Üç bayrak, üç milliyetçilik

UKRAYNA’DA kuvvetli Rus nüfusu ve nüfuzu var. Zaten aynı Slav kültürüne mensuplar, tarihleri iç içe... Batı’ya dönük olanlar Ukrayna kimliğine, Doğu’ya dönük olanlar Ukrayna ve Rus kimliklerine önem veriyor.
Turuncu Devrim Batı’ya yönelikti, Ukrayna kimliğini vurguluyordu. Partisinin adı “Bizim Ukrayna” zaten...
İktidardaki Cumhurbaşkanı Yanukoviç, Batı’ya kapalı değil ama Rusya’ya çok yakın; partisinin ‘renksiz’ bir ismi var: “Bölgeler Partisi.”
Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Simferopol’dayız; Türk-Tatar adıyla Akmescit.

Komünizm ve Rusluk
Hükümet meydanında Sovyetler’den kalma kocaman ve ‘kodaman’ bir Lenin heykeli! Rusya’da bile kalmadı bu heykeller. Sebebini şöyle anlattılar:
- Ukrayna’da Lenin sadece eski komünizmin değil, şimdi daha çok Rusluğun simgesidir. Buradaki Ruslar bu heykellere sahip çıkıyor. Sivastopol limanındaki eski Kızıl Donanma askerleri de bu heykelleri sahipleniyor.
Zaporoji bölgesinde iki gün önce Stalin’in heykelini dikmişler!
9 Mayıs’taki Zafer Bayramı’nı Sovyet bayraklarıyla kutlayacaklarmış.
Hem ideolojik hem Rus mirası...
Burada bağımsız Ukrayna bayrağı var, yatay sarı ve mavi renklerden oluşuyor. Bir de Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin ‘eyalet bayrağı’ var, Rus bayrağının kırmızı, mavi ve beyaz renklerinin ince şeritlerinden oluşuyor.
Dr. Fikri Kançal, Ukrayna’da Rusların en çok bulunduğu eyaletin Kırım olduğunu, oranlarının burada yüzde 70’e yakın olduğunu söylüyor.

Akmescit ve Tatarlar
Kırım’da ve başkent Akmescit’te nüfusun yüzde 15’i Tatar... Zuya kasabasında TİKA’nın kurduğu “Tatar Milli Mektebi”nin açılışını, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Kırım Türklerinin lideri Mustafa Cemiloğlu birlikte yaptılar. Törende, Kırım hanlarının “Tamga”sını taşıyan Tatar bayrağı, Ukrayna bayrağı, Rus bayrağı ve Türk bayrağı vardı.
Cemiloğlu ile kucaklaşırken gözlerim yaşardı. Sovyet zindanlarından gelen bir kahramandır o...
Konuşmasında okul için “Türk kardeşlerimize” teşekkür etti, “Anadolu’ya selamlar” gönderdi.
Kırım Özerk Cumhuriyeti’nde 15 Tatar okulu varmış.
Davutoğlu konuşmasında Ukrayna’yı stratejik ortak, dost ülke gibi kavramlarla niteledi. “15 Tatar okulunu gerekirse 50’ye, 100’e çıkarırız” dedi. Tatarlar Davutoğlu’nu tercümansız dinledi ve coşkuyla alkışladılar, kucakladılar...
“Benim damadım da Kırımlı, biz bir aileyiz” dediğinde meydandaki coşkuyu görmeliydiniz.
Akmescit’te karşılaştığımız Kırım TV editörü Seyit İslam Keşfi’nin dünyadaki Tatarlara bir mesajı var:
- Dünyada beş milyon Tatar var, öz vatanları Kırım’a gelsinler. Biz de çok çocuk yapmalıyız ki Tatarlar güçlensin, burası bizim yurdumuz.
Kendisinin iki çocuğu varmış, “En az beş tane!” diyor.
Tatar bayrağına hayran...

Ve Bahçesaray...
Ve Kırım hanlarının şehri ve Osmanlı’nın Kırım eyaletinin başkenti Bahçesaray’dayız.
Türk dünyasındaki aydınlanmanın öncülerinden Kırımlı İsmail Gaspıralı’nın memleketi...
Sevindim, hüzünlendim...
Bahçesaray’ı yarın fotoğraflarıyla yazacağım.
Bugünkü yazımı Davutoğlu’nun Karadeniz vizyonunu yansıtan sözleriyle noktalıyorum:
- 16. yüzyılda Karadeniz ticareti dünya ticaretinin en büyük damarlarından biriydi. Hem Karadeniz’in iki yakasını, hem Asya ile Avrupa’yı ticaret yoluyla birleştirirdi. Soğuk Harp bunu bıçak gibi kesti. Şimdi aynı medeniyet havzasını yeniden inşa etmeliyiz. İlişkilerin gelişmesi Türkiye için ‘Kuzeye açılmak’tır, Ukrayna için Güney’e açılmaktır.

Üç bayrak, üç milliyetçilik

Zuya kasabasındaki Tatar okulunun açılış töreninde Davutoğlu ile Kırımlı lider Mustafa Cemiloğlu, arkalarında Tatar, Ukrayna, Rus ve Türk bayraklarıyla...