Meclis’te ‘sokak’ için bir dakika

Meclis genel kurulu ve komisyon toplantıları geçen hafta iş güvenliği ve yargı paketleri ile dört eski bakana dönük eleştiriler ve bazı bakanlara yönelik istifa çağrıları nedeniyle uzun ve hararetli tartışmalara sahne oldu. Yani iktidar ve muhalefet milletvekilleri her zamanki gibi “söz düellosu” yaptı. Bu arada da araya birer dakikayla sınırlı bazı konular sıkıştırıldı.
İşte geçen haftaki birleşimlerde tutanaklara geçen o birer dakikalık konulardan birkaç örnek:
* Sakarya’da Kocaali ilçesinin Melen Barajı rezervuar alanı içinde kalan Ortaköy beldesi halkı yeni bir iskan alanı göstermeden göçe zorlanıyor, yani “Nereye gidersen git.” deniliyor. DSİ yetkililerince yapılan tebliğler, 17 kasımda bu insanların suları ve elektriklerinin kesileceği ve bir hafta içinde jandarma gücü ile asırlardır yaşadıkları yerlerden çıkarılacakları şeklinde. Münir Kutluata (MHP Sakarya Milletvekili)
* Ekonomik, sosyal, kültürel, eğitim, sağlık ve çevre kriterlerine göre yapılan bir araştırmaya göre Afyonkarahisar, yaşanılabilir kentler arasında 58’inci sıradadır.Kentte 8500 norm kadronun 1800 tanesi boştur. 1370 tane de derslik açığı vardır. Ve eğitim sıralamasında da maalesef 52’nci sıradadır. Afyonkarahisar’ın öğretmen ve derslik açığını kapatmayı düşünüyor mu Hükümet? Kemalettin Yılmaz (MHP Afyonkarahisar Milletvekili)
* Ayvacık Küçükkuyu beldemizde bulunan Küçükkuyu İlköğretim Okulu yedi aydır depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle kapalı.Küçükkuyu Belediye Başkanlığı’nın “Biz yapalım ve tekrar öğretime açalım.” önerisine yetkililerin “Siz karışmayın, biz yapacağız.” diye karşı çıktıkları doğru mudur? Başka bir okula gitmek zorunda kalan öğrencilerin, sabahçı ve öğlenci olarak sabahın sekizinde derse başlayıp beş dakikalık teneffüslerle öğretim gördüğünden haberiniz var mıdır? Ali Sarıbaş (CHP Çanakkale Milletvekili)
* Şanlıurfa şehir merkezinde otopark ve engelli vatandaşlarımızın ihtiyacını karşılayabilecekleri tuvaletleri yok. Üniversite kampüsüne gidip gelecek öğrencilerimiz için yeteri kadar belediye otobüsü sayısı ve seferleri düzenlenmemiş. Ayrıca, kara yollarının üzerinde tarihi ve turistik yerleri belirten tabelalar yok. Mahmut Tanal (CHP İstanbul Milletvekili)
* Manisa ili Salihli ilçesinin Burhan, Damatlı, Eminbey gibi bazı mahallelerinde dönemin yarısına gelinmiş olmasına rağmen taşımalı sistem ihalesi bitmediği için çocuklar taşınamamaktadır. Dar gelirli Eskiköy, Yenimahalle gibi yerleşim yerlerindeki çocuklarımızın okuyabilmesi için aileler olmayan paralarına rağmen çaba harcamaktadırlar. Bu ailelere eğitim veya yol parası gibi bir yardım yapılması düşünülecek midir? Sakine Öz (CHP Manisa milletvekili)
* Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde bulunan Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın Trakya Bölge Müdürlüğü’ne 35 personel alınacak. Gelin görün ki şöyle bir sorun var: Verilen, ilanda, alınacak personelin Kırklareli’de ikamet etmesi gerekiyor ama herhangi bir zaman sınırı olmadığı, yani ‘son altı aydır, üç aydır, bir yıldır’ gibi konmadığı için, Türkiye’nin her yerinden çok sayıda insan gerçeğe aykırı bir şekilde Kırklareli’ne ikametgahını nakletmiş. Ve 105 kişi çağrılmış Kırklareli’nde, bunun 53’ü maalesef dışarıdan. Turgut Dibek (CHP Kırklareli Milletvekil)

Disiplin ‘balyozu’

Balyoz davasında yeni heyet (İstanbul Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi) Hilmi Özkök ve Aytaç Yalman’ı dinledi, karar için “digital deliller”le ilgili yeni bilirkişi raporunu bekliyor... Avukatlardan 26’sının ortak imzasayla şikayet edilen eski heyet (kapatılan 10.Ağır Ceza Mahkemesi)hakkında ise HSYK tarafından başlatılan “inceleme” sürüyor... Şikayetçi avukatları dinleyen HSYK başmüfettişinin vereceği rapor doğrultusunda da o hakimler hakkında disiplin ve de ceza soruşturmaları yani “balyozu” gündeme gelebilir. Geçen hafta başmüfettişe ifade veren avukat Hüseyin Ersöz’e göre,hakimler hakında disiplin sorşturması kararı verilirse bu görevi HSYK 2. Dairesi üstlenecek. Ceza soruşturması gündeme gelmesi durumunda ise o hakimler birinci sınıfa girdikleri için Yargıtay devreye girecek.
Açıkçası hem sanıklar hemde onları suçlu bulan eski heyetin üyeleri adaletin terazisinde...