Hayatınızı Daha Fazla Ertelemeyin - Şimdi Burun Estetiğinin Tam Zamanı

7 Ekim 2018

Burun estetiği öncesinde neredeyse hiç selfie çekmeyen kişilerin, operasyon sonrasında ortalamanın çok üstünde selfi çektirdiğini biliyor musunuz? Burnunun şeklinden memnun olmayan kişiler zaman ile bunu bir takıntı haline getirmekte ve kendilerini sosyal yaşmadan uzaklaştırmakta. Topluluk içerisindeki oturuşlarını bile burunlarının en güzel görünebileceği açıya göre ayarlamakta.

Yüzümüzün tam ortasında yer alan ve ciddi bir rol çalan burnumuzun, dolaylı olarak aslında bizim güzel görünmemizi sağlayan burun estetiği operasyonuna detaylıca bir göz atmak isteyenler; bu yazım sizin için.

Burun estetiği neden yapılır?

Burun estetiğinin yapılma nedeni sadece dışarıdan güzel görünümlü bir burun şekline sahip olmak için değildir. Bazı durumlarda tıbbi gereklilikler nedeniyle bu operasyon yapılabilir. Güzel görünen bir burun oluşturulurken, fonksiyonel sorunların giderilmesi gerekir. Bu sayede nefes alma sorunu yaşanmaz. Burun yapısının çok küçültülmesi, güzel olacağı anlamına gelmez. Bu durumda burunda kemik ve kıkırdak stabilitesi yok olur ve nefes alma problemleri meydana gelir.

Bu yüzden ameliyat sırasında burun yapısına orantılı değişimler yapılır. Kişinin yüzüne uygun olan, dengeli bir burun oluşturulması için, spesifik bir yaklaşım gerekir. Çünkü mükemmel bir burun şekli bulunmamaktadır. Doğal görünümde olan, yüzle uyumlu, en önemlisi nefes alabilen, orantılı bir burun güzeldir.

Burun estetiği ameliyatıyla giderilen fonksiyonel sorunlar nelerdir?

Estetik bir burun şeklinin elde edilmesi dışında, solunum sorunu, burun eti büyümesi, burun polipleri, orta hattaki eğrilik yani septum eğriliği gibi problemler de ameliyatla giderilebilir. Bu problemlerin giderilmemesi halinde, sağlıklı, nefes alabilen, estetik bir burun elde edilemez.

Burun estetiği fiyatlarında etkili olan unsurlar nelerdir?

Yazının devamı...

Sonbaharda Cildinize Özen Gösterin

11 Eylül 2018

Sonbahar aylarına girmiş bulunmaktayız. Mevsim geçişlerinden hepimiz hem ruhen hem de bedenen etkilenmekteyiz. Bu aylarda cilt bakımımıza her zamankinden daha çok dikkat etmemiz gerekiyor.

Sağlıklı bir cilt kişinin genel sağlığının aynasıdır. Genetik özellikler cilt sağlığında etkili olsa da, beslenme alışkanlığı, yaşam tarzı, duygusal durum ve kötü alışkanlıklarda cilt sağlığını etkilemektedir. Güzel görünen sağlıklı bir cilde sahip olmak herkesin beklentisidir. Fakat bunun için biraz çaba gösterilmelidir. Yaşla birlikte yaşamın getirdiği izler, lekeler, kırışıklıklar, sivilceler ve sarkmalar tamamen olmasa bile bilinçli bir cilt bakımıyla ertelenebilir ya da azaltılabilir.

Sonbahar aylarında da sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde sahibi olmak için, cilt bakımında bazı kurallara dikkat etmek gerekiyor. Normalde derinlemesine cilt bakımı dermatolog önerisiyle etkinliğini kanıtlamış olan ürünlerle estetisyen eşliğinde yapılır. Öncelikle cilt tipi ve ihtiyaçlar belirlenir. Cilde yapılan ön temizlik sonrasında buhar banyosu, yüzeysel peeling uygulaması, komedon siyah nokta temizliği, masaj ve maske gibi uygulamalar yapılır. Ancak bununla birlikte evde cilt bakımı yaparkende bazı noktalara dikkat etmemiz gerekiyor.

Cilt bakımında nelere dikkat edilmeli?

