DİZİDE MADEN KAVGASI!

Eklenme Tarihi14.04.2016 - 2:30-Güncellenme Tarihi13.04.2016 - 20:23

‘Hayat Şarkısı’nda, Bayram Cevher’le Hüseyin Cevher arasında geçen maden ve çevre üzerine tartışma dizilerimizde pek rastlamadığımız diyaloglardan biriydi. Kerim gittiği madende gördüğü eksiklerin tamamlanması için üretime ara verince ortalık karıştı. “Bugüne kadar Bayram Cevher’in hangi madenini kim kapatmış. Yeraltı sularının raporunu bulamamış dingil Kerim (...) İsviçre Alpleri’nde sanatoryum mu orası?” sözleri maden sahibinin ruhunu anlatmıyor mu? “İyi baba, sen bildiğini gibi yap. Siz bu dünyanın içine edin. Zaten sizden sonra kimse yaşamayacak burada” diyen oğlu acaba yeni kuşak çevreye saygılı maden sahibi portresi mi çiziyordu? Umutlanmalı mıydık Hüseyin’in sözlerinden? “Madenlerimizin üretimi ve işletilmesi ekonomik yönüyle gelirimize olumlu katkı yaparken, insanın yaşam koşullarını olumsuz etkilememeli” diyen hayalperest iş adamı mı yoksa Hüseyin? Ya da işin doğası zaten böyle bir maden sahibi olamaz mı? 

Ne olacak bu evlilik programları?

Esra Erol “Ağlamayacağım” diyordu ama gözlerden yaşlar süzüldü programında; “Yaşamadığım kalmadı (...) Hedef Esra Erol’u yıpratmak. Bel altı çalışıyorlar.” Sürekli karakola ifade vermeye gittiğini, evine hacizler geldiğini, sahte hesaplardan doğumu sırasında ‘sağ çıkmaması’ yönünde mesajların bile geldiğini söylüyordu canlı yayında. Yapımcı Soda Film, Zuhal Topal ve eşini isimlerini vererek suçluyordu. Biraz ötede Zuhal Topal ekrana yazı getirmişti; “Suskunluğum asaletimdendir. Her lafa verecek bir cevabım vardır. Lakin bir lafa bakarım laf mı diye, bir de söyleyene bakarım adam mı diye” (Mevlana Celaleddin Rumi)... Aynı günün sabahı da Seda Sayan Kanal D’de  ‘Renkli Sayfalar’ programında, “yargıda dökülecek etekteki taşlar” diye savaşı açmıştı. Bir yanda Esra Erol ve Seda Sayan, karşıda Zuhal Topal durum bu... 
2016 evlendirme programlarının ‘kötü yılı’ olarak bir kenara yazıldı.  

ÇİN LİGİ BİZDE!

Saran Group, Çin Süper Ligi yayın haklarını aldı. Dünyanın önde gelen ilk beş spor pazarlama firması. Türk televizyonlarında yayınlanan ulusal kablolu ve yerel kanallardaki spor içeriklerinin yüzde 50’den fazlası onda. Çin ligi çok konuşuluyor. Transfer değeri 150 milyon euro’yu geçti. 10 milyon euro’luk bonservisi olan futbolcuları peynir ekmek gibi alıyor. Bizden Demba Ba, Burak ve Ersan Gülüm mevcut. Gideceklerinlistesi daha da kabarır. Çin Komünist Partisi “bu futbol oynanacak” demiş bir kere! Biraz ‘sirk gibi’ şu sıralar ama olsun, izlenmez mi maçları? Lig TV alır gibime geliyor.