STAR’LA YENiDEN DOĞUŞ

Eklenme Tarihi25.06.2012 - 2:30-Güncellenme Tarihi24.06.2012 - 20:35

Türkiye’de sayıları bir elin parmaklarını geçmeyen müzik gazetecileri olarak sektörün sorunlarını konuştuk geçen hafta NTV yayınında. NTV’nin yeni dönemde Doğuş Grubu içinde biraz gözden düştüğünü düşünüyorum. Star TV ise, yeni yayın çizgisiyle vatana millete hayırlı olsun

Malumunuz Doğuş Yayın Grubu, bir süre önce Doğuş Power Center’a taşındı. Grup, TvEn adlı bir eğlence kanalının hazırlıklarını yaparken aniden fikir değiştirerek Star TV’yi satın aldı. Sonra iki bomba transfer yaptı; ‘Muhteşem     Yüzyıl’ ve ‘Behzat Ç’yi Star ekranlarında izledik geçen sezon. Öte yandan boş durmadı Star TV; birçok yeni dizi ve programa imza attı. Bana sorarsanız başarılı bir sezon geçirdiler Doğuş     Grubu’yla. Yaz ekranları da güçlü  görünüyor. Yani tekrarlardan     medet ummayacaklar.


Ancak Doğuş’u Doğuş yapan NTV, biraz gözden düştü grup içinde. Zaten kanal; birçok marka isimle yollarını ayırmıştı. NTV ‘yorum’ içermeyen haber kanalı formatına sert bir dönüş yaptı. Hiç ‘program’ı kalmadı... Koşullar öyle gerektirdi.


Aslına bakarsanız Doğuş Power Center’a taşınmayla birlikte NTV’nin haber stüdyosu dışında pek stüdyosu da kalmadı. Doğuş Power Center’da artık Star’ın borusu ötüyor.
NTV’yi kurulduğu günden beri ilgi ve merakla takip eden bir izleyici olarak biraz burukluğum var. Star TV ise yeni yayın çizgisiyle vatana millete hayırlı olsun.

Yekta Kopan tek tabanca
NTV’de program kalmadı dediysek Yekta Kopan’ın kaptanlığındaki ‘Gece Gündüz’ ve ‘Cumartesi’yi unutmadık. Yaz sezonunda ‘Cumartesi’ adlı bir sohbet programı hazırlayan Kopan, seçtiği konuları ve konuklarıyla o eski NTV tadını kararlılıkla sürdürüyor. Cumartesi günü saat 22.00 gibi önemli bir saatte, kolay kolay gündeme gelmeyecek konularla ilgi topluyor Yekta Kopan.


‘NTV Cumartesi’nin yayınlarından bir tanesine ben de katıldım konuk olarak geçen günlerde. Konu; konser     gazeteciliğiydi... Benim dışımda Cumhuriyet’ten Zülal Kalkandelen ve Radikal’den Muhsin Akgün vardı konuk olarak. Zamanın nasıl geçtiğini anlamadık. Hem de üzerine pek konuşulmayan konserler ve konser gazeteciliği konusunu enine boyuna masaya yatırdık. Sohbet bazı konular     üzerinde yoğunlaştı; sizinle de paylaşmak isterim...

Türkiye’de konser gazeteciliği
Türkiye’de sayıları bir elin parmaklarını geçmeyen müzik gazetecileri, görev yapmak için gitmeleri gereken konserlerde akredite olurken sorun yaşayabiliyor. Basın mensubu olup kendi keyfi için davetiye isteyen kişilerle, görev yapacak müzik gazetecileri birbirine karıştırılabiliyor organizasyon şirketleri tarafından. Basın davetiyesi başka bir şeydir, akreditasyon başka... Ben, tüm müzik gazetecilerinin bu konuda ortak tavır sergilemesi taraftarıyım.


Bir diğer konuysa bilet fiyatlarıydı. Türkiye’de konser bilet fiyatları Avrupa ortalamasının üzerinde. Üstelik harçlıklar ve maaşları da euro cinsinden almıyoruz. Bunun nedenleri üzerine konuştuk. Temel nedenlerin, halihazırda her bilet üzerinden alınan eğlence vergisi (rüsum) ve organizatörlerin yurt dışından gelen sanatçılara aynı anda teklif vermeleri suretiyle kaşelerin yükselmesi olduğu sonucuna vardık. Maalesef birçok konseri izlemesi gereken asıl kişiler; yani öğrencilerin çoğunluğu, bilet fiyatları nedeniyle giremiyor konser alanlarının kapısından. Özellikle eğlence vergisi konusunun yeniden ele alınması şart.


Bir süre önce kurulan TESDER’in (Türkiye Eğlence Sektörü Derneği) bu tip konularda daha müdahil olmasını, gündem oluşturmasını temenni ediyoruz. Kendilerinden pek ses gelmiyor...

Yekta Kopan’ın İstanbul’u

Program bitti, bu kez ben Yekta Kopan’ı iade-i ziyarete gittim. Touch İstanbul Dergisi’nin 1 Temmuz’da çıkacak yeni sayısı için bir röportaj yaptım kendisiyle İstanbul üzerine... Özetle şunları anlattı; röportajın tamamı dergide...

* ”İstanbul, yazdığım tüm öykülerin merkezindedir.
* İstanbul’da kültür-sanat hayatında büyük hareketlilik var. Ama kültürel süreklilik yok.
* Kireçburnu Set Balık, G Mall’daki Pop-Up ve Asmalımescit Şimdi müdavimiyim.
* Arnavutköy, Galata ve Yeniköy bir gün oturmak istediğim semtler.
* Tom Waits, Bruce Springsteen, AC DC ve Rush konserlerini sabırsızlıkla bekliyorum.”

Etiketler