Cilt bakımı ergenlik döneminden itibaren hormonal değişimler nedeniyle, gerektiği halde yapılmaya başlanabilir.

Cilt bakımı cildin dış etkenlerden korunması için, periyodik olarak tüm ciltlere uygulanmalıdır.

Cilt sürekli yenilenen bir organ olduğundan, gözeneklerin açılması amacıyla belirli aralıklarla peeling yapılmalıdır.

Ciltte olan kırışıklıkların azalması ya da gecikmesi için, düzenli olarak cilt bakımı yapılmalıdır.

Yazının devamı...

Revizyon Rinoplasti (Burun Estetiği) Düşünürken...

22 Temmuz 2018

Burnunuzdan bir operasyon geçimenize rağmen burnunuzun şeklinden memnun değilsiniz veya sorunlarınız geçmediği düşünmektesiniz ve düzelme için bir revizyon burun estetiğine ihtiyacınız olduğunu düşünmektesiniz… Revizyon rinoplastinin detaylarını sizin için derledim.

Burun estetiği operasyonu burun şeklinde ve fonksiyonlarındaki sorunlarda uygulanan estetik bir operasyondur. Burun içinde bulunan kemik ve kıkırdak dokuda kalıcı değişimler yapılarak, burun şekli ve fonksiyonlarda düzenlemeler gerçekleştirilir. Literatürde burun estetiği ameliyatı geçiren her dört hastanın birinde çeşitli sorunlar ortaya çıktığı ve revizyon bir ameliyata ihtiyaç duyulduğu belirtilmektedir.

Burun estetiği ameliyatı olmasına rağmen, sorunları geçmeyen ya da sorunlarının devam ettiğini düşünen hastalarda yeniden düzeltme için revizyon burun estetiği ameliyatı yapılabilir. Hastalarda yeni oluşturulan burun şeklinden ya da solunum sıkıntısından kaynaklanan sıkıntılar olabilir. Bazı hastalarda yeni burun şeklini gördüklerinde üzerinde bazı değişimler yapılmasını isteyebilir. Çünkü burun estetiği kişiye özel yapılan bir estetik operasyondur. Hastanın memnuniyeti ölçüsünde ameliyatın başarısı söz konusudur. İnsanlar doğuştan olan sorunları bu derece sorun etmezler.

Ancak kendi istekleriyle estetik operasyon sonucunda oluşan sorunları daha fazla büyütürler. Revizyon burun estetiği ilk ameliyata oranla hem hasta açısından, hem de doktor açısından daha zor koşullarda ilerler. Buna rağmen burun cerrahının hastasını rahatlatması, gereken bilgilendirmeyi yaparak güven kaybı yaşanmamasını sağlaması ve revizyonla birlikte sorunların giderilmesini sağlamalıdır.

Revizyon burun estetiği için ne kadar beklenmeli?

Burun estetiği ameliyatı olan hastalarda yeni oluşturulan burun şekli hemen görülemez. İlk zamanlarda burun ve yüzde oluşan ödem ve morluk buna engel olur. Bu etkilerin geçmesi için hastaların belirli bir süre beklemesi gerekir. Yeni burun şeklindeki olumsuzluklar için hemen karar vermemesi gerekir.

Yeni burun şeklinde ödem kaynaklı bir memnuniyetsizlik varsa minimum 6 ay veya 1 yıl beklenmelidir.

Bu yüzden revizyon ameliyatın yapılması için tam iyileşmenin beklenmesi ve burun şeklinin buna göre değerlendirilmesi gerekir. Bu süreden önce yapılan ikinci ameliyatlarda, elde edilecek başarı oranı düşük olur. Burun oturduktan sonra revizyon ameliyatına karar verilmelidir. Hasta ile yakın bir dialogda kalınarak revizyon süreci yönetilmelidir.

Yazının devamı...

Ameliyatsız Burun Estetiği Olur mu?

5 Haziran 2018

5 dakikada burun estetiği, ameliyatsız burun estetiği gibi kavramlar son zamanlarda sosyal medya ağırlıklı olmak üzere, yazılı ve görsel basında sık sık karşıma çıkmakta. Adına operasyon bile denilemeyecek bu tip işlemlere değinmeden önce, rinoplasti (burun estetiği) ve rinoplasti ile giderilen sorunlara göz atmakta fayda var.

