Göğüs Küçültme Estetiği

14 Eylül 2019

En sık yapılan meme estetiklerinden biri olan meme küçültme ameliyatı ihtiyacı olan kadınlar için bu konudaki sıkıntılardan büyük bir kurtuluş yoludur. Vücut orantısına göre büyük memeler en çok bel ve sırt ağrıları, sürtünme nedeniyle oluşan tahriş ve pişikler, kıyafet seçememe, ağırlık nedeni ile sütyen askısı izleri oluşması, çok ileri vakalarda dolaşım bozukluklarına sebep olmaktadır. Sağlık dışında da kıyafet seçememe ve görüntü olarak da kişiyi mutsuz eder.

Meme ameliyatları vücut gelişiminin tamamlanmasından itibaren yapılabilir. Öncesinde doktorun tercihine göre meme ultrasonu veya mamografi çekilmesi ileriki yıllarda değerlendirme açısından sağlıklı olur. Ameliyat öncesi değerlendirmede kişinin vücut ölçüleri ve isteğine göre meme değerlendirilir. Daha sonra yapılacak teknik belirlenir. Ameliyat ters T ve lolipop şeklinde olmak üzere 2 şekilde yapılır. Ters T tekniği meme altı kesisi ve meme başından ucuna uzanan tek bir çizgi kesisi ile olur. Lollipop tekniği ise meme ucunun halka şeklinde kesilmesi ve meme altına uzanan tek bir çizgi hattı ile yapılır. Her iki teknikte de fazla cilt ve meme dokusu çıkarılarak istenilen büyüklüğe ulaşmak hedeflenir. Ameliyatta amaç meme ucu sinirleri ve süt kanallarını korumak olsa da bazen meme büyüklüğü nedeni ile bu bölgeler operasyondan etkilenebilir. Ameliyatın tekniğine göre memede izler görülür. Eğer yara iyileşme sorunu yoksa, hasta sigara kullanmıyorsa ve ameliyattan sonra yara izi için kremlerine zamanında başlayıp düzenli kullandıysa yaklaşık 1 sene sonra ince ve şeffaf izler kalır.

Ameliyat sonrası dönemi genelde ağrısız ve rahat geçer. Doktorun verdiği ilaçlar ağrıyı rahatlıkla baskılar. Operasyondan yaklaşık 1 hafta sonra kişi rahatlıkla işe dönebilir. Kişinin yaşam kalitesi operasyon sonrasında hızla yükselir.

Yazının devamı...

Yüz Estetiğindeki Yenilikler

26 Ağustos 2019

İPLE YÜZ GERME

Teknoloji geliştikçe genç görünmek için hem biz estetik cerrahlar hem de siz hastalarımız daha az komplikasyonlu yöntemleri tercih ediyor. Fakat bir iple askılama işlemi ameliyatlı yüz germe işlemine alternatif değildir. Ameliyat süreci kadar zamanı olmayan, ameliyat olmak için engeli olan, iş hayatından uzaklaşamayan, yüzünün belli bölgelerinden rahatsız olan ve genç yaşlarda ve sarkma olmuş yüzlerde çoğunlukla iple askılama tercih ediliyor. Bazen fokuslu ultrason ve kollajen aşısı ile kombine edilebiliyor.

İple asma yöntemlerinden bazılarını birkaç başlıkta özetleyebiliriz;

ÖRÜMCEK AĞI

Cerrahinin birçok alanında kullanılan PDO iplikler bu yöntem için de kullanılır. Hekimle birlikte hastanın da isteğine göre ortalama 50-60 kadar ip yelpaze şeklinde yüz hattına yerleştirilir. İşlem sonrası hafif morluk ve ödem görülebilir. Lokal anestezi kullanılır. Yaklaşık 3 hafta kadar yüzün ovalanmasından kaçınmak gerekir. Etkisi ortalama 1-2 sene kadar sürer.

