Mustafa Koç Ödülü ön yargıları tuş eden kadına

Mustafa Koç anısına tahsis edilen başarılı ve centilmen sporculara verilen ‘Mustafa V. Koç Spor Ödülü’nü bu yıl milli güreşçi, dünya şampiyonu Yasemin Adar aldı. Önceki gece sevgili Mustafa Koç’u en büyük tutkusu sporla andık. En büyük arzusu kadın sporcu sayısının artmasıydı. Yanımızda olsaydı, her alanda kadınları destekleyen biri olarak, güreş gibi bir dalda kalıpları yıkıp en tepeye ulaşan bir kadını desteklemekten mutlu olurdu. Ödülü alan ismin bir kadın olması, kadın sporcunun da güreş gibi ata sporu denilen bir alanda yükselmiş olması gerçekten ilgi çekici...

Ana sporu da sayılacak

Görünen o ki Yasemin Adar’ın açtığı yolda, ata sporu güreş artık ana sporu da sayılacak, diğer kadınlara örnek olacak.

Yasemin Adar, 2017’de Dünya Şampiyonu, 2016, 2017, 2018’de ise Avrupa Şampiyonu oldu, ay yıldızlı bayrağı dalgalandırdı. İşte bu başarıların ardından ilk Türk kadın güreşçimiz Yasemin Adar, toplam 200 bin TL’lik maddi ödülün yanı sıra, dünyaca ünlü tasarımcı Ivan Chermayeff’in tasarladığı ödülü, önceki akşam Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirilen tören ile Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Mustafa V. Koç Spor Ödülü Jüri Başkanı Caroline Koç’un elinden aldı. Koç ailesi üyeleri, iş ve spor dünyasının önde gelen isimleri ve Olimpiyat tarihinin ilk altın madalya kazanan Müslüman kadın atleti Nawal El Moutawakel’in de katıldığı törenin açılış konuşmasını Caroline Koç yaptı.

Mustafa Koç Ödülü ön yargıları tuş eden kadına

Aylin Koç, ödül gecesinde annesi Caroline Koç’u yalnız bırakmadı.

Sportmenliğe teşvik

“Olimpik değerler olarak nitelenen, dostluk, mükemmellik ve saygı, Mustafa’nın sadece sporda değil, günlük hayatında da yaşattığı değerlerdi” diye sözlerine başlayan Koç, duygularını şöyle paylaştı:

“Sevgili Mustafa’yı sizlerin huzurunda bir kez daha anmak, Mustafa’yı Mustafa yapan değerleri anımsamak ve kendisinin örnek sporcuları destekleme vizyonunu hayata geçirmek üzere bir aradayız. Sporun birleştirici gücüne inanır, dostluğu ve dayanışmayı geliştirmesini çok önemserdi. Sadece kazanmak için yarışmazdı! Sportmenliği ve ‘fair play’i başarının önünde tutardı. Ödülle amacımız, başarılı rol modelleri ödüllendirmek, spora tutkusu ve yeteneği olan gençleri desteklemek ve Mustafa’nın karakteriyle adeta özdeşleşmiş sportmenliği ve etik değerleri teşvik etmek. Başarılı sporcularımızın sadece sahada değil, günlük hayatlarında da bu değerleri yaşatarak topluma örnek teşkil etmelerini özellikle önemsiyorum.”

Çok yönlü destek

Mustafa Koç, sporcu, yönetici ve destekçi olarak spora büyük katkılarda bulunmuş bir isim. Ailenin genlerinde sporu desteklemek var. Ali Koç’un birçok riski göze alarak, hayallerinin izinden giderek Fenerbahçe başkanlığına soyunmasında da bunu görmüştük. Ödül töreninde Ali Koç’u ilgiyle izledim. Salonda bulunan sporculara ilgisi ve yaklaşımıyla, ‘takım’ tutkusuyla bu işlerin içine girmediğini, sporun tüm dallarına tutkuyla bağlı olduğunu gözlemledim.

Mustafa Koç Ödülü ön yargıları tuş eden kadına

Mustafa V. Koç Spor Ödülü’nü alan dünya şampiyonu, milli güreşçi Yasemin Adar, “Güreşe ilk başladığım zamanlarda pek çok önyargıyla karşılaştım. Bu ödül benim için, bir kadın olarak söylenenlere kulak asmadan, pes etmeden, kendine inanarak, durmadan tutkuyla çalışarak yoluma devam edince neleri başarabileceğimin simgesi” dedi.