Yazıyı okuduktan sonra 5 dakikada burun estetiği veya ameliyatsız burun estetiği olur mu – olmaz mı kararı sizler verebileceksiniz.

Burun Estetiği ile Fonksiyonel Sorunlara Çareler Aranmakta

Burun estetiği denildiğinde ilk olarak akla güzel bir buruna sahip olmak geliyor olsa da, bu operasyonun tek amacı estetik sonuçlar almak değildir. Aynı zamanda nefes almak gibi fonksiyonel sorunlara da çareler aranmaktadır. Burun, içi ve dışı bir arada ele alınması gereken oldukça komplike bir organdır. Burun estetiği operasyonu ile varsa solunum sorunları, burun eti büyümesi, burun polipleri, orta hattaki eğrilik gibi sorunlara çözüm üretilmektedir.

Doğru operasyon ile burun kökenli baş ağrısı, boğaz ağrısı, sesli solunum, horlama gibi sorunların giderilmesine önemli katkıda bulunulmaktadır. 5 dakikada burun estetiği olarak adlandırılan yöntemi bu nedenle operasyon çerçevesinde değerlendirmemiz mümkün görülmemektedir.

Burun estetiğinin cinsiyetlere göre farklılıklar bulunmaktadır...

Estetik olarak ele aldığımızda ise burun estetiği sadece burun sırtını ortadan kaldırmak, burnun ucunu asmak olarak değerlendirilemez.

Kadınlarda ve erkeklerde genel olarak aynı uygulamalar yapılmasına karşın operasyon sırasında cinsiyetler arasındaki anatomik farklılıklar büyük önem taşımaktadır.

Yazının devamı...

Burun Estetiği Kolay Bir Operasyon mudur?

11 Mayıs 2018

Burun estetiği uzmanı olarak bizlere en çok sorulan soruların başında burun estetiği ameliyatı zor bir ameliyat mıdır sorusu gelmektedir. Burun estetiği yaptırmayı isteyenler ameliyat sayesinde her istediklerine ulaşamayacaklarını, bazen istenmeyen sonuçların olabileceğini kabullenmelidir. Bunlar dikkate alınarak, hastaların her şeyi kabullenmiş ve ameliyat olmak için karar almış olması gerekir.

Toplumda hem kadınların, hem de erkeklerin rağbet ettiği bu operasyonun, kişiye özel planlanması yüzünden, diğer estetik operasyonlarla kıyaslandığında daha zor bir ameliyat olduğu kabul edilir. Kişilerin her birinde burun yapısı farklı olduğu için, bu operasyonların her birinde farklı uygulamaların yapılması kaçınılmazdır. Herkese özel planlama yapılarak, ameliyattaki değişimler belirlenir. Kişinin yüzüne uyumlu olacak, dış görünümde doğallık sağlayacak, burun fonksiyonlarının korunduğu bir operasyonun gerçekleştirilmesi gerekir. Burun estetiği kişiye özel planlanarak, burun şeklinin kişinin istekleri doğrultusunda değiştirilmesi gerekir.

Güzel görünmek herkesin isteğidir. Bu yüzden yüz görüntüsü güzelliği yansıtmalıdır. Yüzün ön planda olan, dikkat çekici yapısı burundur. Bu yapı güzelliği belirleyici etkiye sahiptir. Kişinin özelliklerini yansıtmayan burun, kişiye mutsuzluk verecek, psikolojik olarak olumsuz etkileyecektir. Sosyal iletişimde bile bu etkiyi rahatlıkla görebiliriz. Burun estetiği operasyonu sayesinde bu olumsuzluklar giderilebilir. Yapılan operasyon zor olsa da, bunu uygulayan burun estetiği uzmanının deneyimi sayesinde istenilen başarı elde edilebilir.

Burun estetiği ameliyatı olmayı isteyenler beklentileri hangi yönde olmalı?

