BU SEZON ‘PARAMPARÇA’

Eklenme Tarihi20.03.2017 - 19:27-Güncellenme Tarihi20.03.2017 - 19:27

"Erkan Petekkaya’nın yeni bir dizi çalışması içinde olduğu haberleri çıktı. Hatta konusu da belli, Suriyeli bir ailenin dramı. Kendisinin yönetmen koltuğunda oturacağı yazıldı. Bu durumda ‘Paramparça’ bitiyor mu? Petekkaya’nın Endemol yapım şirketiyle bir yıllık anlaşması var. Duyumlarım bu sezon dizinin final yapacağı yönünde. Yine öğrendiğim kadarıyla Petekkaya söz konusu şirketle yeni projeler üzerine görüşüyor. Önümüzdeki yıl kasım ya da aralık gibi hayata geçecek bir proje. Yani ortada karışık bir durum var” diye yazmıştım 25 kasım 2016 tarihinde. ‘Paramparça’nın dün akşam 96. bölümü ekrana geldi. Haftaya final yapıyor. Tahminim sezon sonu yani haziran ayında bitirilmesiydi, erkene aldılar. ‘İzlenme oranları’ çok düşmüştü. Yine de üç yıl gibi bir sürede, bu kadar dizinin tüketildiği ortamda gayet iyi... 

Geçtiğimiz yıl en çok satan dizi

Pahalı bir yapım ‘Paramparça’. Nurgül Yeşilçay’ın, Erkan Petekkaya’nın ve yalının ücreti... Sadece yalının aylık 50 bin dolara kiralandığı yazılmıştı. Bugün bir dizinin para kazanması için ortalama yüzde sekiz reyting alması, idare eder nitelikte olması için ise yüzde altı civarında bir izlenme oranına sahip olması gerekir. Denge tutturmanın bugün tek yolu var; yurt dışı satışları. ‘Paramparça’ bu anlamda şanslı dizilerden. Duyduğum ‘yurt dışı satışlarıyla yurt içindeki zararını dengelemeyi başarmış, hatta kâr etmiş. Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği’nin (TET) 2016 İhracat Ödülleri sıralaması şöyle; 1. ‘Paramparça’ 2. ‘Güllerin Savaşı’ 3. ‘Kara Sevda’, 4. ‘Kara Para Aşk’ 5. ‘Sıla’ 6. ‘Kiralık Aşk’... Ödüller, 14 Nisan’da düzenlenecek bir törenle verilecekmiş.

‘İÇERDE’ SÜRPRİZ OLDU

Bu yılın sürpriz dizisi ‘İçerde’. Sektörde konuşulan bir konu. Hatta çok izlenen bir kanalın genel müdürü “Önüme ‘iki kardeşin maceraları var. İkisi de bir kıza aşık olacak’ gibi bir senaryo gelse kabul etmezdim” diyerek dizinin başarısını ‘beklenmedik’ olarak değerlendirmiş. Show TV, bu anlamda rakip kanalların ‘kabul etmeyeceği’ bir projeyi hayata geçirmiş oluyor. 

HAYAL KAHVESİ KAPANIYOR MU?

Hayal Kahvesi Beyoğlu 25 yıllık bir hikayedir. ‘Hayal Kahvesi’ markası Türkiye’nin birçok şehrinde vardır. Fakat ‘Beyoğlu Hayal’ kendi başına bir markadır. ‘Hayal Kahvesi Veda Konserleri’ yapılıyor. Kapanıyor mu Hayal? Malum Beyoğlu ‘kabuk’ değiştiriyor (!) 

Mekan sahibi “çıkın” demiş. Şimdiki yerine mayıs ayında veda edecek. Beyoğlu civarında yeni bir yer arıyorlarmış. Aman kapanmasın, Beyoğlu’nda direnmek lazım!