Göğüs Estetiği Tavsiyeleri

18 Ağustos 2019

Göğsünüzün şekline ve boyutuna doğru karar vermelisiniz. İki çeşit göğüs tipi bulunur: Yuvarlak ve damla tipi… Bunlardan hangisinin sizin bedeniniz için daha fazla uyumlu olduğunu ve meme implantı boyutunun doğruluğuna doğru karar vermelisiniz. Bedeninizle uyum sağlamayan bir göğüs şekli ile yine bedeninizin taşımakta zorlanacağı göğüs boyutu estetik ameliyatının sonucundan mutsuz olmanıza neden olur. Günümüzde 3D tasarım cihazlarıyla hastanın kendi görüntüleri üzerinden meme tasarımı yapılabiliyor. Bu teknolojiden faydalanarak hangi şeklin ve boyutun sizin için daha uygun olduğunu ameliyattan önce görebilir, kararınızı buna göre verebilirsiniz.

Vücudundaki başka bir yerden yağları göğüslerinize transfer ettirebilirsiniz. Bu otolog yağ transferi adı verilen yeni bir işlemdir. Mikro ya da Nano teknolojilerden faydalanarak göğüslerinize hacim kazandırabilirsiniz. Ortalama 2 yıl boyunca göğüsleriniz hacmini yavaş yavaş kaybederek korur. Bu sürenin sonunda yeniden yağ transferi işlemi yaptırabilirsiniz.

İmplant ile meme büyütme estetiğinden sonra ortalama 1 hafta süresince iş ve aktivitelerinizi kısıtlamak durumunda kalacaksınız. İşten izin almanız, bazı hareketleri yapamayacağınız için refakatçi desteği almanız gerekebilir. Göğüs büyütme ameliyatınızın zamanlamasını ve planlamasını bunları dikkate alarak yapmanız size rahatlık sağlar.

Nelere dikkat edilmeli

Egzersiz, özellikle zıplama gerektiren kardiyo gibi hareketler, ameliyat sonrasında kısıtlanır. Bir hafta sonra hafif kardiyo yapmaya başlayabilseniz de, birçok egzersizi rahat yapabilmeniz için ortalama 4 ile 8 hafta beklemeniz gerekebilir.

Kadınların %25'inde 10 yıl sonra tekrar meme estetiği ihtiyacı ortaya çıkabilir. Bunun sebebi kilo alıp verme, gebelik, şekil ya da boyut değiştirme isteği sayılabilir. Eğer anne olmayı planlıyorsanız, bu süreye kadara meme implantı ile göğüs büyütme yerine dolgu enjeksiyonu tekniğini tercih edebilirsiniz. Tabii meme dokunuz sizi mutsuz edecek kadar aşırı küçük değilse. Ameliyattan sonra göğüslerinizin bozulmasına neden olacak kadar fazla miktarda kilo alıp / verme sorunu yaşamamaya özen göstermelisiniz.

Sevgiyle kalın.

Yazının devamı...

Minimal Rinoplasti

5 Ağustos 2019

Minimal burun estetiği ile burun ucu düşüklüğü, köprü ve kemer sorunu, burun ya da burun deliği eğriliği gibi sorunlar düzeltilebilir. Minimal burun estetiği ile spesifik olarak fiziksel ve yapısal sorunların düzeltilmesi hedeflenir. Burunda belirgin bir değişiklik oluşturulmamaya dikkat edilir. Ayrıca burun estetiği ameliyatı planlanırken yanaklar, çene, alın dahil olmak üzere bütün yüz ölçüleri, cilt kalınlığı ve kalitesi gibi bir dizi faktör dikkate alınır. Minimal burun estetiği ile hem estetik hem de nefes alma sorunları aynı operasyonla düzeltilebilir.

Minimal dokunuşlar

Burnunuzun görünümünden rahatsız olmanıza neden olan orantısızlık, doğuştan gelen şekil ya da yapısal bozukluk varsa burun estetiği desteği alabilirsiniz. Görünüşünüz sizi mutsuz ediyorsa ve özgüven eksikliğine neden oluyorsa burnunuzu yüzünüzle daha uyumlu bir hale getirebilirsiniz. Burnunuza uygulanacak minimal değişiklikler bile genel görünümünüz üzerinde etkili bir iyileştirme sağlayabilir. Burun estetiği fiziksel olarak sağlıklı, psikolojik olarak istikrarlı ve makul beklentilere sahip olan insanlar için uygundur.