FRANSIZ ASKI

Fransa ‘da geliştirilen silikon kaplamalı ve esneyebilen iplerle yapılan asma yöntemidir. Yüzdeki sarkmaları düzenlemek ve yüz hattını toparlamak için uygulanan güvenli bir asma tekniği olan Fransız Askısı lokal anestezi ile yapılabileceği gibi genel anestezi altında yapılan başka ameliyatlarla da kombinlenebilir. Tüm yüz için uygundur. Kişinin ihtiyacına göre 2 ila 12 adete kadar ip kullanılabilir. İpler yüzden geçip baş derisine sabitlenir. Herhangi bir dikişe gerek yoktur. İpin esnek yapıda olması mimiklerle beraber hareket etmesini sağlar, silikon yapısı ise kopmaları engeller. Böylece işlem sonrası yüz asimetrisi oluşmaz. Tüm yüz için işlem süresi 45 dk civarındadır. İşlemden birkaç gün sonra normal hayata rahatça devam edebilirsiniz. Ortalama 4 yıl kalıcılığı vardır.

V LİFT

Yazının devamı...

Yaz Mevsiminde Dökülen Saçlar İçin

28 Haziran 2019

Günümüzde saç dökülmesi artık sadece orta yaşlı kişilerin değil 20’li yaşlardaki gençlerin de sorunu. Saç dökülmesini etkileyen faktörleri ise 4 ana başlık altında toplayabiliriz; beslenme sorunları, psikolojik etkenler, fizyolojik hastalıklar ve dış etmenler. Saç dökülmesinin düzenli devam ettiği durumlarda mutlaka bir doktora gidilmesi gerektir. Saç dökülme sorununda ilk işlemin saç ekimi olmayabilir, önce sorunun nedeninin bulunması gerekir.

Eksik ve yetersiz beslenmeler; fast food alışkanlıkları, kilo vermek için yapılan ağır diyetler ve buna bağlı vitamin ve mineral eksiklikleri saçlarda belirgin dökülmeye sebep oluyor. Yine uzmanına danışılmadan saç bakımı adı altında kullanılan sağlıksız kimyasallar da saç dökülmesinin başlıca sebepleri arasında sayılabilir. Dış faktörler olan çevre kirliliği, radyasyon yayan cihazla, bilgisayarlar, elektromanyetik kirlilik gibi faktörlerin saç dökülmelerini tetikleyebilir. Psikolojik faktörler arasında ise üniversite sınav kaygısı, gelecek, iş kaygısı ve aşk acısı gibi stres yaratan durumlar var.

Saç analiziyle birlikte bazen de gerekli tetkikleri yaptıktan sonra, tedavi protokolü oluşturulur. Saç dökülmesinde tedaviye başlamadan dökülmenin nedeni ortaya koyduktan sonra; beslenmeye bağlı bir saç dökülmesi varsa diyetisyen ile ekip çalışması içerisinde özel bir beslenme program oluşturulur. Saçın büyümesini sağlamak ve dökülmesini azaltmak için özel besinler öneriliyor. Eğer strese ya da kaygıya bağlı bir sorun ise kişiyi psikolog ile birlikte değerlendirilir. Hastalıklara bağlı ve dış etkenlere bağlı bir dökülme varsa, hastalığın tedavisi için dış etkenlerin uzaklaştırılmasını önerilir.

Eğer dökülme yeni başlamışsa ve saçlı deride bir açılma veya seyrelme yoksa; ilaçlar, losyon ve şampuan yeterli iken, dökülme fazla ve seyrelmeler fazlaysa saç mezoterapisi, saç kök hücre serumu, saç prp, saç aşısı ve saç dolgusu işlemlerinden kişiye en uygununu seçerek uygulamakta fayda var. Açıklıklar varsa ve deri belirgin şekilde görünmeye başlamışsa saç ekimi ve saç nakli yapılır. Son dönemlerde saçı tıraş etmeden 3000-3500 grefte kadar alınabilmesi kişilerin günlük hayatı da etkilemiyor.