Burun şeklinden hoşnut olmayan kişiler, öncelikle bu istekleri ertelemesinler. Yaşamlarının çok değerli olduğunu, buna sadece bir defa ulaşacaklarını göz önüne alsınlar. Sonuçta elde edecekleri ile mutlu ve huzurlu bir yaşama adım atabilirler. Burun şeklinin değişmesiyle yaşam boyu mutluluğu yakalayabilirler. Buna sadece 3-4 saatte ulaşabilirler. Deneyimli bir burun estetiği uzmanı tarafından yapılan, hastanın bizlerle her şeyi paylaştığı, her unsurun değerlendirildiği bir estetik operasyon geçirilmelidir. Doğru ameliyat planıyla, en iyi burun şekli oluşturulmalıdır.

Burun estetiğinden önce yapılması gerekenler?

Burun estetiğine karar verenler, dış görünümlerine yansıyacak, ifadelerini değiştirebilecek her türlü etkeni önemser. Bunu dikkate alarak, operasyon için burun estetiği uzmanı seçiminde özenli olmaları gerekir. Deneyimi olan, tıbbi bilgileri yeterli olan, uzman, estetik algısı bulunan ve bu özelliklerini hastasının yeni burun şeklini oluştururken kullanmasını bilen burun estetiği cerrahı ile yola girilmelidir. Burun yapısının analiz edebilecek, sorunsuz bir ameliyat planıyla burun estetiği gerçekleşmelidir.

Tüm bunların yerine getirilmesi için, hastanın da doktoruyla paylaşımlarında özenli olması, isteklerini doğru aktarması gerekir. İsteklere uygun şekilde cerrahın yeni burun şeklini oluşturması sağlanmalıdır. Burun estetiği cerrahı ameliyattan önce başladığı çalışmalarına, ameliyatta ve sonrasındaki iyileşmeyi kapsayan 1 yılı içine alacak şekilde devam eder. Tüm çalışmaları, yönlendirmeleri yaparak, burun estetiğinin başarısını sağlayacaktır.

Yazının devamı...

Burun Estetiği Sonrası Burun Ucu Şişliği

8 Nisan 2018

Estetik operasyonlar dikkate alındığında, burun estetiği ameliyatının sonucu diğer operasyonlara nazaran daha geç alınmaktadır. Yapılan değişimler ameliyattan sonra hemen görülemez. Bu operasyonun iyileşme süresi diğerlerine göre daha uzundur. Hastalar ameliyattan sonra burundan nefes almakta zorlanır, burun ve yüzde şişlikler ortaya çıkar. Ameliyatta cilt altına sızan kana bağlı olarak morluklarda oluşur. Yeni burun şeklinin bulunduğu yerle uyum sağlaması ve oturması için plastik kalıp ve bantlar kullanılır. Yeni burun bunlar çıkarıldığı zaman bile net olarak belli olmaz.

İyileşme sürecinde giderek burundaki sorunlar azalma gösterse de, şişliklerin tam olarak inmemesi nedeniyle yeni burun şekli tam olarak görülemez. Hastaların ameliyat sonrasında tüm bunları göze alarak değerlendirmede bulunması gerekmektedir. Aksi takdirde operasyonun başarısı hakkında yanlış sonuçlar çıkacaktır. Yeni burun şekli hakkında fikir sahibi olabilmek için, en az 6 haftalık bir iyileşme sürecinin aşılması gerekir. Burun ancak bu sürede kendini yavaş yavaş toparlamaya başlar. Ancak burun ucu şişliğinin tam olarak inmesi, iyileşmenin gerçekleşmesi için bir yıl kadar beklenmelidir. Bu sürede burun ucu şişkinliği normal düzeye gelmiş olacaktır.

Burun ucu şişliğinin sebepleri nelerdir?

Son yıllarda burun estetiğinde alınan tutarlı ve öngörülebilir sonuçlarla birlikte açık tekniğin yaygınlaştığı görülmektedir. Açık teknikle gerçekleştirilen burun estetiği ameliyatının sürenin daha uzun olması sebebiyle burun ucunda daha fazla ödem meydana gelir. Burada en önemli unsur burun estetiği uzmanının uygulanacak operasyon tekniği ile ilgili olan deneyimidir. Açık teknikle yapılan operasyonlarda kemik ve kıkırdak dokuların gözlenmesi ve tanı konulması daha kolaydır. Operasyon sırasında burun estetiği cerrahının her iki elini kullanması mümkün olur ve olabilecek kanamaları kontrol etmek kolaylaşır. Kemik ve kıkırdaklarda yapılan değişiklikler daha kolay ve kontrollü şekilde gerçekleşir. Kıkırdak doku daha kolay şekillendirilir. Buna bağlı olarak burun estetiğindeki burun ucu şişliği kaçınılmaz bir sonuçtur.