3D tasarım ve görütüleme

Burun estetiğine karar vermeden önce, dikkat etmeniz gereken önemli hususlar var. Burun estetiği, en sık uygulanan estetik cerrahi yöntemlerden biri olsa da, karmaşık bir prosedür olduğu için alanında uzman bir estetik cerrahı tarafından yapılmalıdır. Cerrahınızla tüm süreç boyunca çok iyi bir iletişim kurmanız gerekir. 3D görüntüleme teknikleri ile nasıl bir buruna sahip olacağınızı ameliyattan önce görebilmeli, kendi görüntüleri üzerinden fikir alışverişi yapabilmelidir. Hologram tekniği ile öncesi ve sonrası görüntülerinizi görebilir, ameliyata kendinizden emin ve endişesiz bir şekilde girebilirsiniz.

Ne kadar sürer?

Burun estetiği ameliyatı genellikle 1 ile 2 saat arasında sürer ve işlem sırasında genel anestezi uygulanır. Kesiler genellikle burun deliklerinin içinden açılır. Görünen bir dikiş izi olmaz. Burun estetiği tamamlandıktan sonra splint ve destekleyici burun bandı takılabilir. Ameliyattan sonra 1 gün hastanede dinlenmeniz gerekebilir, çoğunlukla aynı gün taburcu olabilirsiniz. Olası şişlik ve ağrılar birkaç gün içinde iyileşir. Burnun şekli hemen ortaya çıksa da tam olarak iyileşmesi 1 yıl kadar sürebilir.

Sevgiyle kalın.

Yazının devamı...

Göğüs Büyütme Estetiği

29 Temmuz 2019

Güzel göğüslere sahip olmak kadınların özgüvenini artırır. Günümüzde çeşitli teknikler ile göğüslerdeki hacim eksiklikleri başarılı bir şekilde giderilebiliyor. Silikon protezleri ise en çok tercih edilen meme implantı çeşididir.

Meme estetiğinde şekil ve boyut belirlenirken birçok kriter bir arada değerlendirilir. Bunların arasında göğüs kafesi genişliği, var olan meme dokusu, kilo, boy, genel vücut yapısı vs. sayılabilir. Tüm bu kriterler üzerinden size en uygun meme yapısı belirlenerek açılan ufak kesilerle göğüslerinizin altına yerleştirilebilir. Zamanla bu kesiler belli belirsiz bir kırışık çizgisi gibi görünür. Göğüslerin doğal kıvrımlarına gizlendiği için görülmez. Damla ya da yuvarlak tip meme implantları kas altına da yerleştirilebilir. Bunun için var olan meme dokunuz değerlendirilir.

İdeal ölçüler doğal görünümün anahtarıdır

Vücudunuzla uyumsuz boyutta ve şekilde meme implantı türlerinden uzak durulmalı. Göğüslerinizin arasında geniş bir boşluk kalmaması gerekir. Boyunuz, vücudunuz, kemik yapınız, kalça genişliğiniz küçük ebatlarda ise fazla hacimli bir göğüs hem görünüm hem de taşıma açısında zorluk yaşamanıza neden olacaktır. Bu nedenle doğal bir görünüme kavuşmak için cerrahınızın tavsiyelerini dikkate almalısınız.

Göğüs stilinizi belirleyin

Damla stili meme mi, yoksa yuvarlak meme mi istiyorsunuz? Buna karar verirken belinizin inceliği, omuzlarınızın genişliği ve basen genişliğinizin de çok önemli olduğunu unutmayın. Dar omuzlu kişilerde yuvarlak göğüs, damla tipi göğüs kadar güzel durmaz ve omuzlarınızın çok daha dar görünmesine neden olur. Kemik yapınız ve vücut hatlarınız çok inceyse büyük implantlar doğal durmayacaktır. Ya da kalın bir beliniz varsa damla tipi meme implantları belinizin daha da kalın görünmesine neden olabilir. Cerrahınızın tavsiyesini almalısınız, vücut tipinize en uygun implantı tavsiye edecektir.