Son işlemin ise son dönemlerde oldukça popüler olan saç pigmentasyonu, özellikle saç ekimine uygun olmayan erkeklerde ve kadınlarda için tercih edilen bir yöntem. Kişi saç derisinin görünmesinden rahatsız olunuyorsa yaptırılacak ilk uygulama. Erkeklerde ise daha önce saç ekimi yaptırmış arkada FUE veya FUT izi kalmışsa; izi kamufle etmek için de saç simulasyonu uygun bir seçenek. Son olarak da eğer saç ekimi yaptırmasına rağmen saçlı derisi hala fotoğraflarda parlıyorsa ve ekim yapacak grefti yoksa yine saç pigmentasyonunu en uygun yöntem olacaktır.

Yazının devamı...

Selülitlerin Çözümü Var mı?

28 Mayıs 2019

Birçok kadının kabusu olan selülit cilt yüzeyindeki portakal kabuğumsu görünümdür. Cilt altında düzensiz yağ birikimi kan ve lenfatik dolaşımı bozar ve girintili çıkıntılı görüntüye sebep olur. Sanıldığı gibi sadece kilolu kadınlarda değil zayıf hatta kilosu normalin altında olan kişilerde bile görülebilir. Çoğunlukla yanlış beslenme, hareketsizlik ve genetik faktörler nedeniyle oluşan selülitle savaşmak için günümüze yüzlerce yöntem denenmiştir.

Selülit oluşumunu önlemek için düzenli spor yapmak, sağlıklı ve dengeli beslenmek, bol su tüketmek çok önemlidir. Siz bunlara dikkat etseniz bile genetik mirasınız selülite yatkın olabilir. Günümüz kozmetik sistemleri ve teknolojileri selülite daha komplike bir yaklaşımla savaş açtılar. En çok düzenli olarakyaptırılan cihaz masajları oluşan bozulan dolaşımı düzene koyar. Radyo frekans sistemindeki dalgalar, cilt yüzeyinde yer alan dokuları ısıtır ve selülitin oluştuğu bölgeyede nüfuz eder ve yağların yakılmasını ve drenajını sağlar. Aynı zamanda cilt yüzeyindeki kolajenini de uyararak pürüzsüz görünümü sağlar. Mezoterapi uygulamasında cildin orta tabakasına enjekte edilen sıvılar sayesinde yağların parçalanarak vücuttan dışarı atılması sağlanır. Bu sayede düzensiz yağ birikiminin oluşturduğu görüntünün giderilmesi amaçlanır.

Kullanılan her yöntem mutlaka beslenme ve düzenli egzersiz ile desteklenmelidir. Selülitlerden bir kere kurtulmanız bir kere daha oluşmayacağı anlamına gelmez. Çözüm için hem teknolojiyi hem de sağlıklı yaşam kriterlerini birlikte kullanmak gerekir.

Yazının devamı...

Dudak Tasarımı

26 Nisan 2019

Yüz ifadesinde büyük etkiye sahip olan dudakların, tarih boyunca değişen güzellik algılarına inat her dönemde dolgun ve renkli tarif edilerek güzelliğin oluşmasında önemli etkisi vardır. Özellikle kadınların özgüvenli bir şekilde kendini ifade etmesinde rolü büyüktür. Doğuştan veya yıllar geçtikçe incelen, sarkan, rengi solan, kıvrımlarını kaybeden dudakların cerrahi ya da ameliyatsız tekniklerle canlı bir görünüme kavuşması gelişen teknoloji ile oldukça kolaylaşmıştır.

