ERBİL
Eaşlıktaki sözü, Irak Kürt Bölge Yönetimi’nin (IKBY) Milli Eğitim Bakanı Safin Dizayee’ye; Pet Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve bestekar Pınar Köksal’ın “Aşk Senfonisi” albümünde yer alan eserlerini seslendiren; tenor Hakan Aysev, Türk Sanat Müziği sanatçısı Umut Akyürek ve aranjör-kanun sanatçısı Göksel Baktagir’in, önceki gece Erbil’de verdikleri konsere gösterilen ilgi söyletti.
Konseri düzenleyen Pet Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güntekin Köksal’ı makamında kabul eden Dizayee, “Bugüne kadar Kürdistan’a biletle konser vermeye geren çok şarkıcı oldu, ancak ilk kez böylesi bir sanatkar ekibi ağırlıyoruz” diyordu.

Barzani ve Talabani de gelecekti!
Konserin gerçekleşmesi için destek veren Dizayee, çaylarımızı içerken, “Mesut Barzani (IKYB Başkanı) ve Celal Talabani (Irak Cumhurbaşkanı) da konsere gelecekti ancak dün bizim için yoğun bir gündü. Bağdat’ta hükümet kurulması yönünde görüşmeler sürüyor, Biden (ABD Başkan Yardımcısı) ile de telefon diplomasisi sürdü”  diyordu.
Dizayee, Barzani’nin kültür ve sanat programlarının ağırlıkta olduğu TRT-4 yayınlarını izlediğini de ekliyor.
Akyürek’in Barzani’nin konseri TV’den canlı olarak izlediği bilgisini alınca, Kürt liderin en sevdiği türkü olan “Yemen Türküsü”nü seslendirmesi dikkatlerden kaçmamıştı.
Elbette Barzani’nin tek gündemi, aylardan beri kurulması beklenen Bağdat hükümetinin oluşumunu tartışmak değildi: Kandil’de konuşlanan PKK’nın eylemsizlik kararının sürekli ateşkese dönüşmesi için, Türkiye ile yapılan görüşmelerin dozu da, harareti de artmıştı.

Zeki Müren hayranlığı
Erbil’de her yerde Türk müteahhitlerinin imzası, Türk markalarının vitrini; bunları çok yazdık...
Bugün kültürel ilişkileri konuşmak için buradayız.
Konser, IKBY hükümetine Komünist Parti’den giren Gençlik ve Eğitim Bakanı Kawa Mahmud’un himayesinde gerçekleşiyordu. Mahmud yaptığımız  sohbette “Yurt Sevgisi ve Kurtlar Vadisi dizileri ilişkilerimizi kötü etkiliyor ” diyordu.
Mahmud’a 9 yıldır Kuzey Irak’ta petrol arama ve geliştirme yatırımları yaptıkları hakkında bilgi de veren Köksal, 2 yıl üst üste destekledikleri Süleymaniye Kız Voleybol Takımı’nın Irak birinciliği elde ettiğini hatırlatıyor.
Pet Holding’in petrol arama ve işleme şirketi Petoil’in, Erbil’deki 4 sahasından biri olan Bina Bawi’de yüzde 36 oranında ortak olan Avusturyalı enerji şirketi OMV ile birlikte, Erbil’in kamu şirketi Oil Serv’in sponsorluğunda düzenlediği konsere, çok sayıda yabancı misyonun gelmesi de gözden kaçmadı.
Milli Eğitim Bakanı Safin Dizayee’nin  amcası Ömer Dizayee  de, Zeki Müren’in “Bir demet yasemen” şarkısını seslendirerek gecede sürpriz yaptı. Bir başka sürpriz de Akyürek’in Kürtçe şarkı okumasıydı.
Köksal’ın Erbil’deki konser için birinci sınıf bir müzik ekibini yan yana getirmekteki becerisi, elbette ki en az eserler ve solistler kadar dikkat çekiciydi.

1990’lardan beri   14 albüm
Son günlerin en popüler sanatçılarından Baktagir, yine Aysev’in seslendirdiği Köksal’ın “Duygu Pınarı” albümünün de müzik yönetmeliğini yapmıştı.
Bagtagir’in bugüne kadar piyasaya çıkan 14 albümünde müzisyen arkadaşlarıyla ortak çalışmalar yer almıştı.  Ancak “Hayal Gibi-III” olarak piyasaya çıkan “Aşk Masalı-instrumantel Turkish Music” albümü yalnızca kendi bestelerinden oluşuyor.
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın  CD’lerini medya yöneticilerine hediye etmesiyle daha çok tanınan Bagtagir, “Sayın Başbakan yurt dışından gelen konuklara bizim CD’lerimizden hediye ediyormuş ancak medya bilmiyordu” diyor.
“Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bize tahsis ettiği Yıldız Sarayı’nda bir bölümde çalışmalarımızı yapıyoruz” diyen Bagtagir; instrumental eserlerini new age, caz ve Klasik Türk Sanat Müziği formlarında besteliyor.
Erbil’de yüksek tınılarla yaşanan gece de, komşuyla geliştirilen ekonomik ve siyasi ilişkilere üçüncü bir ayak eklendi: Sanat!
Orta Doğu’nun yeniden şekillendiği merkezde, Erbil’de; “Futbol aslında yalnızca futbol değildir” sözünü, sanata da uyarlamak istiyorum.
Yarın da bu salonlarda, adını Orta Doğu’nun enerji kaynaklarını Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaştıracak projeye adını veren Guiseppe Verdi’nin Nabucco Operası’nın seslerini duymaya hazırlanın: Alkışlamak için orada kimler olacak; soru şimdilik bu.


Hakan Aysev’in de solist olarak katıldığı konserde; Baktagir, Köksal ve Akyürek tebrikleri kabul ettiler.

 

Yazarın Diğer Yazıları