Merkez seçmen!

İzmir için 2002 seçimlerine kadar, “Merkezin kalesi” yorumları yapılıyordu. 2002 seçimleriyle birlikte bu durum yavaş yavaş değişti. Merkez partilerinin baraj altında kalması ve kapanmasıyla birlikte, İzmir’de merkez seçmenin önemli bir bölümü CHP’ye, diğer bir bölümü de AK Parti’ye gitti.

2002 seçimlerinde CHP’nin İzmir’deki oyu yüzde 29, Genç Parti’nin 17.51, AK Parti’nin 17.70, DYP’nin 9.33, MHP’nin ise 7.80’di! Aradan 16 yıl geçti. CHP ve AK Parti oylarını artırdı; MHP de oy oranın üç aşağı beş yukarı korumayı başardı.

Şimdiki seçimlerde farklı senaryolar kuruluyor ve bu senaryoların tamamına yakınında CHP’nin oy oranı düşük çıkıyor! CHP’li bir belediye başkanı anket yaptırmış. O ankette CHP’nin İzmir’deki oyu yüzde 36-37 bandında. Hatırlayacağınız gibi. CHP’nin oy oranı 1 Kasım 2015’te 46.8’di. CHP’nin İzmir’deki olası 10 puanlık kaybı, parti adına felaket olacaktır! Böyle bir şey olursa, İzmir her iki bölgeden beşer ismi Ankara’ya gönderecek, altıncı sıraların hayalleri suya düşecek. Zaten demokrasi kahramanı olarak partililer tarafından kabul gören Tacettin Bayır’ın altıncı sıraya konmasına tepkinin asıl nedeni de bu! CHP’ye oy verme alışkanlığı olan eski merkez seçmenin yapacağı tercih, bana kalırsa seçimin de sonucunu belirleyecek.

AK Parti’nin İzmir’de kemikleşmiş bir oy yapısı bulunuyor. Parti, en kötü sonucu hiç şüphesiz 7 Haziran’da aldı. Oy oranı yüzde 26.2 olarak gerçekleşti. 1 Kasım’da ise yüzde 31’e çıktı. Bana kalırsa AK Parti, mevcut oy oranını korumayı başaracaktır. MHP’de ise oy kaybının olup olmayacağı, olursa ne düzeyde olacağı merak konusu.

YILDIRIM, İZMİR'E AĞIRLIK VERECEK

24 Haziran seçimlerine bir hafta kala Başbakan Binali Yıldırım, İzmir’e çıkarma yapacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen gün katıldığı bir televizyon programında da söyledi: “Son hafta İstanbul ve Ankara’ya ağırlık vereceğim. Binali Yıldırım da İzmir’de çalışacak.”

Taslak programa göre Başbakan Yıldırım, 18-19-20 Haziran’da kente gelecek. 22-23 Haziran’da yine İzmir’de olacak. Yıldırım, beş gün boyunca kentin çeşitli noktalarında mini mitinglerle vatandaşlara seslenecek. İftar ve sahur sofralarında İzmirlilerle birlikte olacak. Başbakan Yıldırım’ın Bergama, Karşıyaka, Bornova, Bayındır, Karabağlar, Buca, Konak ve Torbalı’da yapacağı miting programlarında vereceği mesajlar önemli.

AKŞENER DE GELİYOR

İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener’ın 22 Haziran’da Gündoğdu Meydanı’nda düzenleyeceği miting iptal oldu. Talep de ilçe başkanlarından geldi. İlçe başkanları, Akşener’in vatandaşlarla bire bir temas kurmasını ve ilçelerine gelmesini istedi. Bu talep, genel merkeze iletildi ve kabul gördü. Bana kalırsa da mini mitingler büyük mitinglerden çok daha etkili. Akşener, 10 Haziran Pazar günü Bergama ve Tire’de İzmirlilere seslenecek. Akşamı da Gündoğdu Meydanı’nda iftara katılacak.