İnce ve hacmini kaybetmiş dudaklar yaklaşık 10 dakika süren dolgu işlemi ile dolgun ve diri bir görünüme kavuşturulabilir. Hyaluranic asit içeren bu maddelerin vücuda herhangi bir zararı yoktur. Zaten insan vücudunda var olan doğal bir maddedir ve etkisi ortalama 1 yıl kadar sürer. Yapıldığı anda sonucu hemen görebilirsiniz. Üst dudağın içe kıvrılmış gibi göründüğü durumlarda iple asma veya martı kanadı teknikleri ile dudağa dışa doğru hacim verilir ve bazen de bu işlemler dolgu veya yağ enjeksiyonu ile birleştirilerek dudak-burun açısının düzeltilmesi ile yüz ifadesi tamamlanır. Özellikle sigara içenlerde daha fazla görülen dudak üzerindeki ince kırışıklıklar da dudak hacimli olsa dahi kişiye yaşlı ifadesi verebilir. İnce dolgular bu kırışıklıklar için kullanılarak kişiye yeniden genç bir görünüm kazandırmayı hedefler. Bazı durumlarda dudak dolgunluğu yeterli olsa da renksiz görünüm veya hatlarının kaybolması nedeniyle ifadeyi etkilemektedir. Bu gibi durumlarda kalıcı makyaj ile dudak doğalına uygun olarak renklendirilip dış hatları belirginleştirir. Dış kontürü belirginleştirilip renklenen dudaklar kişiye genç bir görünüm sağlar.

Dudak estetiği uygulamalarındaki temel amaç dudağın anatomik özelliklerine bağlı kalarak yapay olmayan bir görüntüye kavuşturmaktır. Çok fazla doldurulmuş, dudağın her bölümünün şiştiği, yandan ördek gagası görünümüne kavuşmuş dudaklar kimseye çekici gelmediği gibi itici bir ifade sağlar. Bu nedenle dudak estetiği mutlaka işin uzmanı olanlar tarafından yapılmalıdır.

Op Dr Eser AYDOĞDU
info@eseraydogdu.com.tr

Yazının devamı...

Kaş Estetiği

3 Nisan 2019

Kaşlar insan yüzündeki ifadenin en etkili unsurlarından biridir. Eski Mısırda kaşlar yüzün en önemli bölümlerinden biriydi. Sıcaktan ve ışıktan korunmak için kaşlar ve gözler koyu siyaha boyanırdı. Antik Yunanda ise kadınlar reçine ve keçi kıllarıyla kendilerine kaş yaparlardı. Japonlar bir dönem kaşlarını kazırken İngilizler ceviz kabuğu ile kaşlarını boyayarak belirginleştirirlerdi. Güzellik kavramının yapı taşlarından biri olan kaşlar zaman zaman dönemin modasına göre incelip kalınlaşarak, kavislenip düzleşerek dünyadaki güzellik anlayışı ile beraber değişmektedir.

Günümüze geldiğimizde şu an kaş tasarımında en popüler olan yöntemler iple kaş asma, botoksla kaş kaldırma, dolgu ile kaş kaldırma, kaş kaldırma ameliyatı ve microblading (kıl tekniği)dir. Bazı durumlarda tek yöntem yeteceği gibi birkaçı beraber de kullanılabilir. Düşük ve kavissiz kaşlar önce botoks ile kaldırılıp, botoks etki ettikten sonra microblading ile şekillendirilebilir. Kaşların düşüklüğü botoks işleminin kaldıramayacağı kadar iselokal anestezi ile iple asma önerilebilir. Asimetrik kaşlarda yine sadece tek bir kaşa müdahale edilebileceği gibi her iki kaşa ayrı işlemler yapılabilir. Eğer varsa şekil ve asimetri ile ilgili sorun giderildikten sonra microblading ile yüzün ifadesine ve kişinin isteğine göre çizim yapılarak işlem öncesi ifade tamamlanır ve işlem sırasındaki hataların önüne geçilmiş olunur. Seyrek kaşlarda kişinin isteğine göre şekil hiç değişmeden boşluk doldurma işlemi yapılabilir. Kişiye özel tek kullanımlık iğnelerle boya kaşların altındaki cilde çizgiler halinde verilir. Kullanılan malzeme ve uygulayan ifade uzmanının tecrübesi sonucu belirler. Kaliteli malzemelerle yapılan microblading işlemi kalıcılığını ortalama 1,5 yıl kadar korurken, kötü malzemeler yıllar içerisinde turuncu veya yeşil renge dönüp ömür boyu sizinle kalabilir. Ayrıca kötü yapılmış kaş kontürlerini ise dövme silme cihazları ile silinebilir.

