F tipi sansür!

Eklenme Tarihi22.12.2012 - 2:30-Güncellenme Tarihi21.12.2012 - 22:26

‘F Tipi Film’in afişi gereken tüm ücretler ödenmesine rağmen Ulaşım AŞ., metro ve tramvaylara asılmıyor. Samsun’daysa filmi gösterecek salon tehdit edildi.
 

Bu hafta gösterime bir film girdi. Alışık olduğumuz ucuz romantik komedilerden veyahut bol aksiyonlu filmlerden değil. Kıyıda köşede durup festival izleyicisinin ruhunu okşayan türde bir film de değil. Kategori dışı bir film. F tipi bir film.
Gösterime girdi diyorum ama maalesef kimi yerde giremedi, giremiyor. Başlamadan sansüre, baskıya, nefrete maruz kalıyor.
Önce filmin afişlerini asanlar gözaltına alındı. İnanabiliyor musunuz? Adamcağızlar işlerini yaparlarken film “tehlikeli” bulunduğu için içeri alındılar. Sonra, Ulaşım AŞ, metro ve tramvaylara afişleri asmadı. Tüm ücreti almalarına rağmen. Parayı al ama sonra asma. Güzel iş.
Zabıta Müdürlüğü, filmin tanıtımı için istenilen izni reddetti. Hem de hiçbir gerekçe göstermeden. Film, pankart olmadan, afiş olmadan, reklam olmadan nasıl gösterime sokulur? İşte siz F tipi film çekerseniz böyle olur.
En sonunda da Samsun’da filmi gösterecek salon, malum aşırı sağcılar ve polis tarafından tehdit edildi. Bu da oldu. Sonuç? Sinema salonu filmi göstermekten vazgeçti.   

‘Onlar suçlu, biz değil’
Sevgili okurlar, bir filmden bahsediyoruz. Üstelik, birbirinden değerli on yönetmen tarafından çekilmiş , insani bir soruna değinen, bize bilmediğimiz ve belki de düşünmekten pek hoşlanmadığımız bir dünyayı getiren bir film. “Onlar suçlu, biz değil” konformizmimizi sallayacak, bizleri konforlu sinema salonlarımızda zorlayacak bir film bu.
Tabii film bu yüzden rahatsız etmiyor. Grup Yorum tarafından projelendirildiği için başlamadan sansüre, saldırıya uğruyor. Hatırlarsınız, sene başında grubun konser biletlerini satmak ve 8 Mart etkinliğine katılmak “terör örgütü propagandasından” sayılmıştı. Sonra çoğu üniversite öğrencisi altı kişi 1 ila 13 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Anneleri, babaları ağılıyor, “adalet adalet” diye bağırıyor ama nafile. Adalet burada nasıl taraflı işliyor, hepimiz, her gün, görüyoruz. Grup üyelerine toplamda 110 yıl hapis cezası isteniyor; kimi içerde, kimi ev hapsinde ezilmeye çalışıldı, solistlerinin kulağı patlatıldı. O yüzden de filmin başına gelenlere çok da şaşırmıyorum. Ne yazık ki şaşırmıyorum.
Mamafih, siz istediğiniz kadar pataklayın, sansürleyin fark etmez. Onlar şarkılarını söylemeye, filmlerini çekmeye devam edecekler. Çünkü biliyorlar, “halkın en büyük silahı türkülerdir.”

Yazarın Diğer Yazıları
Etiketler