Hizmet değil şov

Hizmet değil şov


     Maalesef her işte gösteriş ön planda. Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğrencisi Oya Beşkardeş de bizim gibi düşünenlerden. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in Çocuk Bayramı'nda 1.5 trilyonluk oyuncak dağıtarak şov yaptığını savunan okurumuz, şöyle diyor:
     "Çin'den ABD'den getirilen oyuncaklar çocukların karınlarını doyurmuyor. Ankara sokakları ve dilenen çocuklarla dolu. Hiç mi sokağa çıkmıyor bu insanlar? Ya da bu kadar mı vurdumduymaz yapıyor insanları o koltuklar? Avrupa Birliği kapılarında dolanırken boşa harcanmış paralarla yapılan bir günlük göz boyamalar mı kurtaracak bizi, 21. yüzyılda hala kara çarşaflı insanların yaşadığı ülke olma durumundan?"

Best Seller Baba!

     Çankaya şu sıralar oldukça hareketli. First Lady valiz topluyor, baba kitap yazıyor. Son üç - beş ayda binlerce sayfa kaleme alınmış. Binlerce kare fotoğraf elden geçmiş. Danışmanları, Süleyman Bey'in her sayfayı tek tek edit ettiğini söylüyor. Özetle Baba sine - i millete 50 kitapla dönüyor.
     Bunlar Süleyman Demirel'in 50 yıllık devlet ve 7 yıllık köşk hizmetini anlatan eserler. Ana kitap 2 ciltten oluşuyor. İçinde Süleyman Bey'in DSİ'deki mühendislik döneminden başlayıp günümüze değin imza koyduğu seçme 171 proje yer alıyor. Danışmanları 'Bunlar Süleyman Bey'in çimentosunu elleriyle kardığı projeler. Aslında o kadar çok ki; sadece bu kadarı kaleme alındı. Tam anlamıyla anıt eser' diyor.
       Ya diğerleri? Onlar da Baba'nın Çankaya'ya çıktığı günden bugüne dek yaptığı hizmetler ve etkinliklere yönelik. Kitaplar 41 ana başlık altında toplanıyor. Bazılarının başlıkları şöyle:
     'Çankaya'da Yedi Yıl', 'Demirel ve GAP', 'Demirel ve Avrasya', 'TBMM Konuşmaları', 'Harp Akademileri Konuşmaları', 'Dış İlişkiler.'
     Tabii, demokrasi, eğitim, sağlık, savunma, turizm, ekonomi, gençlik, basın toplantıları gibi hangi konuda ne ararsan var. Tamı tamına 50 kitap... Bir anlamda Köşk'teki yedi yılın hesabı. Ya da devraldığımda Türkiye neredeydi, şimdi nerede?.. Kimine göre de Devlet Belgeseli..."
     Kitapların basımı tamam. Peki piyasaya ne zaman çıkacak? Danışmanların yorumu; 'Görevi bıraktıktan sonra'. Yani mayısın ikinci yarısında...
       Sonuç: Emekli ressam cumhurbaşkanımızdan sonra, emekli yazar cumhurbaşkanımız da oldu...

Okulda Reis Yasaları

     Anadolu Üniversitesi Bilecik Meslek Yüksek Okulu'ndaki tehlikeli kıpırdanmalara dikkat çekmiştik. İddiaya göre; okul dışı partizan kişiler tarafından yönlendirilen sağcı bir grup öğrenci kampusta terör estiriyordu.
     Ankara ve okul yönetimi dışında mesaj alındı. Tehdit telefonları da geldi, destek mesajları da... Şimdi kaldığımız yerden devam ediyoruz (Tabii güvenlik gerekçesiyle öğrenci arkadaşlarımızın kimlikleri yine saklı):
     "Yazı okulumuzda büyük tepki yarattı. Hatta reisler tarafından gazetenizin kantinde okunması yasaklandı. 1997 yılında geldiğim okulda tiyatro kulübü kuruldu, cephe aldılar. Sanat adına güzel şeyler kazandırmaya çabalayan insanlar tehdide dayanamadılar ve kulüp kapandı. Baskılar bütün okul yönetimi ve öğrenciler tarafından bilinmektedir. Okulumuzun yakınındaki Gülümbe köyüne birçok öğrenci götürülüp dövüldü. Bilecik Kredi Yurtlar Kurumu Yurdu'nda da baskı ve tehdit hakim. Okulumuzdaki bölümlerin düzenlediği paralı partilere katılmak da zorunludur.
     Yazınızda belirttiğiniz gibi 'düşük not almaya zorlama eylemi' de doğrudur. Okulda not sistemimiz çan eğrisi olarak adlandırılıyor. Yani alınan yüksek bir not ortalamayı yükselteceğinden, yatarak ders geçme sevdasında olanlar yüksek not alan öğrenci üzerinde baskı kuruyor. Bu, okulun başarısını da azaltıyor."
     Yoksa bunlar da 'ülkücü töre'nin bir başka örnekleri mi?..Yazara E-Posta: tbengin@milliyet.com.tr

DİĞER YENİ YAZILAR