Burun estetği sonrası kullanılan kalıp ve bantlar burun ucu şişliğini önler mi?

Ameliyatta burundaki kemik ve kıkırdak doku değiştirilmekte ve kişinin burnu yeni şekline kavuşturulmaktadır. Yeni şeklin korunmasında, dokuların şekle uyum sağlayarak iyileşmenin olması için, burun sırtına kalıp ya da bantlar konulur. Bu önlemler burnun şişmesini ve kanamasını bir miktarda olsa engellemektedir. Ancak tam manasıyla engellemenin bir yolu bulunmamaktadır.

Son olarak değerlendirdiğimizde burun ucu şişliği bu operasyonunun doğal bir sonucudur. Hastaların burun ucu şişliğinin tamamen ortadan kaybolması için en az 1 sene beklemeleri gerekmektedir.

Prof. Dr. Selçuk İnanlı

Yazının devamı...

Burun Estetiğinde Kullanılan Ameliyat Teknikleri Nelerdir?

25 Mart 2018

Çoğumuz burun estetiği ameliyatlarının nasıl yapıldığını merak etmişizdir. Burun estetiğinde kullanılacak tekniğin seçiminde, hastanın genel durumu, burun için yapılacak değişimler, operasyonu yapacak burun estetiği uzmanının bu teknikler üzerindeki deneyimleri etkili olmaktadır. Biraz araştırdıktan sonra “burnu açarak veya burun içinden” olarak anılan farklı teknikler kullanıldığını duymuşuzdur. Burun estetiği ameliyatlarında temel olarak “açık teknik ve kapalı teknik” olmak üzere iki teknik kullanılmaktadır.

Bu teknikler, burun kemik ve kıkırdak iskeletine hangi yollarla ulaşıldığıyla ilgilidir. Bu teknikleri biraz açıklamaya, avantaj ve dezavantajlarına değinmeye ve bir blog yazısı olarak kendi kişisel düşüncelerimi aktarmaya çalışacağım.

Her cerrahın kendisine göre burun ameliyatları hakkında bağlı olduğu temel bir felsefi düşünce, hareket noktası ve elde etmek istediği bir sonuç vardır. Bir olguda suboptimal bir sonuç yeterli olabilirken, diğer bir olguda daha iyi bir sonuç hedeflenebilmektedir. Elbette hiçbir cerrah kötü bir sonuca varmak istemez.

Kapılı teknikle burun estetiği

Kapalı teknik, burun içinden her iki burun kanadı altından yapılan kesiler ile burun cildinin bir ekartör yardımı ile kaldırılarak burun kemik ve kıkırdak iskeletine ulaşımını içerir.

Özellikle 1960 yıllardan itibaren yoğunlukla kullanılmaya başlanmış ve halen pek çok cerrah tarafından da uygulanmaya devam etmektedir. En büyük avantajı, ameliyat sonrası burun çevresindeki ödemin, açık teknikteki ödeme kıyasla, daha erken dönemde geçmesi ve burnun daha erken oturmasıdır. Ameliyat süresi de açık teknik rinoplastiye göre daha kısadır. Pek çok cerrah da ameliyat süresi daha kısa olduğundan ve erken dönemde daha inmiş bir burun ile hastasını buluşturmak istemesinden dolayı bu tekniği kullanmaktadır. Bununla birlikte, ameliyat sahasının hiçbir zaman bir bütün olarak tam olarak görülememesi – görüş kısıtlılığı, buna bağlı olarak burun deformitelerinin ameliyat içinde tam değerlendirilememesi ve düzeltici tekniklerin uygulama zorlukları ana dezavantajlarıdır.

