CHP’de sandık seferberliği

29 Mart 2009 yerel seçimlerinde, oy sayımı sırasında yaşanan elektrik kesintisi nedeniyle “sandık güvenliğinin” kaybolduğu ve seçimlere hile karıştığını savunan CHP Mart 2014 seçimleri öncesinde de aynı endişe içinde. O nedenle de “sandık seferberliği” hazırlığında. Sadece İstanbul’daki 48 bin sandıkta 150 bin kişinin görev yapması planlanıyor. Partinin ve yurttaşların oylarına sahip çıkacaklarını söyleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin’in verdiği bilgiye göre; O gün Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, dışındaki CHP’nin tüm seçilmişleri de “sandık görevi” üslenecek. Milletvekilleri, parti meclis üyeleri, genel merkez, il, ilçe örgüt yöneticileri dahil herkes, sorumlu olduğu sandığın sonucunu görecek ve tutanağı imzalayacak.
Seçim hilelerine karşı CHP’nin diğer güvencesi ise parti bünyesinde oluşturulan ve mini seçim kurulu işlevi gören merkez. Sisteme ülke genelindeki 200 bin sandık bazında seçmen profili, mahalle ve semt sorumluları, CHP’nin zayıf olduğu sandıklar ile o yerdeki sorunlar kayıtlı. Bölgesindeki vatandaşlarla internet üzerinden ya da yüz yüze iletişim kuran partili her üye sorunları saptıyor. Sonra da merkeze ulaştırılan bilgiler doğrultusunda strateji belirleniyor.
“Kötü mal sahibi kiracıyı mülk sahibi yapar” diyen Tekin’in sözleri ilginç;
“Kötü iktidar bizi bu noktaya getirdi. Güneydoğu ve Doğu Anadolu’nun bazı yerleri hariç sistem çalışıyor. İstanbul, Ankara, İzmir ise eksiksiz. Seçimde sandık bilgileri anında merkeze iletilecek ve seçim kurulundan önce sonuçları ilan etmiş olacağız.”

İstanbul’un tomografisi
İstanbul’daki 39 ilçeyle ilgili veriler için de “tomografi” benzetmesi yapan Gürsel Tekin, “Büyükşehir belediye başkanlığına adayım” demiyor ama: sorunlar ve çözüm önerileri konusunda oldukça iddialı. Tekin’e göre; CHP’nin İstanbul’daki en zayıf olduğu yerler Sultanbeyli, Sultangazi ve Ümraniye’nin kırsalı. Vatandaştan gelen taleplerin başında ise “mülkiyet sorunu” var. Her 100 kişiden 30’unun bu konuda sıkıntısı olduğuna dikkat çeken Tekin şöyle diyor:
“Adam 50 yıldır aynı yerde oturuyor ama tapusu yok ya da imar ve iskanı bulunmuyor. Projelerimiz hazır, üç yıl içinde çözeceğiz. İstanbul’da depreme dayanıklı konut sayısının bilgisi bakanlıkta ve belediyede yok ama bizde var.”

On günde bir polis intiharı
Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre; 2000-2010 ylları arasında intihar eden polis sayısı 320. Nedenleri, ruhi bunalım (97),ailevi (64), maddi (56) gönül meselesi (18), sarhoşluk (2), belirsiz (83)
Emniyet-Sen Genel Başkanı Faruk Sezer ise intihar nedenleri ve sayı konusunda kamuoyunun yanıltıldığı iddiasında. Sadece bu yılın ilk 7 ayında 23 polisin intihar ettiğini söyleyen Sezer’e göre; nedenler de şöyle:
“Baskı, yıldırma, sürgün, mobing, aileden ayrı çalışmaya zorlama”
Dokuz buçuk günde bir polis intiharı yaşandığını belirten Sezer’in isteği, intiharları araştırmak için Meclis’te bir komisyon kurulması..
Bu konuda TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nun CHP’li Üyesi Levent Gök’ün de yaptığı bir araştırma ve komisyon kurulma talebi var. Ama o da 2012 Mayıs’ından beri beklemede.

Başkan tweet molasında
Garip Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’ten, “Bayramın birinci günü Cebeci Asri Mezarlığı’nda akmayan sularla” ilgili yazımıza herhangi bir mesaj ya da tweet gelmedi. Ama Ankaralılardan çok sayıda şikâyet maili aldık. Üstelik aynı sorun sadece Cebeci değil, Karşıyaka Mezarlığı’nda da yaşanmış. İşte öğretmen okurumuz Nursel Camcı’nın aktardıkları;
“Karşıyaka Mezarlığı’nda 10 yıldır suların aktığı vaki değildir. Rahmetli annemin mezarına her gidişimizde evden su taşıdık. Oradaki su satıcıları çeşme musluklarını kırıyor. Tak-sök muslukla da bidonlara doldurup satıyor. Annemizin mezarına diktiğimiz çiçekler ise çalınıyor. Sorun mezarlığın güvenliğinde. Bu bayram gittik yine aynı manzara, ağlayarak eve döndüm.”
Demek ki; başkan tweet molasnda ya da bu konular ilgi alanına girmiyor!..