Şırnak’ta neler oluyor?

Eklenme Tarihi13.08.2015 - 2:30-Güncellenme Tarihi12.08.2015 - 22:59
Şırnak’ın kent merkezinin yanı sıra Cizre ve Silopi ilçeleri, tıpkı Hakkari kent merkezi ve Yüksekova ilçesi gibi örgüt için en önemli çatışma alanları olarak bilinir. 
Zira bu beş nokta, örgüt yönetiminin aldığı kararların hemen uygulamaya konulduğu alanlardır. Örgütün uygulama laboratuarıdır adeta. Bu sahalarda başarıya ulaşan uygulamalar zaman geçirmeksizin ülkenin diğer bölgelerine yayılarak örgütün otoritesi kurulmaya çalışılır. 
PKK’nın Çözüm Süreci’ni sona erdirdiğini açıklamasının ardından en yoğun çatışma haberleri Şırnak ve çevresinden geliyor. 
Eylemler profesyonelce
Şırnak’ta neler oluyor? Çatışmalar neden yoğunlaştı? 
Bu soruların yanıtlarını şöyle açıklayabiliriz: 
Örgütün Çözüm Süreci’ni bitirdiğini açıkladığı 24 Temmuz’dan bu yana, PKK’nın kırsal kadroları Şırnak ve Hakkari’de şehir kadrolarıyla birleşmeye çalışıyor. 
Bu süreç içinde Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 30’a yakın kentten gelen vali, emniyet müdürü, il jandarma komutanları ve MİT Bölge Başkanı’nın katıldığı güvenlik zirvesinde konuşulan en önemli konu başlıklarından biri, “PKK’nın kırsaldaki grupları ile şehir gruplarının bağlantısının kesilmesi”ydi. 
Şırnak ve Hakkari’de son günlerde yaşananların kaynağını “PKK’nın bölgedeki kırsal ile şehir bağlantısının kesilmesi” olarak değerlendirmek mümkün. 
Şırnak’ta halk ayaklanması görüntüsü altında sokaklarda ciddi hareketlilik var. 
Şırnak ve ilçelerinde, güvenlik görevlilerin şehit olmasıyla sonuçlanan eylemlerin, daha önce Kandil’de eğitilip Türkiye’ye gönderilen Öz Savunma Birlikleri (ÖSB) değil, kırsaldan gelen silah ve bombalama eğitiminde yetişmiş kadrolarca gerçekleştirildiğini söyleyebiliriz. 
Bölgede sadece halkı kışkırtmak ve barikat kurmak gibi örgütsel faaliyetler içindeyken, kırsaldan gelen PKK grupları birbiri ardına bombalama, suikast, mayınlı saldırı eylemlerini gerçekleştiriyor. 
Gözetleme kulesinde şehit edilen Özel Harekât polisi, 4 özel harekâtçının içinde bulunduğu aracın havaya uçurulması, içinde asker bulunan helikopterin taranması eylemleri kırsaldan gelen PKK’lılarca gerçekleştirilen eylemler olarak tanımlanıyor. 
Kırsal - şehir bağlantısı
İşte, Şırnak ve Hakkari’de son günlerde yaşananların kaynağını “PKK’nın bölgedeki kırsal ile şehir bağlantısının kesilmesi” olarak değerlendirmek mümkün. 
Şırnak’ta güvenlik güçleri kırsal ile şehir gruplarının bağlantısını kesmeye çalıştıkça, örgüt buna direnç göstermek adına arka arkaya eylemler gerçekleştirmeye başladı. Yine Şırnak’ta, olaylara karışanları yakalamak için Şırnak Emniyeti’nce gözaltı ekipleri oluşturuldu. 
Şırnak Emniyeti’nce oluşturulan bu gözaltı ekipleri, son dönemde pek alışık olunmadığı üzere olaylara karışanları gözaltına almaya başladı. Bu durum, kırsal-şehir bağını kesmeye yönelik uygulama. Ancak, bu yakalamalar sorunu çözmüyor. Zira, kırsaldan doğru önemli sayıda PKK’lı geliyor. 
Ayrıca, güvenlik güçleri son operasyonların ardından mahallelere girmeye başladı. Buna karşın, örgüt grupları, sokak aralarına hendekler kazarak mahallelere yapılacak operasyonları engellemek istiyor. 
Sözün özü; devlet güçleri, kırsal-şehir bağını kısmen keserek hareket kabiliyetini artırırken, örgüt ise özellikle bombalı saldırılarla gücü kendi lehine dengelemeye ve kırsal-şehir bağını kopartmamaya çalışıyor. 
Terörün önlenmesinin en önemli faktörü kırsal ile   bağının kesilmesidir. Bu bağın kesilmesi halinde sokaklardaki silahlı terör önemli ölçüde kesilecektir.