Barışa katkı ‘iş’ yapar

Eklenme Tarihi13.10.2018 - 1:30-Güncellenme Tarihi13.10.2018 - 0:26

Geçen hafta iş insanı Ali Kibar’ın davetiyle gittiğimiz Almanya’da, Avrupalı alıcıların Türkiye’nin Suriye’deki barışa katkısını ve mülteci politikasını yakından izlediklerini gözlemledik. Kibar Holding çatısı altında faaliyet gösteren ve Avrupa’nın 3 büyük üreticisinden biri olan Assan Alüminyum, Almanya’nın Düsseldorf kentinde düzenlenen dünyanın önde gelen alüminyum fuarı “Aluminium 2018”te sektör temsilcileriyle buluştu. Fuarda yaptığı görüşmeleri aktaran Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, Türkiye’nin Suriye’nin bölgesel barışı için yaptığı katkının bütün Avrupa’da takip edildiğini belirtti. Kibar sözlerini şöyle sürdürdü: “Buradaki müşterilerimizle yaptığımız sohbetlerde Türkiye’nin büyük bir takdirle karşılandığını gördük. Bunlar, Türkiye’den mal alım tercihlerinde pozitif etki olarak ülkemiz üreticilerine yansıyacak. İdlib konusunda bir sulh sağlandı. Bu aynı zamanda, bu coğrafyadaki Türkiye algısını çok pozitif etkiledi. Cumhurbaşkanımız, Putin ve İran tarafını ikna etmesiyle inanılmaz güzel bir netice aldı. Mesela bu, Avrupa’daki müşteriler tarafından satın alınan bir başarı. Tabii bunun iş dünyasına da faydası var.” 

Amerika fabrikası yolda

Türkiye’nin yabancılar için cazip bir ülke konumuna geldiğini ifade eden Kibar, “Yabancı sermaye, paranın kazanıldığı her coğrafyaya akar” dedi. Kibar Holding’in yurt içi ve yurt dışı yatırımlarda hız kesmediğini vurgulayan Ali Kibar sözlerini şöyle sürdürdü: “Assan Alüminyum’un global pazarlardaki etkinliğini artırmak için Avrupa ve Amerika’daki faaliyetlerimizi genişletiyoruz. Amerika’da Chicago Kibar Americas ismiyle bir şirket kurduk. Fabrika yatırımı için arazi bakıyoruz.” 

Alanında dünya markası

Alüminyumda bir dünya markası olma yolunda emin adımlarla ilerlediklerini anlatan Kibar, “İhracat oranımızı yüzde 82’ye çıkardık. Avrupa başta olmak üzere dört kıtada 70’ten fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz” dedi. Süper teşvik kapsamında gerçekleşecek yeni fabrika yatırımı hakkında da bilgi veren Kibar, “Karasu’da bin ton kapasiteli ve 900 milyon dolar yatırımla gerçekleşecek Türkiye’nin ilk modern, hızlı ve geniş enli alüminyum sıcak haddeleme tesis yatırımı için çalışmalarımız sürüyor. Yatırımla kapasitemiz 300 bin tondan 560 tona çıkacak. Havacılık ve savunma gibi stratejik sektörlerde dışa bağımlılığı ortadan kaldıracağız” dedi. Kibar, bu yıl yüzde 8 büyümeyle 950 milyon dolar ciroya ulaşacaklarını vurguladı. 

  ‘Fiyat artışı yapmadık’ 

Enflasyonla Topyekûn Mücedele Programı’na destek verdiklerini de aktaran Kibar, “Grup olarak mümkün mertebe fiyat artışı yapmıyoruz. Fiyat artışı yapmamış olmak önemli destek. Yılbaşından bu yana kurdaki yüzde 65 iyileştirmeyi yapmamız gerekirken, biz yüzde 30-35’ler seviyesindeyiz” diye konuştu. Döviz kurunun suni sebeplerle hareketlendiğinin altını çizen Kibar, “Buna yabancı finansal sistemlerin, Türk finansal sistemini hedef alan bazı atakları diyebiliriz. Bana göre dolarda olması gereken 5.10 seviyelerinin biraz üstü, o kadar. Algılar normalleştiğinde yine oralara gelecektir” dedi. Ekonomiye yönelik kötü senaryolar hakkındaki yorumu ise şöyle oldu: “Sanayi altyapımız kuvvetli, hızlı karar alabilen bir ülkeyiz. Türkiye, döviz cinsinden girdilerini sisteme hızla adapte edebiliyor. Bunlar bizi daha iyi günlere taşıyacak. Aralıkta, ithalat ile ihracat dengelenir. Turizm gelirlerinin yarattığı artılar da ekonomiye pozitif katkı yaratan sürecin başlangıcı olacak. Bunun da bize büyük motivasyon vereceğini düşünüyorum.”

Etiketler