Karar: Kutan

Karar: Kutan

Taha AKYOL

ERBAKAN, milletvekillerinin aklındaki lider adayını öğrenmek için gizli anket formları dağıttı... Gelecek hafta il ve belediye başkanlarıyla da görüşüp anket yoluyla onların da görüşünü alacak.
Özal da Çankaya'ya çıkarken aynı şeyi yapmıştı.
ANAP'lı Eyüp Aşık 'tecrübeyle' diyor ki:
- Böyle parti içi anketlerin sonucu her zaman aynıdır: Çoğunlukla, liderlere "siz ne derseniz öyle olsun" denilir!
Aşık'a göre, "açık oy, gizli tasnif" (!) usulü yapılan bu tür anketlerde, 'giden' lidere gösterilen bu vefa, liderde de "kendine güven" duygusu yaratır.
Erbakan'nın talebiyle anket formlarını Recai Kutan hazırladı.
"Lider kim olsun?" sorusundan başka, hareketin geleceği hakkında ipuçları veren çok ilginç sorular da var bu formlarda:
Bir parti mi, iki parti mi kuralım? Basından, iş dünyasından, sanatçılardan, üniversiteden istediğiniz yeni isimler?
Yeni partide, yeni hatta "RP çizgisi"ne göre sürpriz sayılacak isimlerin de yer alması isteniyor.
* * *
RECAİ Kutan, 12 Eylül'den hapishane arkadaşımdır. Kesinlikle 'radikal' değildir. Sosyolog Nilüfer Göle'nin anlattığı anlamda "muhafazakar mühendis"tir!
Hapishane arkadaşlığıma dayanarak Kutan'a ısrarlı sorular yönelttim. Diyor ki:
- Basında görev kabul etmeyeceğim anlamında haberler çıktı. Bizim siyasi terbiyemizde görev istenmez, verilirse reddedilmez. Camiamızdan böyle bir teveccüh gelirse kabul ederim.
Yenilenmeyi savunuyor:
- 1970'lerde Milli Nizam'la yola çıktık, sonra MSP, sonra RP... Hepsi değişen şartların eseriydi. Bugünkü Türkiye ve dünya çok farklı... Demokrasi ve bilgi toplumu çağındayız. Buna göre yeni bir parti kurulacaktır...
Örnek, Turgut Özal:
- Rahmetli Özal'ın bariz vasfı dünyadaki ekonomik, siyasi, teknolojik ve fikri####### değişmelerini yakından izlemek ve bu değişimlere açık olmaktı. Hoca da bu görüşte, dünyaya açık bir parti olacağız.
* * *
VİTRİNDE
yeni isimler olacak... Kutan, "Batı" ve "dünya" kavramlarını vurguluyor:
- Avrupa'yla, bütün dünyayla irtibatı olan, dil bilen, meseleğinde başarılı yeni bir kuşak yetişti. Bu genç kuşak vitrinde yer almalıdır.
Ve parti programı:
- Demokratikleşme, yuvarlak bir laf! Net olarak ortaya bir demokrasi programıyla çıkmak gerekir; şunu şöyle değiştireceğiz diye... Ekonomide de somut, pratik, gerçekçi ve dışa açık büyümeye dayalı bir program...
Soruyorum: 'Acı ilac'ı açıkça söyler misiniz?
- Tabii, açıkca söyleriz!
Kutan, "geçiş dönemi"nin genel başkanı... Yeni partiyi "oturtacak", gençlerin aday olacağı kongreye partiyi hazırlayacak.
Kutan'ın söyledikleri önemlidir ve RP kitlesinin merkez sağda muhafazakar - liberal bir parti haline gelmesi bakımından sevindiricidir.
"Takiye mi yapıyorlar?"
Az çok sosyal bilim okumuş, hele de "zihniyet sosyoloji"yle ilgilenmiş hiç kimse, bu önyargılı ve 'komplocu' soruyu ciddiye alamaz!


Yazara EmailT.Akyol@milliyet.com.tr