapılacaklar noktasında işbirliğinin sağlanması, kentin önünü açar. İnatlaşmanın, çatışmanın ne merkezi hükümete ne de Büyükşehir Belediyesi’ne bir faydası olur. İzmir, Türkiye’nin bir parçası. İzmir Büyükşehir Belediyesi farklı partiden diye, hükümet burayı ayıramaz. Aslına bakarsanız, hükümetimiz İzmir’e çok ciddi yatırımlar yaptı. Kamuoyunda sanki AK Parti, İzmir muhalefette olduğu için cezalandırılıyor diye bir algı var. Ne kadar söylersek söyleyelim inandıramadık. Bakanlarımız İzmir’e geldiğinde, Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret programlarını özellikle koydurttum. Varsa bir istekleri, sorunları burada söylesinler istedim. Biz de katkı koyarız.”

‘Siyaset aramayın’

“Aziz Kocaoğlu aradı, ‘Bakanlık ziyaretlerini birlikte yapalım’ dedi, ‘Seve seve’ dedik. Çevre ve Şehircilik, Tarım ve Orman bakanlarımızı ziyaret ettik. Ciddi yol kat ettik. 1/100 binlik planlarda, 104 civarında anlaşılmayan nokta vardı. Bunu 19’a indirdik. Salı (bugün) günü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde Büyükşehir bürokratları ile Bakanlık bürokratları bir araya gelecek. Bakanlarımız, Büyükşehir’in bekleyen dosyaları hızlandırması talimatı verdi. İşin özü, toplantılar verimli geçti. İki taraf da samimiydi. Bunun arkasında siyaset aramak doğru değil. Kendiliğinden gelişen bir olaydı. Bu konuda açık ve samimiyiz. Beklentimiz yok. Tabii, bunu farklı noktalara çekmeye çalışanlar, öküz altında buzağı arayanlar var. Sen yaptın, ben yaptım kavgasına girmeye gerek yok. Birbirimizi eleştirebiliriz, ama yatırımlar noktasında katkı koymaya devam edeceğiz.”

Şengül’le sohbetimizle, bu ziyaretlerden farklı bir beklentisinin olmadığını üzerine basa basa vurguladı. Kendisini uzun zamandır tanırım. Gerçekten de İzmir için bir şeyler yapmak için uğraşan bir isim. Vekilliği döneminde de çalışkanlığı ile adından söz ettirmişti. Karşılıklı ortaya konulan bu samimiyeti gerçekten önemsiyorum. Umarım; sonu iyi biter!

“Hükümet İzmir’i cezalandırıyor” algısı, her fırsatta Başkan Kocaoğlu tarafından dile getirilen bir söylem. Ancak ben bunun Son Başbakan, İzmir Milletvekili Binali Yıldırım’ın kentle kurduğu bağ sonrası değiştiğini düşünüyorum.

Yıldırım’ın İzmir’den vekil adayı olduğu 2011’den bu yana kente bizzat Yıldırım tarafından birçok proje kazandırıldı ya da hızlandırıldı.

“Yiğidi öldür, hakkını ver” diye boşuna dememişler...