Bitki Alımının Püf Noktaları

30 Eylül 2019

1- Öncelikle bitki yerleştirmek istediğiniz mekanı belirleyin. Ev içine mi bitki istiyorsunuz, Balkonunuza mı istiyorsunuz, Yoksa bahçenize mi istiyorsunuz? Kararınızı verin!

2- Hangi bitki çeşidini alırsanız alın bakabileceğiniz bitkiyi seçin. Çünkü her bitki bakım ister, bitki bakıldıkça güzelleşir, gelişir, büyür.

3- Ev için düşündüğünüz bitki kullanacağınız yere uyumlu ve uygun olmalıdır. Mutfak, banyo, yatak odasına koyacağınız bitki türleri farklı olmalıdır. Mutfak; nemli bir mekan olduğundan nem seven bitkiler( calathea, difenbachia…) banyo için fazla ışık almayan bitkiler (kauçuk, bamboo sap, benjamin ), yatak odası içinde ışığı seven bitkiler (areca, kentia..) kullanabilirsiniz.

4- Bahçe için düşündüğünüz bitki boyutunu mutlaka göz önünde bulundurun. Büyük Bahçeniz için tercih ettiğiniz bitki küçük ise almak istediğiniz görüntü net olmaz, eğer bahçeniz küçük olup seçtiğiniz bitki büyük ise görüntü manzarası dengeli olmaz. Bu nedenle bitki boyutunu bahçeniz ile doğru orantıda seçin.

5- Bahçeye dikeceğiniz bitkinin güneşlenme ve rüzgar yönü önemlidir. Her bitkinin güneşlenme isteği ve rügara karşı direnci farklıdır. Çicekli bitki rüzgara karşı dayanıksız olur. Çok rüzgarlı alanda bulunan çicekli bitkilerin çicekleri tam gelişmeden dökülmesine neden olur.

6- Bahçenize bitki alırken bahçenizin genel görünümün göz önünde bulundurun ve renklendirmelere dikkat edin. Bahçedeki genel görünümündeki bitki renk skalası önemlidir. Bahçedeki renklendirme bahçenize estetik değer kazandırır.

7- İster evinize ister bahçenize bitki alın; fidanlıktan veya bitki marketlerden aldığınız bitkinin sağlığına dikkat edin. Seçtiğiniz bitki üzerinde böcek olmamasına, yapraklarının renklerinin bozuk görünmemesine, dallarının hasar görmemiş olmamasına dikkat edin.

8- Her bitkinin yaşam şartları farklıdır.Bazı bitkiler çok güneş ışığı isterken ( sardunya, kaktüs, meyve ağaçları, güzellik çalısı…) bazı bitkilerde az güneş ışığı( areca, aralıa, hydreangea….) ister.Bazı bitkilerde az nem(succulentler..) isterken bazı bitkilerde çok nemli ( benjamin, orkide…) hava isterler. Yani bitki alırken bitki yaşam isteklerini( ısı, ışık, sıcaklık, nem) göz önünde bulundurun.

Yazının devamı...

Biberiye Bakımı Nasıl Olmalı?

19 Eylül 2019

Mutfağımızın vazgeçilmez baharatı olan biberiye bitkisini kendiniz yetiştirmek ister misiniz? Haydi o zaman adım adım biberiye yetiştirme tekniklerini öğrenelim.

1- Öncelikle biberiyenizi nerede yetiştireceğinize karar verin. Bahçede mi? balkonda mı? terasta mı?

2- Nerede yetiştireceğinize karar verdiyseniz bitkinin toprağını hazırlamaya başlayabilirsiniz. Biberiye toprağı kumlu, torflu, ve vitamin bakımından zengin olmalıdır. Asitli topraklar kullanılmamalıdır.

3- Yetiştireceğiniz biberiye bitkisini güneş alan bir yerde muhafaza ediniz. Akdeniz bitkisi olan bu aromatik günde en az 4-6 saat güneş görmesi gereklidir.

4- Biberiye bitkileri susuzluğa dayanıklılık gösterebilir. Ama gelişim aşamasında düzenli sulama ister. Bu nedenle bitkinin toprağı kurudukça su verilmelidir. Yaz mevsiminde sulama arttırılmalı, kışın ise azaltılmalıdır.

