‘HAYATIMIN ROLÜ’ NEREYE KADAR?

Eklenme Tarihi11.07.2012 - 2:30-Güncellenme Tarihi10.07.2012 - 22:06

Eleştirilere baktım. Bir kere kafadan “Mrs. Doubtfire” diye yazmışlar. Sonra “Bakalım makyaj nasıl olacak?”, ikinci konu başlığı. Biri, gittiği yere kadar gidecek “Ay ben onu çok severdim” hissi. Diğeri, “Vallahi aynen Doubtfire olmuş” ya da “Iıh olmamış” tartışmaları içinde dizinin yürümesi. Çoluk çocuk sevmiş bu diziyi, bu da başka bir yanı. Daha öncede yazmıştım köşemde. Ben ‘konu bulmakta sıkıntı çekmenin’ kabul edilemez olduğu görüşündeyim. Yazımda bu dizilerin tutup tutmaması değil anlayış nedir ben ona takıldım diyorum. İşte sonuçlarıdan biri; dizi ilk bölümünde hiç de öyle “Bu dizi tutmaz, yerlerde” gibi eleştiriler almadı. En azından merak ve Robin Williams, diziyi gittiği yere kadar götürür gibi. Amaç buysa!

BİR TWIN PEAKS OLABİLİR Mİ?
‘Çıplak Gerçek’e (Star’ın yeni dizisi) yönelik eleştiriler, çoğunlukla senaryonun yetersizliği şeklinde biçimlenmiş. ‘Bu tarz denemeyi saygı’yla karşılıyorlar. David Lynch, ‘Twin Peaks’te bunu öyle bir yaptı ki, final yayınlandığı zaman, sokaklar boşalmıştı Amerika’da. ‘Çıplak Gerçek’ bu havayı yakalayabilir mi? Karşılaştırma bir yerde doğru. O diziyi izleyen biri olarak “Yahu ne manyaklıklar oluyor” hissini dibine kadar yaşatıyordu. Bizden de bir örnek veriliyor; ‘Dokuz’ filmi. Mahallede işlenen cinayet, sorgu sırasında tüm mahalleninin ipliğinin pazara çıkması. Oyunculuktan yana bir şikayet yok. Ve geç kalınmadığını, bu ve benzeri örnekler göz önüne alınarak senaryo ve kurgunun tekrar elden geçirilerek, seçilen doğru kadroyla yoluna devam etmesinin sürpriz olmayacağı belirtiliyor.

 

REHBERiM

TÜRÜNÜN EN İYİLERİNDEN 
Tesadüf, geleceğin kapısını aralayan iki film önüme geldi. ‘Azınlık Raporu’ biri. Bilinen bir film. Bilimkurgu yazarı Philip K. Dick’in bir kısa öyküsünden yönetmen Steven Spielberg tarafından sinemaya uyarlandı. 2054’te Washington DC’de geçiyor. Dedektif John Anderton, psişik güçlere sahip kahinler ve bazı teknolojik aygıtlar sayesinde cinayetleri daha işlenmeden önce fark edip suçluları yakalayan özel bir polis biriminin başındadır. Anderton’ın kusursuz işlediğine inandığı sistem, birdenbire tersine döner. Birim cinayet suçlamasıyla karşı karşıya kalır. En iyi kült fütürist kara filmlerden biri olarak gösteriliyor. MOVİEMAX STAR HD / 21.15

HILARY SWANK DÖKTÜRÜYOR
‘Erkekler Ağlamaz’, bir yaşanmış hikaye. Teena Renae Brandon (Hilary Swank), erkek cinsiyetiyle yaşamak isteyen genç bir kızdır. Falls City’ye geldiğinde herkese kendini Brandon adlı bir erkek olarak tanıtır. İki eski mahkum John Lotter (Peter Sarsgaard) ve Tom Nissen’la (Brendan Sexton) arkadaş olur. Onların grubundaki Lana’ya (Chloe Sevigny) gönlünü kaptırır. Lana’yla yeni bir hayata başlamak isteyen Brandon’ın hayali, cinsiyetinin ortaya çıkmasıyla altüst olacaktır.
Zor bir konunun üstesinden gelebilen bir film. Swank, bu rolüyle Oscar ödülü aldı. SİNEMA TV HD / 21.00


 

Etiketler