Meme estetiğinden sonra çok fazla güneşe maruz kalmak elastin liflerinizi zayıflatarak göğüslerinizin aşağıya doğru sarkmasına yol açabilir. Lekelere, çatlaklara ve ciltte gevşemeye de neden olabilir. Bu yüzden güneş ışıklarına karşı koruyucu krem kullanmanız, güneş ışıklarının dik açılarla geldiği öğle saatlerinde gölgede durmanız tavsiye edilir.

Meme estetiği başarılı sonuçlandığında kadınları en fazla mutlu eden estetik operasyonlar arasındadır. Göğüslerinizin şekli sizi mutsuz ediyorsa estetik cerrahinin sunduğu imkanlardan siz de yararlanabilirsiniz.

Yazının devamı...

İdeal Dudak Tasarımı

22 Temmuz 2019

Yüz güzelliğinde dudak şeklinin yeri çok önemlidir. Dudak estetiğinde dudak dolgunluğu ile beraber dudak konturu, üst dudak ile alt dudak arasındaki oran orantı ve üst dudak kıvrımları çok önemlidir. Özellikle eros yayı olarak da bilinen aşk yayı ise üst dudağın tam ortasındaki kıvrımın dudak ile uyumudur.

Eros yayı kıvrımının belirgin olduğu, alt dudağın üst dudağa göre daha dolgun, dolgunluğun ise dudağın orta kısmında yoğunlaştığı, üst dudak kenarlarının hafifçe kıvrık olduğu dudak şekli en ideal dudak şekli olarak kabul edilir.

Dudak tasarımı kriterleri

Dudak estetiğinin ana amacı dudağa dolgun ve çekici bir görünüm vermektir. Eros yayı genellikle doğal dudak yapısında bulunan bir kıvrımdır. Sadece bazı dudak şekillerinde bu kıvrım daha belirgindir, dudakla daha uyumludur ve hafif dışarı çıkıntı yapacak bir şekildedir. Tüm bu kriterler ideal dudak şeklini verir.

Bazı kişilerde dudaklar genetik olarak aşırı incedir ve eros yayı belirsiz halde olabilir. Bu durum kişilerde daha yaşlı bir görünümün yanı sıra mutsuz ve sinirli bir görünüme de neden olabilir. Dudak estetiğinde hem dolgunluk hem de dudak kıvrımı tasarımı birlikte yapılır.

Eros yayı kıvrımı önemli

Dudak dolgusunda günümüzde yaygın olarak hyalüronik asit dolgusu tercih edilir. Hyaluronik asit dudak dolgusu estetiği çok ince iğneler kullanılarak ortalama 10 ile 15 dakika arasında gerçekleştirilir. Operasyon sırasında herhangi bir şekilde ağrı hissedilmez. Hasta hemen iş ya da günlük hayatına devam edebilir. Dudak dolgunluğu ve şekli operasyonun hemen ardından belirgin hale gelir. Dudak şeklini ve hacmini kişiden kişiye göre değişiklik gösterse de yaklaşıl 1 yıl boyunca korumaya devam eder. Bu sürenin ardından dolgu işleminin tekrarlanması gerekmektedir.

Sevgiyle kalın.

Yazının devamı...

Daha Dolgun Dudaklar

16 Temmuz 2019

Daha dolgun dudaklar mı istiyorsunuz?

Her insanın içten içe görünüşüyle ilgili ufak da keşkeleri vardır. Eğer dudaklarınızla ilgili keşkeleriniz varsa… Yani dudaklarınız ince bir görünüme sahipse ve güldüğünüzde kayboluyorsa… Yaşlandıkça dudağınız inceliyorsa… Kendinizi dudağınız hakkında rahatsız hissediyorsanız… İnce dudaklarınız yüzünüze sinirli ve gergin bir ifade veriyorsa… Hiç çekinmeden uzman bir doktora gidin ve estetik cerrahinin size sunduğu mucizelerden faydalanın.

Nasıl dolgunlaştırılır?

