İstanbul CHP’yi değiştirir mi?

İSTANBUL bu seçimlerde CHP’yi sevindirecek gibi gözüküyor. Büyükşehir Belediyesi’ni kazanacağı için değil. Büyükşehir Belediyesi’ni yüzde 50 gibi bir oyla Kadir Topbaş kazanacak.
CHP’nin sevineceği konu başka...
Oy artışı...
Öyle görünüyor ki, CHP Türkiye genelinde büyük bir oy sıçraması yapamayacak ama İstanbul’da yapacak!
A&G gibi güvenilir ve sınanmış bir kamuoyu araştırma şirketine göre, Kılıçdaroğlu’nun İstanbul’daki oy oranı yüzde 32’dir; kararsızlar dağıtıldığında yüzde 37’ye çıkıyor!
CHP’nin rüyasında bile göremeyeceği bir oran!
CHP 2004’teki İstanbul Büyükşehir Belediye seçimlerinde yüzde 28 oy almıştı; şimdi bunun 4 puan üstüne çıkacak, kararsızları dağıtınca 8 puan!
Bu tablo iki soruyu çağırıyor:
l CHP Türkiye’deki oylarını bu kadar artırıp yüzde 30’a yaklaşabilir mi?!
Böyle bir kamuoyu araştırması görmedik; böyle bir eğilimi gösteren bulgulara şahit olmadık... Öyleyse ikinci soru:
l CHP neden İstanbul’da kıpırdadı?

Neden İstanbul?
Bu iki soru CHP’nin müzmin sorunlarının özetidir: Geniş kitlelere açılamamak! ‘Halkın partisi’ olamamak!.. Nitekim sadece 1970’lerdeki “Ortanın Solu” hareketinde CHP ‘halkın partisi’ olabilmiş, yüzde 40’ı vurmuştu!
Peki şimdi neden İstanbul?
Bu sorunun cevabına ilişkin elimde veriler yok ama iki izlenimim var. Biri İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin’in getirdiği hareketlilik, ilgi çekicilik, halka açılım, bu anlayışla yürütmekte olduğu örgütlenme çalışmaları... Türban açılımı bunun bir simgesiydi.
Öbürü, Kemal Kılıçdaroğlu’nun Dengir Fırat’la ve Melih Gökçek’le yolsuzluk polemiklerinin sağladığı popülarite... Şimdi Kılıçdaroğlu da “Türbanlı kardeşlerimiz” diye konuşuyor; çok iyi ediyor ama eksik! “Yasaklı türbanlı kardeşlerimiz” demeliydi.
Her neyse; şu son bir yılda “CHP’de yeni olan ne var?” diye soralım; herhalde biri Gürsel Tekin’in halka açılımı, öbürü Kılıçdaroğlu’nun performansı...
Ben ülkeyi ve beldeyi yönetecek kişilerin “girişimci” zihniyetine sahip olması gerektiğine felsefi olarak inanırım; Kılıçdaroğlu daha çok “müfettiş” tipinde ama bu ayrı bir konu. Belli olan şu: CHP’nin ülke genelinde böyle dört beş, hatta 8 puan gibi bir sıçrama yapabilmesi için, İstanbul’da olduğu gibi kabuk ve imaj değiştirmesi gerekiyor.

Şişli sınavı
Şişli seçimleri de çok önemli bir gösterge olacak. İstanbul’un hâkimi olan AKP’nin Şişli’de ümitsiz vaka olduğunu düşünüyorum. Çünkü 2004’te CHP’den Mustafa Sarıgül yüzde 67 oy almış! Tam ortadan bölsek bile AKP’nin Şişli’deki yüzde 22’si kesinlikle ümitsiz vaka...
Sarıgül telefonla arayıp, “Güvendiğin A&G’ye ben de araştırma yaptırdım” dedi, “bu seçimde hedefinin yüzde 80 olduğunu” söyledi.
Yüzde kaç olur bilmiyorum ama CHP’nin tarihsel kalesi olan Şişli’de Mustafa Sarıgül kazandığında CHP’nin “kurumsal zafiyeti” orada da tescil edilmiş olacak!
CHP’yi niye önemsiyorum? Siyasal gücü daima sayısal güçlerinden daha etkili olan “elitler”in ideolojisini temsil eden CHP, dönüşerek gerçek bir sosyal demokrat parti haline gelebilse, Türkiye’de demokrasi ve istikrar daha güçlü olacak da ondan...
İstanbul laboratuvarı bu ‘teori’yi doğruluyor. Bakalım CHP’nin İstanbul rüzgârları seçimlerden sonra “Genel Merkez”i dönüşüme zorlayacak güçte olabilecek mi?

DİĞER YENİ YAZILAR