Vajinismus Tedavisi Zor mu?

16 Ağustos 2019

Vajinismus ülkemizde en sık rastlanan cinsel işlev bozukluklarındandır. Hemen her on kadından ikisinde görülen vajinismus, istemsiz kasılmalardan dolayı birleşmenin sağlanamamasıdır.

Vajinismus bilimsel yöntemlerle ve kısa sürede kalıcı olarak tedavi edilebilmektedir. Vajinismus tedavisine başlamadan önce doğru tanının konulması için jinekolojik muayene yapılması gerekir. Jinekolojik muayene vajinismus hastalarına özel olarak hiçbir acı veya ağrı olmadan gerçekleşir. Anatomik yapıda var olan herhangi bir anomali, tedavinin metodunu belirlemede önemli rol oynar.

Vajinismus tedavisinde yaygın olarak uygulanan parmak egzersizleri, vajinismuslu kadınlar açısından devamlılığı zor ve konforsuz bir yöntemdir. Birçok vajinismus kadını, parmak egzersizlerini yapamayıp tedavisini yarıda bırakmaktadır. Bu durum iyileşmeye olan inancı zayıflatır. Bu nedenlerden dolayı parmak egzersizlerini önermemekteyiz.

Günümüzün en modern ve konforlu vajinismus tedavileri, bilişsel cinsel ve davranışsal cinsel terapilerdir. Cinselliğe, vajinaya, ilk geceye dair edinilmiş yanlış bilgilerin doğrularıyla yapılandırılmasını sağlayan bilişsel cinsel terapi, davranışsal cinsel terapiyle kombine edilmelidir. Bilişsel destek sağlandıktan sonra davranışsal cinsel terapi süreci başlar. Davranışsal terapiler vajinismustan kaynaklanan istemsiz kasılmaların öğrenme yoluyla kontrol edilebilir olmasını sağlar. Yeni bir davranış sağlar ve bu öğrenme kalıcı bir şekilde iyileşme oluşturur.

Vajinismusun derecesi ve nedenleri kişiden kişiye değiştiği için terapinin içeriği de tamamen hastanın ihtiyacına göre belirlenmelidir. Bu sayede konforlu, ağrı/acı olmadan ve kalıcı olarak iyileşme sağlanır.

Vajinismusun hissettirdiği tüm korku ve kaygılarla baş etmek uzman kontrolünde uygulanacak doğru tedaviyle sağlanır. Kişinin ihtiyacına göre oluşturulan tedavi programı vajinismuslu kadınlar için oldukça kolay ve konforlu bir süreçle tedavinin tamamlanmasını sağlar.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Yazının devamı...

Vajinismus ve Hipnoz

5 Ağustos 2019

Vajinismus, ülkemizde en çok görülen kadın cinsel işlev bozukluklarından biridir. Vajinanın 1/3 lük kısmında bulunan pelvik kasların istemsiz kasılması sonucu ilişkiye girememek ve vajina içerisine hiçbir yabancı nesneyi alamamaktır.

Vajinismusu ortaya çıkaran faktörler büyük oranda psikolojiktir. Kadının, vajina içine bir şeyin girmesiyle ilgili oluşturduğu “acı olacak” beklentisi bu semptomun ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Kişinin bir davranış veya eylemle ilgili oluşturduğu yoğun beklentiler, zihinde negatif otohipnoz olarak etki etmeye başlar. Kişi sürekli olumsuz düşünerek kaygılarını ve inançlarını pekiştirdikçe otohipnoz etkisi artarak devam eder. Bu etkilerden kurtulmak için dil kalıplarını ve düşünce yönetimini pozitife çevirmek yaşam konforunuzu arttıracaktır.

Vajinismus tedavisinde hipnoterapi, tek başına bir tedavi yöntemi olmamakla birlikte oldukça faydalı bir destekleyicidir. Vajinismus semptomu görülen kişilerin fobik düzeyde olan kaygılarını azaltmak, tedaviye olan inancın arttırılması, motivasyonu yükseltmek, geçmiş travmalarla baş etmek için kullanılan bilimsel bir yöntemdir.

