İBDA - C'lileri dağıtmadan düzelmez...

İBDA - C'lileri dağıtmadan düzelmez...


Tunca BENGİN

     İBDA - C'li yobazlar, kafalarına esti ve kazan kaldırdı. Metris'te yine isyan. Olacağı buydu. Sen devlet olarak, teröristle masaya oturup taviz verirsen, o da tepene çıkar. Bugün bitse, yarın yenisi patlar. Hepsi bir arada kaldığı sürece de bu olayları önlemek zor. Tek çözüm; dağıtmak. Aynı koğuşta, hatta aynı cezaevinde barındırmamak. Ceza Tevkifevleri Genel Müdürü Ali Suat Ertosun da böyle düşünüyor. 'Tüm İBDA - C'ciler belli cezaevinde olacak diye bir şey yok. Beş - altı ay daha sabır' diyor.
       Sihirli formül, F tipi cezaevleri. Genel Müdür'e göre; bunlar devreye girince, en fazla üç kişi birlikte olacak. Diğerleri davaları nerede görülüyor ise oraya nakledilecek. Ertosun, 'Üç kişi bağırsa, çağırsa ne olur diye konuşuyor. Oh be...
       Olumlu gelişmeler; ancak başka bir sorun daha var. Özellikle de İstanbul için. Herkes yakınıyor ama; koca kentte F tipi cezaevi yapımı için yer bulunamıyor. Hiçbir belediye kendi sınırları içinde cezaevi istemiyor. Üstelik nedeni korku değil, arazi rantının yüksekliği. Devlete verirse avantayı nereden yiyecek? Ertosun, 'Hazine, Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri'ne başvurduk, sonuç alamıyoruz. Dört - beş tane kondurmaya hazırız' diye yakınıyor...

Satılık cezaevleri

     Türkiye'de toplam 561 cezaevi bulunuyor. Bayrampaşa, Metris gibi Ankara - Ulucanlar ve İzmir - Buca'da sabıkalı cezaevleri arasında yer alıyor. Hedef; 2000'in sonlarında bu iki cezaevini boşaltıp satmak. İstanbul Bayrampaşa ise başka bahara... Genel Müdür, şöyle konuşuyor:
     "Bayrampaşa şimdilik hayal. 3 bin kişi yatıyor. Bu en az 7 - 8 tane F tipi cezaevi demek. Ankara ve İzmir'de ikinci cezaevleri bu yıl sonunda devreye girecek. Buca ve Ulucanlar boşaltılabilir. Kimse merak etmesin 2 yıla varmaz, cezaevi sorunu Türkiye'nin gündeminden düşer."
       Tek bir F tipi cezaevinin maliyeti 2.5 trilyon. Adalet Bakanlığı bütçesinde böyle bir ödenek var mı? Ya da kaç tanesine yeter? Ertosun, yanıtlıyor:
     "Devletin belli harçları bize geliyor. Örneğin yargı harçlarının yüzde 25'i, iş yurtlarının gelirleri. Geçen yıl altı tane yapıldı. 5 - 6 tane daha yapılacak. Ancak para sürekli gelmiyor. Devletten 15 trilyon liralık alacağımız var."

Hastanelere mahkum koğuşu

     Sorun sadece cezaevinin tipi değil. Sağlık koşulları ve iaşe bedelleri de var. Başbakan Bülent Ecevit, başkanlığında Adalet, İçişleri, Sağlık bakanlarının katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda bu konular ele alındı. Öncelikle mahkum ya da tutuklu başına günlük 500 bin lira olan iaşe bedellerinin (üç öğün yemek) 15 Ocak tarihinden itibaren 700 bin liraya çıkarılması kararlaştırıldı.
       Sağlık koşullarına gelince; Artık 'Ben bakamam' deyip, İstanbul, Ankara, İzmir gibi metropollere yapılan sevk kalkacak. Örneğin; Çankırı ya da Kırşehir'deki mahkum fıtık ameliyatı için başka ile gönderilmeyecek. Çünkü her devlet hastanesinde mahkum koğuşu olacak. Sağlık Bakanı bu konuda söz vermiş.
       Aman sevk deyip geçmeyin; ucu paraya dayanıyor. Göndereceğin mahkuma araç tahsis edeceksin, başına jandarma dikeceksin. Ne acı ki; bugün ödeneksizlik ve araç - güvenlik görevlisi yokluğundan duruşmaya götürülemeyen mahkum - tutuklular dahi var. Gidebilse, belki de tahliye olacak.
       Dışarısı tamam ya içerisi? Cezaevlerinde doğru dürüst doktor bulunmuyor, olanların tümü de pratisyen. Uyuşturucu müptelası, psikopatı, sapığı barındıran Bayrampaşa'da psikolog yok. Tek bir tane varmış; o da kaçmış. Bunlar nasıl aşılacak? Önce bazı rakamları sıralayalım:
     "Psikolog; 150 kadro var, 33'ü dolu, 117'si boş. Sosyal eğitmen; 150 kadro var, 37'si dolu 113'ü boş. Öğretmen; 422 kadro var, 111'i dolu, 311'i boş."
       Tablo vahim. Mahkum ya da tutuklunun topluma kazandırılmasına yönelik kadroların neredeyse tamamı boş. Genel Müdür Ertosun, şöyle diyor:
     "Gardiyan sorunu aşılıyor. Önemli olan vasıflı elaman. Biz çağırıyoruz ama; gelmiyorlar. Gelen de kaçıyor. Cezaevi şartlarından korkuyorlar."


     NOT: İyi bayramlar dileğiyle...
Yazara E-Posta: tbengin@milliyet.com.tr