Tuncay Güney ve Zaman gazetesi

Eklenme Tarihi02.12.2008 - 1:31-Güncellenme Tarihi02.12.2008 - 1:32

Zaman gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı’nın Milliyet’i ağır bir dille suçladığı dünkü yazısındaki maddi hatalardan birini düzelterek   başlayalım.
Konumuz  Tuncay Güney... Dumanlı, “Peki niçin yüreğiniz  Tuncay Güney’in Milliyet gazetesinde çalıştığını söylemeye  yetmiyor?” diye soruyor.
Galiba bize “yüreksiz” demek istiyor. 
Dumanlı ev ödevini yapmış olsaydı, Tuncay Güney’in Milliyet gazetesinde çalıştığı gerçeğinin bu gazete tarafından saklanmadığını, Tolga Şardan ile Gökçer Tahincioğlu’nun hazırladıkları Ergenekon’la ilgili yazı dizisinin 25 Temmuz tarihinde yayımlanan altıncı bölümünde daha giriş paragrafında vurgulandığını görürdü.
Dumanlı yine ev ödevini yapmış olsaydı, bu gerçeğin daha sonra gazetemizin birinci sayfasından da duyurulduğunu fark edebilirdi. Örneğin, 22 Ağustos tarihinde birinci sayfasında “Güney’in Medya Macerası” başlıklı haberin spotunda “Milliyet’in eklerinde çalıştığı” bilgisinin Türk kamuoyuyla paylaşıldığını okuyabilirdi. 
Tuncay Güney, Milliyet’in 1992-93 yılları arasında verdiği Oskar adlı magazin ekinde grafiker olarak çalışmış. O tarihlerde kendisinin hamisi olan ve çalıştığı her gazeteye yanında götüren Tevfik Yener, Oskar’ın Genel Yayın Yönetmenliği’ni üstlenince, Milliyet’e Güney’le birlikte gelmiş.  

GÜNEY SAMANYOLU TV’DE ÇALIŞTI MI?

Bu bilgiyi verdikten sonra Ekrem Dumanlı’ya soru yöneltme sırası şimdi bende. Madem yürekli olmaktan bahsediyorsunuz, siz Tuncay Güney’in 1994 yılında Zaman gazetesinin kardeş kuruluşu olan Samanyolu televizyonunda çalıştığı gerçeğini okurlarınızla bu açıklıkla paylaştınız mı? Paylaştıysanız bir mesele yok...
Okurlarınız, Tuncay Güney’in 2001 yılında Emniyet’te alınan ifadesinin cemaatle ilişkisine ait bölümlerini gazetenizin sayfalarında okuyabildiler mi?  Gazeteci Ayşe Önal’a kimden randevu almıştı Tuncay Güney?
Neyse, bu yürekli olma mevzuunu burada kapatalım isterseniz...

YALAN MAKİNESİ KİM?

Dumanlı, yazısında Milliyet’e ağır suçlamalar yöneltiyor. Milliyet’in yaptıkları için “ibretamiz bir durum” diyor, bizi “dürüst olmamakla” suçluyor, hatta bir yerde hakkımızda “yalan makinesi” gibi hakeratamiz bir ifade kullanıyor. 
Milliyet’in “Tuncay Güney’in  güvenilmez biri olduğunu ispatlamak için günlerdir yırtınıp durduğunu” söylüyor, “Bu yaptığınızı gören her insan ayıptır ayıııp demez mi?” diye soruyor. (‘Ayıp’taki ı harfini neden uzattığını anlayamadım;  azarlama efekti mi vermek istiyor, garip...) 
Bir kere, “yalan makinesi” ifadesi çok ağır bir suçlama. Ancak Dumanlı’nın yönettiği gazetede doğru çıkmayan her haber üzerine aynı suçlama rahatlıkla Zaman’a da yöneltilebilir. Örneğin, 9 Kasım’daki Alevi mitingini daha ilk günden “provokasyon girişimi” diye yaftalaması için pekala kullanılabilir. 