Hipnoterapiyle birlikte hem tedavi sürecinde hem tedavi sonrası süreçte oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır. Bu sayede kişilerin tedavide yaşayacakları olası bir duygusal patlamaya karşın önleyici bir etki oluşturur.

Günümüzde vajinismus tedavisinde en etkili tedavi yöntemleri bilişsel cinsel ve davranışsal cinsel terapilerdir. Tedavinin iskelet yapısını oluşturan bu yöntemlerle hipnoterapi uygulandığında başarıyı elde etmek kaçınılmazdır.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Yazının devamı...

Vajinismusta Erkek Eşler

31 Temmuz 2019

Vajinismus, kadının bedeninde kopan fırtınaların gözlemlenen halidir. Tüm bu olanlar sırasında durumu anlamlandırmaya çalışan erkek eş için de vajinismus oldukça zorlu bir süreçtir. Evliliğe giden yolda kurulan hayaller, oluşturulan beklentilerin belki de en sert şekilde duvara tosladığı anları yaşar vajinismus erkeği.

Yetiştirilme tarzı ve kültürel etkilerle kadın cinselliği hakkında yeterince bilgi sahibi olmamak, vajinismusla karşılaşıldığında anlaşılması oldukça zor bir tablo ortaya koyar.

Vajinismusla karşılaşan erkekler için sorularla dolu süreç başlamış olur. Yok sayma, vajinismus erkeklerinin genellikle yaşadığı ilk evredir. Düğün hazırlıkları yorgunluğu, eşin ailesinden ayrılmasının verdiği duygusal ama geçici bir tepki olduğuna dair düşünceler gelişir. İlerleyen günlerde başarısız denemeler devam ettikçe soruların kapsamı değişmeye başlar. Eşin verdiği tepkiler şahsına mı? Eşi onu gerçekten seviyor mu? Eşinin unutamadığı biri mi var? Uzayıp giden birçok soru...

Bu soruların devamında araştırmalar başlar. Yaşanan bu tatsız süreç bir isim bulur. Bu tatsızlığın adıdır vajinismus ve ikinci evre olan kabullenme başlar. “Evet, bu bir hastalık ve birçok çift bu sorunu yaşıyor. Yalnız değiliz. Yeteri kadar zaman harcarsak üstesinden gelebiliriz. Eşime karşı anlayışlı ve sabırlı olmalıyım. Zamanla her şey yoluna girecektir.” fikri tedaviye gerek kalmadan kendi çabalarıyla aşabilecekleri duygusunu ön plana çıkarır.

Zaman hızla ilerlemeye başlar ve tüm çabalara rağmen ilerleme kaydedilemez ve etten duvara defalarca kez toslanılır. Bu noktada da son evre başlar. Tedavi evresinde uygun tedaviler ve uzmanlar araştırılır ve çözüm için tüm imkanlar seferber edilir.

Tedavi süreci kadının duygu dünyasında fırtınalı ve iniş-çıkışlıdır. Fobik bir tepki olan vajinismusla yüzleşmek kadının duygu dünyasında duygusal patlamalar halinde kendini gösterirken erkek eşin güçlü ve anlayışlı olması, eşini destekleyerek tedavi sürecinde üstüne düşen ödevleri yerine getirerek yerini alır.

Tüm bunlar yaşanırken ilişkinin yıpranmaması için çaba göstermek eşlerin önceliği olmalıdır. Vajinismus çiftler için asla bir kimlik değildir. Bu durumu benimsememek gerekir.

Vajinismus her ne kadar kadının bedeninde şekil bulan bir tepki olsa da, eşler de bundan etkilenir. Bundan dolayı da vajinismus eşlerin ortak sorunu olarak nitelendirilmelidir.

Yazının devamı...

Vajinismus Ne Zaman Tedavi Edilmeli?

24 Temmuz 2019

Vajinismusun ilk temelleri cinsel kimlik yaşının geliştiği dönemlerde atılmaya başlar. Cinsel kimliğin geliştiği yaşlarda çevreden alınan her türlü mesaj, cinsellikle ilgili geliştirdiğimiz yargıların temelini atmaktadır.