Dudak dolgusu yöntemiyle… Kullanılan dolgu maddesi kolajenden elde edilen yumuşak jölemsi malzemedir. Dolgunun kullanım yerine ve şekline göre birkaç çeşidi var. Biz bunları kalıcı ve kalıcı olmayan şekilde iki ana çeşide ayırıyoruz. Kalıcı dolgular geri dönüşümü olmadığı için güvenli çok güvenli değildir. Bu yüzden de çok gerek duyulmadıkça kullanılmamaktadır.

Kalıcı olmayan dudak dolgusunda ise sağlık kuruluşları tarafından onaylı kalıcılığı 6 ay ile 2 yıl arasında değişen son derece güvenilir olan maddeler tercih edilmeli. Kullanılan dolgunun kalitesi, yapılan işin kalitesini de artırmakta; dolayısıyla yapılan işlemlerde doğal ve güzel görüntü yakalanabilir. Ayrıca istenilen doğal görüntüyü elde etmek için gereken diğer faktörler ise doktorun kullandığı teknik, kullanılan ekipmanın yeterli olmasıdır. Bunların herhangi birinin eksik olması, dolguda oluşabilecek kötü senaryoları doğurmaktadır.

Dudak tasarımı hakkında

Nasıl şekil verildiğini kısaca açıklamak gerekirse, dudağın çizgisi ve kalınlığı belirli olduğu için bu bölgelerin herhangi bir şekilde artırılması mümkün değildir. Bu yüzden işlemin amacı mevcut dudağa en az noktaya, düşük miktardaki dolguların doğru yerleştirilerek hacim kazandırmaktır. Bunu da en iyi şekilde yapabilmek için doğru analiz ve yöntemler kullanılır.

Sonuç olarak estetik cerrahinin hedefi kişiyi en uygun dolgunluğa ve şekle sahip dudaklara sahip olma imkanı sunmaktır. Dudak dolgusunun doğal görünümle sonuçlanması için alanında uzman bir estetik cerrahtan destek alabilirsiniz?

Yazının devamı...

Burun Törpüleme Estetiği

7 Temmuz 2019

Özellikle burun kemeri estetiğinde törpüleme tekniği günümüzde oldukça etkili sonuçlar vermektedir. Törpüleme tekniği ile geleneksel cerrahide kullanılan kırma gibi yöntemlere gerek kalmadı. Ayrıca operasyon sonrası morarma ve ödem ihtimalini azaltarak iyileşme sürecinin çok daha zahmetsiz hale gelmesini sağladı. Bu yöntemde burundaki kusurlar kaleme benzer özel aletler ile hassas bir şekilde törpülenerek düzeltilir. Tıraşlama yöntemi ile burnun sivri noktaları, inceltme, çıkıntı, fazlalık kısımlar törpülenir.

Nasıl uygulanır?

Burun estetiğinde törpüleme yöntemi, hastanın ve cerrahın tercihine göre lokal ya da genel anestezi uygulanarak yapılır. Burun kemiği ile ilgili sorunlarda kullanılan bu teknik ile burun kemeri, eğriliği ya da asimetrisi düzeltilir. Operasyondan sonra tampon ya da sargı bezi gibi uygulamalar da cerrahın tercihine göre değişiklik gösterir. Günümüzde birçok cerrah bunların yerine atel ya da burun üstü destekleyici özel bandajlar kullanmayı tercih eder. Törpüleme tekniğinde burun kemiği kırılmadığı için genellikle alet kullanmaya da gerek olmaz. Burundaki kemik dokusunu desteklemek için bandaj kullanılabilir.

Avantajları nelerdir?

Burun törpüleme estetiğinde geleneksel burun estetiği ameliyatında olduğu gibi burun kemiğinde kırma işlemi uygulanmadığından yüzde ödem ve göz çevresinde morluk oluşmaz. Operasyon sonrasında olası bir ağrı için basit ağrı kesicilerin yanı sıra, burun içerisine de bir düzeltme yapıldıysa, okyanus suyu spreyler ve burun nemlendirici ürünler kullanılması iyileşme sürecinin daha rahat geçmesini sağlar.

Kimlere yapılır?

