İŞTE ABD’NİN TÜRKİYE’Yİ İKNA ETMEYE ÇALIŞACAĞI PLAN...

İŞTE ABD’NİN TÜRKİYE’Yİ İKNA ETMEYE ÇALIŞACAĞI PLAN...- Menbiç ve Fırat’ın doğusunda yeni bir yönetim ve karma savunma birlikleri oluşturulacak.

- Bu yeni yönetim modelinde Suriyeli olmayan kişiler yer almayacak. (İddia o ki, planın bu maddesi “Rojava Özerk Yönetimi” içerisinde yer alan terör örgütü PKK yöneticilerini devre dışına çıkarmak için yazıldı)

- Bu yeni yönetim modeli için 18 bin kişilik bir silahlı güç oluşturulacak.

Bu gücün 6 bin kişisi, Kuzey Irak’tan Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği’ne bağlı özel kuvvet gücü Zerevani tarafından eğitilen Roj peşmergeleri denilen gruptan oluşacak. 10 bin kişilik bir grup YPG’nin ana nüvesini oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri’nden, 2 bini de yerel güçlerden oluşacak.

- Bu planın muhatabı, Astana toplantılarına dahil edilen Suriye Kürt Ulusal Konseyi olacak. Gelen bilgilere göre bu plan Suriye Kürt Ulusal Konseyi’ne iletilmiş durumda. Konsey, görüşünü açıklamadan önce YPG’nin elindeki tüm siyasi tutukluları koşulsuz serbest bırakmasını ve Rojava’da ofis açma hakkı tanınmasını talep ediyor.

Washington’ın en geç gelecek ilkbahara kadar uygulamaya koymak istediği bu plana dair bilgilerin tamamı Kuzey Irak kaynaklı.

ABD Dışişleri Bakanı’nın, Çarşamba öğleden sonra, Kuzey Irak’a sürpriz bir ziyarette bulunduğunu ve Erbil’de üst üste görüşmeler yaptığını düşünecek olursak, plan taslağını ciddiye almamız gerekiyor...

İŞTE ABD’NİN TÜRKİYE’Yİ İKNA ETMEYE ÇALIŞACAĞI PLAN...TOPUK SESİNDEN TAHRİK OLMAK...

Ankara’da bir okul müdürü, topuklu ayakkabı giyen öğretmenleri uyaran resmi bir yazı gönderdi.

Esas önemli olan, resmi yazıdan önce yollanan ve topuklu ayakkabının dinen caiz olmadığını anlatan metin.

Şimdi bu müdüre, topuklu ayakkabıların tarihte ilk erkekler tarafından kullanıldığını anlatmanın bir faydası olur mu acaba?

Kendini yalnız hissetmemesi için Fransa’nın başında olduğu yıllarda, Napolyon’un da topuklu ayakkabıyı yasakladığı bilgisini de verebiliriz.

Hoş Napolyon’un gerekçesi topukların sınıf farkını ortadan kaldırması.

Kimi kaynaklar kadınlar için topuklu ayakkabıyı tasarlayan ilk kişinin Leonardo da Vinci olduğunu da yazıyor. Bu kadar bilgi verdikten sonra bir bilgi isteyeyim:

Bu müdürün yönettiği okulun, sınavlarda gösterdiği başarı ortalaması nedir acaba?

Baksanıza adam tüm eğitim-öğretim sorunlarını çözmüş, sıra okulu kendi hayat görüşüne göre tanzim etmeye gelmiş...

İZMİR ÇANTADA KEKLİK NASILSA...

İŞTE ABD’NİN TÜRKİYE’Yİ İKNA ETMEYE ÇALIŞACAĞI PLAN...

Türkiye’nin en büyük 10 ili arasında CHP’nin belediye başkanlığını kazandığı tek il İzmir.

AK Parti İzmir adayını 27 Kasım’da açıkladı.

Mevcut başkanın göreve devam etmeyeceği, yeni bir ismin, tüm şehre kendini tanıtmak zorunda olduğu CHP’de İzmir adayı halen belli değil.

Aralık’ta Ocak Ayı’nın ilk haftası diyorlardı, şimdi en iyi ihtimalle Ocak ortasına kaldı İzmir.

Daha ilginç olanı şu: CHP Genel Merkezi, İstanbul’daki ilçe belediye başkanları için memnuniyet anketi yaptırdı, İzmir için yaptırmadı.

İzmir çantada keklik ya, belediye başkanı başarılı olsa da olmasa da, seçmen yine CHP’ye oy verir, algı bu maalesef.

Garip, güven duyan seçmene haksızlık demekten başka çare gelmiyor insanın elinden...

GAZI KAÇAN RÜYA

ABD’li enerji devi ExxonMobil, Aralık başından beri, Kıbrıs Rum Yönetimi lisansıyla, 10 numaralı parselde, sondaj yapıyordu.

Günler süren uğraşın ardından, doğalgaz bulunamadı ve sondaj gemisi aynı parselde başka bir noktaya geçti.

Çok uzun zamandır konuşulan, İsrail ve Mısır’ın da Türkiye karşıtlığında buluştuğu Doğu Akdeniz rezervleri rüyası galiba bitmek üzere.

Son 6 yılda, sadece 13 numaralı parselde, o da orta büyüklükte bir gaz yatağı bulundu, diğer tüm sondaj çalışmaları hüsranla bitti.

Gazetelerin çağrılarına rağmen, Rum Enerji Bakanlığı’nın günlerdir sessiz. Yani pazarlanan bir rüyanın gazı fena halde kaçtı.