Son örnek değil

Son örnek değil


Tamer HEPER

     Hiç günahı olmayan iki gencimiz daha trafik anarşisine kurban gitti. Ancak bu defa kazayı yapan tutuklanmış. Acaba yasalarda bir değişiklik mi var?
       R. T. - İstanbul

       Sizin bahsettiğiniz İstanbul Bağdat Caddesi’ndeki kaza. Onun dışında sizlere yansımayan daha ne kazalar var. Bu memlekette kaza olması tuhaf değil, kaza olmaması tuhaf. Belki TV haberlerinde görmüşsünüzdür, tek gözü görmeyen sürücüyü tespit etmişler. Benim elime bunun gibi kaç tane dosya geldi biliyor musunuz? Tek gözü olmayıp da kaza yapan. Tek bacağı olmayıp da özürlülere ait olmayan araç kullanan, hatta kolu olmayanları da TV haberlerinde gördünüz. Bu sürücüler senelerdir aramızda. Bunun yanında trafik levhalarını okuyamayacak kadar okuma yazması olmayanlar ve sizin bahsettiğiniz olayda olduğu gibi okuma yazması olup da aklı başında olmayanlar.
       Bakın Türkiye’de bu konuda bir yasa değişikliği falan olmadı. Evet ender görülmekle birlikte bir sürücü tutuklandı. Ancak takip edin bakın göreceksiniz, bir ay içinde duruşması yapılacak ve büyük bir ihtimalle bu kişi ilk celsede tahliye olacak. Çünkü suçun adı taksirli suç ve sonuçta verilecek ceza komik bir para hesabına dönüşecek.
       Şimdi asıl mesele burada. Komik ceza.
       Direksiyonda ölüm yarışı yapana önlem olarak para cezası veriliyor. Üstelik de olayın olduğu saatte sabaha karşı bu para cezasını yazacak görevli ekip dahi ortada olmaz. Üstelik yazılacak para cezası da komik. Başka önlem yok. Pardon bir tane daha var. Eğer aynı sürücü geriye doğru bir yıl içinde aynı hız kuralını 5 defa ihlal etmişlerse (yani en az iki kişiden on kişi eder, cana kıymışlarsa) sürücü belgeleri bir yıl süre ile geri alınır. Uzun lafın kısası. Denetleme olmazsa, denetleyenin elinde önleyici imkan olmazsa, adalet sistemi bu konuda çökmüşse, bizler daha çok kurban vereceğiz. Her olayda birkaç laf ederiz ama bu işler yine böyle yürür. Böyle hak hukuk olmaz. Peki bu işleri kim halledecek. Halledecek olanların problemden haberi var mı?