Kartallı Kazım’dan Anadolu’nun Kemal’ine

7 Haziran’a kadar 50’nin üzerinde miting yapmayı planlayan CHP lideri Kılıçdaroğlu, “maratonu”nu, ölümünden 51 yıl sonra dikilen heykelini (2012) açtığı Kartallı Kazım’ın semtinden “alkışlarla” başlattı. O nedenle öncelikle Kartallı Kazım’a değinmekte yarar var...
1895 yılında o zaman Kartal’a bağlı olan Yayalar köyünde doğan Kartallı Kâzım (İbrahim Göleber) vatanın işgal edildiği yıllarda yaptığı bahçıvanlığı bırakarak Kuvayı Milliye’ye katılır. Savaş sonrasında Atatürk tarafından istiklal madalyası ve iyi bir işle ödüllendirilmek istendiğinde de “Ben sadece vatanıma hizmet ettim” diyerek bu önerileri reddeder. Göleber’in direnişe katkısını,tarihe tanıklığını ve kişiliğini “Kuvayı Milliye Destanı ve Memleketimden İnsan Manzaraları” adlı eserinde ölümsüzleştiren Nâzım Hikmet ise Kartallı Kâzım olarak adlandırdığı Kurtuluş Savaşı’nın adı çok bilinmeyen bu kahramanını şiirlerinde şöyle betimler:
“....
Dövüştü pir aşkına,
yaralandı birkaç kere
ve saire.
Ve kavga bittiği zaman
ne çiftlik sahibi oldu, ne apartıman.
Kavgadan önce Kartal’da bahçıvandı,
kavgadan sonra Kartal’da bahçıvan...”
Gelelim çıkış noktası, iktidar yürüyüşü tanımı ve CHP liderinin yolsuzlukla suçladığı ülkeyi yönetenlere dönük ısrarlı ‘Mal varlığınızı açıklayın” çağrılarıyla bize Kartallı Kazım’ı anımsatan “Milletçe alkışlıyoruz” kampanyasının ilk ayağı olan dünkü Kartal mitinginde tanık olduklarımız ve Anadolu’nun Kemal’i olarak anons edilen Kılıçdaroğlu’nun mesajlarına...
Önce izlenimler;
Bir hafta öncesinden başlatılan tanıtım videoları ve sosyal medyadan yapılan çağrılarda başlama saati 13.00 olarak öngörülen mitingin yapılacağı Kartal Meydanı ancak 13.30’a doğru dolmaya başladı. O nedenle de erken gelenler uzunca bir süre seçim dönemi için hazırlanan şarkılara eşlik ederek mitingin başlamasını bekledi. Bu da en çok seyyar köfte, kokoreç, çay ve su satıcılarının işine yaradı.
Kılıçdar-oğlu’nun konuşması için hazırlanan deniz ve Adalar manzaralı dev platformun ön tarafında ellerindeki Türk ve CHP bayraklarıyla vatandaşlar, arka tarafında ise açıklanan listelerde yer bulamayan eski vekiller ile İstanbul’un, hatta komşu illerin yeni vekil adayları vardı.
Platformun hemen önünde engelliler için özel bir kısım ayrılırken, basın mensupları da mitingi ana sahnenin sol tarafında kurulan özel platformdan izledi. Meydanın dış disiplini başta Kartal olmak üzere CHP’li belediyelerin zabıtaları, iç disiplini ise “İstanbul örgütü” yazılı yelekler giyen parti görevlilerince sağlandı.Yaşanan cılız tartışmalar da kısa sürede tatlıya bağlandı.
Miting programı kapsamında ilk olarak CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın konuştu. “Merhaba Kartal, merhaba İstanbul, merhaba Türkiye” diyerek sözlerine başlayan Karayalçın, Kılıçdaroğlu’na ilk mitingi Kartal’da yaptığı için teşekkür etti..
Şimdi de Kılıçdaroğlu’nun mesajları;
“Başbakan Kemal”, “Anadolu’nun Kemal’i” tezahüratları ve alkışlar arasında platforma çıkan CHP lideri önce eşiyle birlikte vatandaşları selamladı sonrasında da AKP iktidarına yüklendi.Bir saati bulmayan konuşmasının ilk bölümünde vatandaşlara “Korkmayın, yılmayın, sinmeyin” diye seslenen Kılçdaroğlu, “Arkanızda Kabadayılıktan, zalimlikten, baskıcılıktan, yasakçılıktan ayrımcılıktan uzak bir anlayışın temsilcisi CHP var” ifadelerini kullandı. Hemen ardından da AKP iktidarını protesto etmek amacıyla alkış çağrısı yaptı. Konuşmasının ağırlıklı bölümünü ayırdığı ekononomik sorunlar ve çözüm önerileri konusunda da yoksulluğun olmadığı, sıfırlandığı bir Türkiye sözü verdi.