5- Biberiye bitkinizi saksıda yetiştirmek isterseniz seçeceğiniz saksının boyutunun, bitki boyutundan iki katı büyüklüğünde olmalıdır. Çünkü bitki kazık kök yaptığından, rahat gelişebilmek adına bitki geniş saksı içerisinde yetiştirilmelidir.

6- Biberiye yetiştireceğiniz saksının alt tarafında mutlaka delik olmalıdır. Biberiyede drenaj önemlidir. Saksı içerisinde biriken su zamanla bitki köklerinin çürümesine neden olur.

7- Bahçede yetiştireceğiniz biberiye bitkisine geniş yer açın. İlk yıllarda boyuna gelişen bitki sonraki zamanlarda yayılarak ve genişleyerek büyüme göstermektedir.

Yazının devamı...

Ev Bitkileri Neden Hastalanır?

9 Eylül 2019

Yeni aldığınız bitkiler eve getirdiğinizde birkaç gün sonra yaprakları bozuluyor mu, çicekleri dökülüyor mu? veya size gelen hediye bitkiniz solmaya mı başladı? Özenle baktığınız bitkiniz birden bire böceklenmeye mi başladı?......bu soruları zaman zaman yaşadınız değil mi? Haydi o zaman bu sorulara adım adım cevaplar bulalım?

1- Öncelikle her bitkinin ayrı bakım isteklerinin olduğunu unutmayın.

2- Bitkilerde ışık, ısı çok önemlidir. Fazla ışık ve ısı bitkinin yaprak fizyolojisini değiştirirken az ışık ve ısı ise bitkinin gelişiminde duraksamalara neden olur. Zamanla bitkinin kaybına yol açar.

3- Unutmayın ev bitkileri direk güneş ışığı istemezler. Direk güneş gören bitkilerinizin yaprak renginde değişimler oluşmaya başlar, bitkinizin ölmesine neden olur.

4- Su her bitkinin can ihtiyacıdır. Bu can ihtiyacı ev bitkilerinde periyodik olarak verilmelidir. Fazla sulama bitkinizin köklerinin çürümesine, az sulama ise bitkinizin kurumasına sebep olur. Az su ve çok su isteyen bitkilerinizi belirleyin. Sulamalarınızı ona göre yapın. Örneğin succulent’ler az su isterken benjamin, difenbachia gibi yapraklı bitkiler daha çok isterler.

5- Toprak bitkilerinizin yaşam alanıdır. Bu yaşam alanları her bitkide farklılık gösterir. Bitkinin ihtiyacına göre tercih edilmeyen toprak türü; belli bir süre sonra bitkilerin hastalanıp ölmesine neden olur.

6- Bitkilerinizi topraklarını yenilerken mutlaka yeni toprağı veya kullanılmış temiz toprakları tercih edin. Özellikle kullanılmış toprakların hastalıklı olmamasına dikkat edin. Hastalıklı ve böcekli topraklar yeni dikim yaptığınız bitkinin köklerinin böceklenmesine hastalanmasına neden olur.

7- Saksılar ev bitkilerinizin yaşam alanlarının sınırlarıdır. Zamanında saksısı büyütülüp değiştirilmeyen bitkilerin yaprakları dökülmeye, çicekleri solmaya başlar. Bitkiler hastalanır. Bitkinizin ve mevcut saksısının büyüklüğüne göre uygun zamanda bir boy büyük saksı ile değişimi yapın. Bu işlem bitki köklerinin rahat gelişimini sağlar.

Yazının devamı...

Isırgan Otu Nasıl Yetişir?

15 Ağustos 2019

Isırgan otu; kolay büyüyen ve gelişen yabani ot türüdür. Bu nedenle saksıda ve bahçelerde rahatlıkla yetiştirilir.

Yol kenarları, ırmak kenarları, nemli topraklar, hayvan gübresinin bulunduğu yerler ve ormanların ışık gören seyrek yörelerinde oldukça sık yetişen ısırgan otu çok faydalı şifalı bitkiler grubundadır. Isırgan otu hem çelikle, hem kökten ayırma ile hem de tohum ile kolaylıkla üretilebilinir. Tohum ile üretim zamanı ilkbahar ve sonbahardır. Çelikten ve kökten ayırma yöntemi ile üretim zamanı ise yılın hemen her döneminde çoğaltılabilinir. Unutmayın ısırgan otunun rahat, hızlı gelişebilmesi için toprak ısısı 15-30 derece olmalıdır.