Açık teknikle burun estetiği

Operasyon burun delikleri arasındaki kesi ile gerçekleştirilir. Bu nedenle daha sonradan iz kalması gibi bir sorun yaşanmaz. Özellikle bu teknikle yapılacak ameliyatta hekimin deneyimi oldukça önemlidir. Bu kesiden burun iskeleti ile burun cildi görünür halde olur. Açılan bu kesi operasyon esnasında bizlere büyük kolaylık sağlamaktadır. Açılan kesi ile burunda müdahale edilebilecek yerlere görerek ve daha kolay erişilebilmektedir. Bu sebeple benim tercihim açık teknik olmaktadır. Bu teknikle yapılan burun estetiği sonrasında hastalardaki iyileşme döneminin biraz daha uzun sürmesi tek dezavantaj olarak ele alınabilir ancak alınan sonuç göze alındığında, ön plana çıkmaktadır.

Yazının devamı...

Burun Estetiği Hangi Sorunların Giderilmesi İçin Yapılabilir?

27 Şubat 2018

Yüz yapısında önemli bir yeri olan burun şeklinin, toplumsal iletişimin sağlanmasında etkili olduğu dikkate alınmalıdır.

Şeklen burun yapısını beğenmeyen kişilerin, solunum sorunu olan kişilerin sorunlarının burun estetiği ameliyatıyla giderilmesi mümkündür. Bazı kişiler burunlarının büyüklüğünü, bazıları küçüklüğünü, kemerli yapısını, burun ucunda olan sorunları, solunum sorunlarını kendilerine problem edebilir. Bu düşünceleri nedeniyle burun estetiği yaptırma kararı alabilir.

Ameliyatın gerçekleşmesi tamamen kişisel taleplerin karşılanmasıyla olur. Hastanın ameliyat planlamasının yapılmasında büyük bir rolü bulunmaktadır. Eğer isteklerini doğru olarak bizlere aktarırsa, alınacak sonuç kendi istediği gibi olacaktır. Bu sağlanamadığında burun estetiği operasyonu başarısızlıkla tamamlanabilir. Genel anestezi altında yapılan ameliyatlarda, hastaların acı duyması söz konusu değildir. Tüm değişim işlemleri ameliyat planına uygun yapılır. Yüze orantılı düzeltmeler yapılır, solunum sorunlarının düzeltilmesi gerçekleştirilir.

Burun estetiği hangi sorunların giderilmesi için yapılabilir
* Küçük olan burun yapısının büyütülmesinde* Büyük olan burun yapısını küçültülmesinde* Çıkıntılı olan burun şeklinin düzeltilmesinde* Kemerli burun yapısının düzeltilmesi için* Geniş yapılı burnun daraltılması amacıyla* Kısa burnun uzatılması için* Aşağıya sarkık olan burnun kaldırılması için* Burun ucunu kaldırmak amacıyla

Burun yapısında var olan solunum sorunlarının giderilmesi amacıyla burun estetiği yapılabilir.

Doğuştan burunda olan şekil bozukluklarıyla kıyaslama yapılırsa, burun estetiği sonucunda elde edilen istenmeyen sonuçlar kişilerin daha fazla rahatsız olmasına neden olacaktır. Bunun nedeni ameliyatın kendi istekleri ile yapılması ve sonucunun güzel olması beklentisi içinde olmalarıdır. Bunun için ameliyattan önce başlayıp, tüm çalışmalar özenle yapılmalı, hastanın isteklerini ve beklentilerini yerine getirecek ameliyat planı yapılmalıdır. Burun estetiği uzmanı olan bizler hastamızın gerçekçi beklentilerini karşılayacak olan çalışmaları bildirmeli, hastalarımız da beklentilerini bizlere doğru olarak aktarmalıdır.

Yeni burun şeklinin oluşturulmasında planlama doğru olduğu takdirde, hastaların istediği değişimler yapılabilir. Doğal görünümde olan burun yapısının, karşıdan vereceği görüntü yüzle bütünleşmiş halde olmalıdır. Burnun içindeki kemik ve kıkırdak dokunun bütünlüğüne zarar gelmemeli ve doğal görünüm sağlanmalıdır. Kişinin yüz ifadesinin olumsuz olarak bozan, solunum sorununun ortaya çıkmasına neden olan etkenler, burun estetiğinin başarısız olduğunun göstergesidir.

Yazının devamı...