Burun törpüleme işleminde de diğer burun estetiği ameliyatlarında olduğu gibi burun kemiği gelişimi tamamlandıktan sonra yapılır. Bu süre kızlarda 18 erkeklerde ise 22 yaş olarak kabul edilir. Çok özel durumlarda yaş sınırı daha erkene alınabilir. Burunda morluk ve şişlik oluşmadığı için iyileşme süreci kısa olur. Hastalar günlük yaşantısına çok daha kısa süre içinde devam eder. Tampon ya da atel kullanımına gerek olmadığı için ameliyat sonrası süreç hasta için çok daha zahmetsiz geçer. Siz de törpüleme tekniği alanında uzman bir estetik cerraha giderek törpüleme tekniğinin sizin için uygun olup olmadığını öğrenebilir ve burnunuzdaki estetik sorunlardan kurtulabilirsiniz.

Sevgiyle kalın.

Yazının devamı...

Meme Küçültmenin Faydaları

28 Haziran 2019

Büyük ve sarkık göğüsler hem fiziksel hem de duygusal birçok rahatsızlığa yol açar. Bunların arasında, boyun, omuz ve sırt ağrısı, memelerde ağrı ve sutyen izi sayılabilir. Genç kızlarda çok büyük memeler utangaçlık gibi birtakım psikososyal sorunlara yol açar. Bazı vakalarda büyüklük tek taraflı olup göğüslerde asimetrik bir görünüme neden olarak utanma duygusunun daha da artmasına neden olabilir.

Meme küçültme ameliyatları genellikle memenin gelişimi tamamladıktan sonra yapılır. Psikolojik gelişimi etkileyen bazı istisnai durumlarda meme gelişiminin tamamlanması beklenmeden cerrahi işlem yapılabilir. Bugün meme küçültme ameliyatlarının %12,5’i ergenlik döneminde gerçekleştirilmektedir.

Memenin aşırı büyümesi; memenin gelişimine, gebeliğe ve aşırı kilo alımına bağlı olarak çok sık karşılaşılan bir estetik sorundur. Ayrıca meme büyüklüğü genellik ile sarkmayla birlikte görülür. Memenin formu güzel ancak aşırı büyükse ve bu durumun aşırı yağlanmadan kaynaklandığı düşünülüyorsa yalnızca liposuction yöntemi ile göğüsler bir ölçüde küçültülebilir. Meme küçültme ameliyatında kullanılacak tekniğe karar verilirken fazla dokunun ne kadar çok olduğu, meme başının aşağıya doğru ne kadar sarkmış olduğu, hastanın yaşı, cildinin esnekliği gibi faktörler göz önüne alınarak karar verilir.

3D tasarım cihazları ile göğüsler şekillendirilir

Meme küçültme ameliyatı öncesi çok yönden memelerin fotoğrafları çekilecek, memeler üzerinde ameliyat planı yapılacaktır. Gerektiğinde 3D mask yöntemi ile göğüslerin öncesi ve sonrası görüntüleri de 3 boyutlu olarak hazırlanarak ameliyattan önce hastaya verilir. Ameliyat esnasında bu tasarıma uygun olarak cilt, meme ve yağ dokusu cerrahi olarak çıkarılarak yeniden şekillendirme yapılır. Uygulanacak teknik ve kalacak izler hastanın memesinin sarkıklığına ve estetik cerrahın teknik seçimine göre değişebilir. Bu tekniklerin çoğunda ya lolipop şeklinde meme başı etrafı ve diklemesine tek bir izi ya da ters T şeklinde ek olarak meme altı çizgisini de içeren bir iz kalır.

İyileşme süreci hakkında bilinmesi gerekenler

Ameliyat sonrası süreç genellikle rahat geçmesine rağmen hasta hafif ağrılar hissedebilir. Şişlik, meme ucunda hissizlik, memede morluk olabilir, panik yapmayın geçicidir. Her iki memeye içeride kan birikmesini engelleyen dren adı verilen borular yerleştirilmiştir bunlar 2-3 gün içinde çıkarılır. Hastanın durumuna göre hastanede 1-3 gün kalması gerekebilir. Hastaya 6 hafta sporcu sutyeni giymesi önerilir. Hasta 1 hafta sonra günlük hayatına ve işine dönebilir ve 3 ay ağır sporlardan uzak durması önerilir.