GÜNEY KARMAŞIK BİRİ

Dumanlı, Milliyet’in Tuncay Güney’in güvenilmez olduğunu kanıtlamaya çalışarak, Ergenekon soruşturmasını gölgelemeye çalıştığını ima ediyor.
Ergenekon gölgelenecek diye Tuncay Güney’i sorgulamayacak mıyız?
Doğrudur, Güney, Ergenekon’un tek  şahidi ya da referansı değildir. Ancak Zaman gazetesinde 18 Temmuz 2008 tarihinde belirtildiği gibi, ifadeleri “soruşturmanın en önemli delilleri arasında yer alıyor.” 
Zaman’ın Ankara Temsilcisi Mustafa Ünal’ın da pazar günü belirttiği gibi Tuncay Güney, “sıradan, düz biri değil, aksine ciddi ve karmaşık biri..”
O zaman gazeteciler olarak bize düşen görev, bu karmaşık kişiyle ilgili kamuoyunda doğan soru işaretlerini gidermek olmalı.  Milliyet, geçen hafta bunu yapmaya çalıştı. 

YALANI ÇIKARTMAK GAYRETKEŞLİK Mİ?

Ergenekon soruşturmasında önemli bir rol oynayan Tuncay Güney, aynı zamanda bir dizi dezenformasyona imza atan, aslı astarı olmayan uçuk açıklamalar da yapabilen biri.
Ne ölçüde, ne kadar ciddiye alınacağı, hangi açıklamasına itibar edilip hangisine  edilmeyeceği, hepimizin önünde önemli bir soru olarak duruyor.      
Bu noktada Milliyet muhabirlerinin, geçen hafta Tuncay Güney’in  haham olmadığını, olamayacağını matematik kesinlik içinde kanıtlamış olmalarının Dumanlı’yı rahatsız ettiği anlaşılıyor. 
Dumanlı, Milliyet’in burada yaptığı gazeteciliği “gayretkeşlik” olarak görüyor. Tuncay Güney’in yaklaşık bir yıldır haham kılığına bürünüp haham olduğunu söyleyerek Türk kamuoyunu yanılttığını ortaya çıkarmamız gayretkeşlikmiş... 
Fikri takiple bir dosyanın sorgulanıp sonuçlandırılması ne zamandan beri gayretkeşlik oluyor. Bir başka gazetenin bir gerçeği ortaya çıkarmasına gayretkeşlik demek gazeteciye yakışıyor mu?  

GAZETECİYİ  PATRONA ŞİKÂYET ETMEK

Dumanlı “haham olsa n’olur, haham olmasa n’olur” diyor.  Çok şey olur... Önemli olan kamuoyunun doğru bilgilenmesi. Bizim taahhüdümüz olgulara...  Bu açıdan görevimizi yaptık. Yayınımız Türk kamuoyunun Tuncay Güney hakkında daha sağlıklı bir kanaat oluşturmasına yardımcı olacaktır. 
Dumanlı’nın yazısında problemli olan bir başka husus daha var. Dumanlı, Doğan Grubu içinde “Aydın Doğan’ı herkesle düşman yapmak için özel gayret gösterenlerin bulunduğu” tezine itibar ettiğini de söylüyor. Yani, beni patronuma şikâyet ediyor. 
Gazetecilerin köşelerinden meslektaşları hakkında onların patronlarına şikâyet mektupları göndermeleri Türk basınında yeni bir teamül olsa gerek.  

DAHA AZ HIRÇIN OLABİLMEK

Meselenin özü, Tuncay Güney’in 2001 yılında Emniyet’te sorgulamasını yapmış olan polis görevlisi Ahmet İhtiyaroğlu’nun  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiği dilekçeyi Milliyet’in yayımlamış olmasıdır. Daha doğrusu, bu dilekçenin bir yerinde geçen İhtiyaroğlu’nun “Güney sorgulama sırasında Fethullah Gülen’in adı geçince tedirgin olup terledi” şeklindeki ifadenin yayımlanmasıdır. Bunu, Milliyet uydurmamıştır. Dilekçe metninde vardır. Galiba Fethullah Gülen’in adını hiçbir şekilde geçirmememiz isteniyor. Geçtiği zaman, gelsin “yalan makinesi”, “ayıııp”, “ibretlik” suçlamaları...
Her vesileyle barış ve diyaloğun önemi vurgulayan bir cemaatin sözcüsü konumundaki bir gazetenin genel yayın yönetmeninin görüşlerini daha az hırçın bir üslup içinde ifade etmesini beklerdik.

Etiketler