Isırgan otunun saksıda yetiştirmek istiyorsanız; dikeceğiniz saksının; geniş yüzeyli olmasına ve fazla derin olmamasına dikkat edin. Saksının alt tarafında drenaj delikleri olmalıdır. Bitkiyi yetiştireceğiniz toprak; kumlu, torflu ve organik gübre bakımından zengin olmalıdır.

Isırgan otu fidelerini saksıya sık dikmeyin mutlaka fideler arasında mesafe bırakın. Dikimini yaptığınız ısırgan fidelerin ilk suyunu vermeyi ihmal etmeyin. Can suyu bitkinin köklerinin toprağa kolay alışmasını sağlar.

Dikim yapacağınız ısırgan otu fidelerini elinize alamdan önce mutlaka uzun kollu eldiven takın. Çünkü ısırgan otunun yaprak yüzeyleri tüylü ve tırtıklıdır. Çıplak elle ellendiğinde kaşıntıya neden olur.

Isırgan otunun bahçeye dikmek istiyorsanız, mutlaka geniş bir alan hazırlayın. Fide mesafelerini düşünerek dikimini gerçekleştirin. Yarı gölge yarı güneş alan yere dikin. Yetiştirdiğiniz ısırgan fidelerini rahatlıkla toplayacağınız bir alan dikiminizi gerçekleştirin. Unutmayın ısırgan otunu toplandıkça tekrar aynı yerden çıkar, bu nedenle ısırgan otunuzun bakımını ihmal etmeyin.

Isırgan otu; gerek kozmetik alanda gerek tibbi alanda çokca kullanılan bir yabani ot türüdür. Bu nedenle bahçenizden, sofralarınızdan eksik etmeyin.

Yazının devamı...

Ağustos Ayında Bahçe İşleri

1 Ağustos 2019

Yaz mevsiminin bu son ayında bahçede yapılacak işleri beraber gözden geçirelim;

Susuzluktan veya bakımsızlıktan dolayı kurumuş, dökülmüş ve ölmüş bitkilerinizin budamasını temizliğini yapın. Temizliği yapılmamış bitkiler; hem bahçenizi kötü gösterir hem de bitkiler arasında hastalık oluşmasına neden olur.

Bahçenize daha önceden istediğiniz veya belirlediğiniz saksılı bitkilerinizi dikebilirsiniz. Bahçenize diktiğiniz ağaç, çicek, çalı bitkileri bahçenizin havasını değiştirecektir. Bitkinizi diktikten sonra can suyu vermeyi unutmayın. Çünkü yeni dikilen bitkilerin toprağa çabuk adapte olması için ilk sulama önemlidir.

Bitki gruplarında, çicek gruplarında, meyve-sebze kısımlarında yabani otlar oluşmuş ise mutlaka temizleyin. Yabani otlar bitkilerinizin topraktaki vitaminine, besinine ortak olur. Zamanla bitkinizin gelişimini engeller, bitkinizi zayıflatır.

Bahçenizin çim alanı nasıl? kontrol edin ve eksikleri not alın. Çünkü çim bahçenizin güzel gösteren en önemli unsurdur

Çim alanlarınızda ara ara açıklıklar var ise yama çim yaparak tek görüntü elde edebilirsiniz. Çiminizde yosunlaşma var ise çim alt yapınızı kontrol edin. Drenajını sağlamlaştırın. Drenajı kötü olan çim alanlar da yosunlaşma ve mantarlaşma hastalıkları sıkça görülmektedir.

Çim alanlarınızı belli periyotlarda havalandırın. Bu işlemi el çapası veya havalandırma makineleriyle yapabilirsiniz. Havalandırma çiminizin topraktaki köklerinin rahat gelişimine katkıda bulunarak çiminizin sağlıklı gelişimini sağlar.

Çiminizin alt yapısı kadar üst yapısı da önemlidir. Bu nedenle çimlerinizin boylarını uzatın ve belirli zaman aralıklarla biçmeyi ihmal etmeyin. Çiminizin sulamasını yaz boyunca kontrollü bir şekilde yapın. Otomatik sulama sisteminizi kontrol edin.

Yazının devamı...