Güzelleşmeye çalışırken mutsuz olmamak için bu saydığımız bütün işlemlerin uzmanlar tarafından yapılması bu nedenle çok önemlidir.

Yazının devamı...

Çatlakların Çözümü Var mı?

23 Şubat 2019

Karın bölgesi deformasyona oldukça yatkın bir bölge, kilo alıp verme, doğum yapma, sezeryan ve yaşlanma ile beraber karın bölgesinde sarkmalar, yağlanmalar, göbek şeklinde bozulmalar, kaslarda gevşeklik, çatlaklar sıklıkla gördüğümüz problemlerdir. Bu problemlerle ilgili radyofrekans ve ultrason cihazları ile cilt sıkılaştırma, vaser ile liposuction, lazer lipoliz, karın germe ameliyatı ve çatlaklar için de vakum terapi uygulanır.

Günümüzde teknolojik estetik dediğimiz işlemler gittikçe popüler hale gelmektedir. Bu tarz cihazlarla ameliyata uygun olmayan, ameliyat istemeyen veya çok az miktarda yağlanması ve cilt sarkması olan kişilerde oldukça memnun edici sonuçlar alınabilir. Seanslı olan bu işlemler anesteziye gerek olmadan rahatlıkla klinik ortamında gerçekleştirilen uygulamalardır.

Çatlaklar genellikle bugüne kadar fazla çözüm bulamadığımız problemlerdendi. Doğum sonrası, kilo alıp vermeler sonrası ciltte yırtılmalar meydana gelmektedir. Yeni bir yöntem olan vakum terapi ve ürün uygulanması ile neredeyse tek seansta % 70’ e kadar olumlu sonuçlar alınmaktadır. İşlem olarak 30 dakikalık bir işlem olan vakum terapi uygulamaktadır. Sonrasında çatlağın derinliğine bağlı olarak 3 veya 5 adet ürünleri 21 gün boyunca hiç aksatmadan kullanıyor. Bazen ise çok geniş ve derin çatlaklarda 2. Veya 3. Seansa ihtiyaç duyulabiliyor.

Karın germe ameliyatı mini karın germe ve tam karın germe ameliyatı olarak ikiye ayrılır. Tam karın germe ameliyatında göbek deliği yeniden oluşturulur, gevşeyen karın kasları dikilir, fazla yağlar alınır ve göbek deliğinin alt kısmındaki çatlaklar çıkarılır. Fakat göbek deliğinin üstünde çatlak varsa ona müdahele edilemez. Mini karın germe ameliyatında ise göbek deliğinin yeri değişmez ve yine göbek deliğinin altındaki çatlaklar azaltılabilinir.

Vaserlipo hastane ortamında lokal anestezi veya genel anestezi altında yapılan bir uygulamadır. Vaser adı verilen ultrasonik ses dalgaları ile mevcut yağlar parçalanır, sonra sıvı hale gelen yağlar kanül yardımı ile çekilir. Ameliyat sonrası 1 ay kadar korse giymesi gerekir. Yine 1 ay sonra spora başlanabilir ve sonuçları genellikle 3 ay sonra ortaya çıkar.

Öncelikle yukarıda anlattığım işlemlerin hiçbirini hamilelere uygulanmamaktadır. Karın germe ve vaserlipo sonrası hastalar 1 yıl sonra rahatlıkla hamile kalabilmektedir. Hamilelik sonrasında ise doğumdan 1 sene sonra eğer emzirme bittiyse, karın germe ve vaserlipo işlemi yapılabilir. Çatlak uygulamalarında ise kişinin emzirmiyor ve hamile olmaması yeterlidir. Sonuç olarak teknoloji, tıp ve estetik cerrahi sürekli gelişiyor ve kendini devamlı yeniliyor.

Yazının devamı...