Cinsellikle ilgili olumsuz her tip mesaj zihinde kaydedilir ve istemsiz bir şekilde olumsuz bir yargı olarak hayatın bir parçası olur. Bu nedenle farkında olmadan kendi cinsel kimliğimizin oluşmasında çevresel etkenler ağır basmaktadır.

Vajinismus semptomu yaşayan hemen birçok kadının ortak özelliği, cinselliğe karşı ilgisiz olunmasıdır. Cinsellikle ilgili konuşmalardan uzak durmak, dinlememek, dinlerken bile istemsizce bacaklarını kasmak... Cinsel dürtüleri normal işleyen ama birleşmeye karşı fobik tepki geliştirenler de vardır.

Vajinismus semptomlarını kendi iç gözlemleriyle fark edebilen birçok kadın vardır. Bununla birlikte tedaviyle ilgili bahane bulma ve zamana bırakma eğilimi oldukça sık görülmektedir. Vajinismus tedavisi için en iyi zamanlama, semptomların ilk fark edildiği evredir. Semptomlarla sıklıkla karşılaşmak, semptomların daha dirençli olmasına neden olmaktadır. Bu nedenle vajinismus tedavisi için evli olmak zorunluluk değildir. Evlilik öncesinde fark edildiği takdirde sorunsuz bir ilk geceyle evliliği taçlandırmak çiftler için iyi bir konfor oluşturacaktır.

Nedenleri ve direnç miktarı ne olursa olsun, vajinismus kısa sürede ve bilimsel yöntemlerle tedavi edilebilir bir cinsel işlev bozukluğudur.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Op. Dr. Tamer Gültekin

http://www.drtamergultekin.com/

Yazının devamı...

Vajinismus Tedavisinde Başarı Kriterleri

19 Temmuz 2019

Vajinismus, ülkemizde oldukça sık rastlanan bir cinsel işlev bozukluğudur. Kadının vajinasıyla ilgili geliştirdiği fobik bir tepkidir. Fobik bir tepki olmasından dolayı tedavi direnci de yüksek olabilmektedir.

Kişinin sahip olduğu bu korkulu durum tedavi edilmediği takdirde zamanla daha büyük dirençlere neden olur. Vajinismus diğer cinsel işlev bozukluklarından farklı olarak bilişsel terapilerin yanında ağırlıklı olarak davranışsal terapilerle tedavisi sağlanır. Kişinin geliştirmiş olduğu fobik yargılar davranışsal boyutta ve bir disiplin halinde çok kısa sürede tedavi edilebilir.

Vajinismus tedavisinde en önemli başarı kriterlerinden bir tanesi “doğru bilgidir”. Kulaktan kulağa yayılan korkutucu ilk gece hikayelerinin yerine doğru bilgi almak ve cinsellikle ilgili edinilen yanlış yargıların doğrularıyla değişimi gereklidir. Bu noktada internet ortamında yaşanan bilgi kirliliğinden uzak durmak gerekir.

Bir diğer başarı kriteri de motivasyon ve inançtır. Sağlıklı bir cinsel hayat her yetişkinin hakkıdır. Eksikliğinde ilişkilere ve özbenliğe zarar veren bir durum ortaya çıkar. Bundan dolayı sağlıklı bir cinsel hayatın kazanımlarını düşünerek, tedavi sürecini “görev” olmaktan çıkarıp, keyifli bir keşif sürecine çevirmek gerekir. Bunun nedenle motivasyon kesinlikle şarttır. Tedavi için başvurulan uzmanın uygulayacağı yöntemler ve yol haritası konusunda inançlı ve azimli olmak gerekir.

Tedavi sürecinin en önemli ve olmazsa olmaz kriterlerinden biri de eş desteğidir. Tedavi sürecine karar verme aşamasından, tedavinin sonuçlanmasına kadar geçen bu evrede erkek eşlerin yapıcı/destekleyici tavırları tedaviyi hızlandırmakta ve oldukça destek sağlamaktadır.

Vajinismustan veya başka etkenlerle yaşanan evlilik sorunları varsa muhakkak tedavi öncesinde aile terapisi desteği alınarak çözüme kavuşturulmalıdır.