Unutmamanız gerekir her ameliyatta olduğu gibi meme küçültme ameliyatında da hafif komplikasyonlar görülebilir ve memenin tam anlamıyla iyileşmesi zaman alabilir. Meme küçültme ameliyatı olan çoğu kadın uygulanan tekniğe bağlı olarak çocuklarını rahatlıkla emzirebilmektedir. Eğer göğüslerinizin büyüklüğü yaşam kalitenizi düşürüyorsa alanında uzman bir cerraha giderek destek alabilirsiniz.

Yazının devamı...

Elmacık Kemiği Estetiği

9 Haziran 2019

Dolgun yanaklar gençliğin ve çekiciliğin sembolü olarak kabul edilir. Zayıf ve çökük yanaklar ise daha yorgun ve yaşlı bir görünüme yol açabilir. Bazı kişilerde doğuştan, bazı kişilerde ise yaşlanma nedeniyle yanaklarda oluşan hacim eksiklikleri dolgu enjeksiyonu ile tedavi edilebilir. Yanak dolgusu yüzü doğal formuna getirmek için yapılan bir uygulamadır.

Dolgu enjeksiyonu, yüzdeki estetik sorunlara pratik ve hızlı çözüm sunar. Hastanın yanaklarındaki hacim eksiklikleri 15 dakika süren enjeksiyon operasyonuyla doğal bir görünüme getirilebilir. Dolgu malzemesi olarak cildin doğal yapısında da bulunan hyalüronik asit dolgu malzemesi ve türleri günümüzde daha fazla tercih edilir.

Dolgu enjektesi ile yanağa hacim kazandırılarak elmacık kemiğinin daha çıkık durması, yanakların yükselmesi ve yüzün daha genç durması sağlanır. Çevre doku da kazandırılan hacim ile daha gergin bir görünüm kazanır. Bu sayede gözlerin oyukluğu azalır, burnun şekli ortaya çıkar, alın ve çene çıkıklığı dengelenir.

Daha genç bir görünüm sağlar

Yanak dolgusu ile yüz güzelliğinde önemli bir rol oynayan çekici elmacık kemiklere sahip olabilirsiniz. Formunu koruyan yanaklar yüzün dengesini sağlar, yüzün profilden görünümünü iyileştirir ve yüzü daha genç bir görünüme kavuşturur.

Yanak dolgusunun etkisinin devam etmesi için enjeksiyonun tekrarlanması gerekiyor. Yanak dolgusunun kullanılan malzemenin özeliğine göre farklılık gösterir. Ancak en fazla yılda 2 kez tekrarlanması gerekir. Bu süre yılda bir hatta daha uzun sürelere de çıkabilir.

Kalıcı olarak tedavi etmek de mümkündür. Bunun için yanaklara cerrahi tekniklerle implant yerleştirilir. Kişinin yüz yapısına uygun implant çeşitleri bulunur. Kişiye uygun implant ameliyatla yanak bölgelerine yerleştirilir. Yumuşak doku ya da kemiğe sabitlenebilir. Bu implantlarda küçük de olsa insizyon yani kesi açılır. Operasyon anestezi uygulanarak yaklaşık 1 saat kadar sürebilir. İyileşme süreci için birkaç günlük dinlenmeye ihtiyaç vardır. Ameliyat ya da anestezi korkusu olan ve daha hızlı çözüm arayanlar için dolgu enjeksiyonu daha uygun bir seçenektir.

Yanak dolgusu, yüzdeki diğer yaşlanma belirtileri ve hacim eksikliği tedavileriyle birleştirilerek kombine bir operasyona dönüştürülebilir. Hastanın isteğine göre kaş kaldırma, göz kapakları, dudak ve çene dolgusu bir arada yapılabilir, botoks enjeksiyonu ile kırışık tedavisi eklenebilir. Tek seansta komple bir gençleşme sağlanabilir, üstelik kalıcı bir işlem olmadığı için birkaç ay içinde eski halinize dönme imkanınız da var.

Yazının devamı...