DİKKAT ÇOCUKLAR TEHLİKEDE...

Eklenme Tarihi02.10.2017 - 0:13-Güncellenme Tarihi02.10.2017 - 0:13
Bir sürü okul servisinin camları film kaplı, içeriyi görmenin imkanı yok.

Bu ülkede serviste unutulup ölen, serviste unutulup son anda kurtarılan çocuk oldu mu, oldu. Serviste tecavüze uğrayan çocuk-kadın oldu mu, o da oldu. Haberlerde arkadaşları tarafından serviste öldüresiye dövülen çocuk haberlerini izledik mi, evet izledik.

Tüm bunların yaşandığı bir ülkede servis araçlarının camları filmle kapatılamaz, kapatılmamalı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, siz talimat vermezseniz bu iş düzelmez, birisi zarar görmeden müdahale edin lütfen.

KATALONYA REFERANDUMUNDA TÜRKİYE ÖRNEKLERİ...

Katalonya’nın bağımsızlık referandumunda sık sık Türkiye’nin adı geçiyor. İspanyol polisinin müdahalesinin ardından özerk bölge Başbakanı dedi ki: “AB toplanma hakkımızın çiğnenmesine sessiz kalıyor ama Türkiye’de benzer bir durum olduğunda konuşmakta çok cesurlar.” Diğer Türkiye örnekleri daha çok etnik ayrımcılık üzerine.

İspanya Anayasası Katolanları ayrı bir halk olarak kabul ediyor. Barselona adını Kartaca Kralı Hannibal’ın babası Hamilar Barca’dan almış. Berberi, Bask, Kelt ve Grek kökenli bir nüfusu var. Bölgenin İspanya topraklarına katılma tarihi 1714. Ancak  İspanya Anayasası’na göre ülke bölünmez bir bütün ve referandum Anayasa’ya aykırı.

Katolanya’daki referandum İspanya genelinde milliyetçiliğin patlamasına neden oldu. Diktatör Franco’dan sonra ilk kez her yere İspanya bayrakları asıldı. Franco döneminde Katalanca 36 yıl yasaklı bir dildi. 

Referandum için sandıklar Katalonya’ya Çin’den getirildi. Zira merkezi hükümet baskısından dolayı firmalar sandık üretmeyi kabul etmediler. Polis 10 milyon oy pusulasına el koyduğu için pusulaların çoğu evlerde yazıcılardan çıktı alınarak yapıldı.

Dünyanın en ünlü kulübü Barcelona’nın Başkan Yardımcısı, “Katalonya bağımsız olsa bile La Liga’da kalırız” dedi. La Ligi Başkanıysa, “Böyle bir durumda Barcelona nerede oynayacağına kendi karar veremez” açıklamasını yaptı.

Dün için en büyük endişe kaynağı, Katalan polis gücü Mossos d’Esquadra ile ülkenin çeşitli yerlerinden gemiyle getirilen 6 bin İspanyol polisinin çatışmasıydı.

Avrupa Birliği, Katalonya’ya “İspanya’dan ayrılırsanız tekrar AB’ye üye olmak için başvuruda bulunmanız gerekir” mesajı verdi ki Katalanlar bunu da üstü örtülü tehdit olarak yorumladı.

SADECE TÜRKİYE’DE OLUR...

Türkiye’de Karşılaştırmalı Edebiyat Fakülteleri var.

Bu fakülteye giden öğrenciler Türkçe, İngilizce ve seçtikleri bir diğer dilde edebiyat eğitimi alıyor, kültürünü öğreniyor. Aynı anda 3 dile de hakim oluyor. Gelin görün ki bu fakülteleri bitirenlere öğretmen olabilmeleri için gereken formasyon eğitimi verilmiyor.

Yazık değil mi bunca emeğe, bu fakülteler neden kuruldu o zaman?

TRT ARAPÇA’NIN ARŞİVİNDE VAR...

2010’da, Irak Cumhurbaşkanı Talabani’yle yapılan bir röportaj var TRT Arapça’nın arşivinde.

Irak Kürtlerinin iki önemli liderinden biri olan Talabani o röportajında, “Bağımsızlık istersek aç kalırız” diyor, muhtemel sonuçları anlatıyor.

Bulup, yeniden yayınlamak lazım galiba...