Bu kriterler bir araya geldiği takdirde başarı kaçınılmazdır.

Nedeni, direnci, seviyesi ne olursa olsun vajinismus bilimsel yöntemlerle ve kısa sürede tedavi edilebilir bir semptomdur...

Yazının devamı...

Vajinismusta Mitler

10 Temmuz 2019

Cinsellik gelenekçi toplumlarda tabudur. Konuşulması dahi ayıp sayılır. Yetişkin her bireyin hayatının bir parçası olan cinsellik, konuşulmaktan çekinildiği sürece kendi efsanelerini yaratmaya ve bu efsaneler kulaktan kulağa yanlışlar silsilesi halinde yayılır. Bu yanlış bilgi ve inanışlara “cinsel mit” diyoruz.

Diğer cinsel işlev bozukluklarında olduğu gibi vajinismusta cinsel mit ve inanışlar bakımından oldukça etkilenmektedir. Vajinismus, istenildiği halde vajina içerisine hiçbir yabancı nesnenin alınamamasıdır. Vajinismus fiziksel nedenlerden dolayı da görülebildiği gibi büyük oranda cinsel mit ve inanışlardan kaynaklı olabilmektedir.

Kulaktan kulağa yayılan cinsellikle ilgili efsanelerden uzak durmak önleyici olacaktır. Halk arasında ilk geceye dair anlatılan abartılı hikayeler, çok nadir görülebilen fiziksel olumsuzlukların yaygın ve zorunlu bir deneyim gibi aktarılması, bekarete yüklenen aşırı anlam, acı-ağrının ve yoğun kanamanın kaçınılmaz olduğu gibi çarpıtılmış bilgilerin hepsi mittir ve vajinismusun tetikleyicisidir.

Bunlar dışında, vajinismus semptomu yaşayan hastalar hakkında da bir takım mit inanışları vardır. Vajinismus olan kadınların geçmişte yaşadığı taciz ve tecavüzün etkileri olduğunu düşünmek yanlıştır. Her vajinismus hastasının geçmişinde taciz veya tecavüz yoktur. Tam tersi cinsellikten izole yetişen kadınlarda görülme oranı daha yüksektir. Bir diğer mit inanışı da vajinismus olan kadının eşini yeterince sevmediği veya arzulamadığıdır. Vajinismusluların ilişkiyi reddetmesi eşlerini sevmedikleri anlamına gelmeyeceği gibi bir isteksizlikte değildir. Vajinismus tedavi edilmezse zamanla cinsel isteksizlik belirtileri ortaya çıkar. Vajinismus kadınları ön sevişmeden zevk alır. Büyük bir çoğunluğu da klitoral orgazm yaşar. Burada verilen tepki sadece birleşmeye yöneliktir.

Doğru bilgiyi uzmandan almak, evlenmeden önce çift olarak cinsel terapiye başvurmak cinsel hayatın sorunsuz ve keyifli geçmesini sağlayacaktır. Cinsellik yetişkin her insanın hayatının bir parçasıdır. Sorunları görmezden gelmek zamanla ilişkiye zarar verir.

Op. Dr. Tamer Gültekin

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Yazının devamı...

Kızlık Zarı ve Vajinismus

3 Temmuz 2019

Kızlık zarı olarak bilinen hymen, vajina girişinden yaklaşık 3 cm içeride yer almaktadır. Halka şeklinde ve ortası boş olan bu yapı normal şartlarda yumuşak ve esnektir. Kızlık zarı (hymen) anatomik yapısı farklı olabilmektedir. Kızlık zarının anatomik yapısındaki farklılıklar vajinismus semptomlarının gelişmesine neden olabilmektedir.

Yüksek kenarlı, fibrotik, septalı ve normal yapılı hymenler görülebilmektedir.

Kızlık zarının çıkarılması ve vajinismus

Vajinismus semptomları görülen hastalarda, kendi istekleriyle veya uzman tavsiyesiyle kızlık zarı çıkarma operasyonuna (hymenektomi) başvurulmaktadır. Kızlık zarının varlığı tek başına bir vajinismus sebebi olmadığı gibi, tek başına bir tedavi yöntemi de değildir. Anatomik yapısı gereği birleşmeye izin vermeyecek düzeydeki anomaliler, zaman içerisinde kişide birleşmeye dair yoğun tepkiler gelişmesine neden olur. Bu duruma psikolojide “öğrenilmiş çaresizlik” denir. Yaşanılan olumsuz deneyimler sonucu gelişen istemsiz kasılmalar, kızlık zarı çıkarılsa bile geçmemektedir çünkü beyin yoğun bir şekilde ağrı/acı olacak beklentisi geliştirmiştir. Bu nedenle yapılan bu operasyonlar tedavinin kendisi değil, alt yapısını oluşturan destekleyici ve bir o kadar da önemli yöntemlerdir.

Kızlık zarının yapısını değerlendirmek ve vajinismusa olan etkisini anlayabilmek için jinekolojik değerlendirme yapılmalıdır. Bu değerlendirmenin ardından cerrahi müdahale gerektiği noktada oldukça kısa süren ve genellikle genel anestezi altında uygulanan operasyonlara başvurulur. Bu operasyonun ardından bölgede tam bir iyileşme sağlandıktan sonra da bilişsel davranışsal cinsel terapilerle vajinismus semptomları tamamen ve kalıcı olarak tedavi edilebilir.

Op. Dr. Tamer Gültekin
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Yazının devamı...

Vajinismusta Gebelik

26 Haziran 2019

Hemen her çiftin hayali evliliklerini çocukla taçlandırmaktır. Vajinismus semptomu görülen kadınlarda bu hayal ne yazık ki tedavi ertelendikçe uzaklaşır. Anne olmak isteyen ama henüz ilişkiye girememiş olan vajinismus kadınları cinsel kimliklerinde ve özgüvenlerinde ciddi düşüşler yaşamaya başlar. “Ne zaman çocuk düşünüyorsunuz?” sorularına maruz kalmamak için de sosyallikten uzak kalmayı tercih etmeye başlar.

Vajinismus, istenildiği halde vajina içerisine hiçbir nesnenin alınamamasıdır. Bu tanıma baktığımız zaman vajinismusların da gebe kalmaları mümkün değil gibi görünmektedir.

Vajinismuslarda genellikle cinselliğe karşı tamamıyla ilgisizlik yoktur. Birçok vajinismus kadınının klitoral orgazm yaşadığını biliyoruz. Yaşanan yüzeysel cinsel deneyimlerle birlikte erkek eşin boşalması, spermlerin hareketli oluşlarıyla çok nadirde olsa gebeliğe neden olabilmektedir. Bakire anne adayları için farklı bir serüvenin başlangıcı demektir bu. Bir taraftan henüz tamamlanamayan evlilik, bir taraftan da doğumla ilgili kaygıların yoğunlaştığı bu dönem vajinismus çifti için zorlayıcı olabilmektedir.

Tedavi ne zaman olmalı?

Gebeliğin ilk üç ve son üç ayında vajinismusa dair herhangi bir tedavi uygulamak risk taşıyabilmektedir. Bununla birlikte gebelikte bebek ve anne için herhangi bir risk söz konusu değilse gebeliğin dördüncü, beşinci ve altıncı aylarında tedaviye başlanabilir. Gebelikte vajinismus tedavisi rahat ve stressiz bir lohusalık geçirmenize katkı sağlar.

Gebelik sürecinde bebeğin ve anne adayının taşıdığı herhangi bir risk durumunda tedavinin lohusalık döneminden sonra yapılması doğru olandır. Hangi koşulda olursa olsun vajinismus çiftlerin hayat kalitesini düşüren bir semptomdur. Vajinismusu tedavi etmeden bebek sahibi olmaya çalışmak doğru değildir. İstenilen ve sağlıklı olan, cinsel hayatın sorunsuz bir şekilde devamını sağlamaktır. Bebeğiniz ise bu mutlu ortamı taçlandıran bir hediye olsun...

Op. Dr. Tamer Gültekin

Yazının devamı...