Operasyon tahmin raporu!

Eskilerde operasyon denildiğinde gizlilik akla gelirdi. Düğmeye basıldığında da polis polisliğini, gazeteci de gazeteciliğini yapardı. Oysa son yıllarda böyle mi? Bir bilen(!) çıkıyor, sosyal medyadan hava tahmini yapar gibi bilgi aktarıyor. Daha doğrusu ülkedeki rüzgarın durumuna göre hedef gösterip, randevu veriyor. Sonrasında da ekranlardan canlı yayınlanan baskınlarla gazeteciler gözaltına alınıyor, polis polisi kelepçeliyor. Mesleğini unutanlar da birbirine ‘oh’ çekiyor.
Nitekim dün de öyle oldu ve günler öncesinden yapılan ‘operasyon tahmin raporu’ tuttu. Ve daha önce rüzgarı arkasına alanlar bu kez
ters hava akımına kapıldı...

Katledilen astsubay için terör kurbanı mı sorusu

Hava Astsubay Üstçavuş Nejdet Aydoğdu’nun hamile eşinin yanında şehit edilmesinin üzerinden 45 gün geçmesine rağmen, saldırganlarla ilgili doğru dürüst bir ipucu bulunamadı. 10-15 sayfalık soruşturma dosyasında olay yeri tespit tutanağı, otopsi raporu, defin ruhsatı, şüpheli diye Muğla’da yakalanıp, bırakılan kişinin ifadesi dışında belge yok. Dahası emniyetten istenen MOBESE görüntüleri bile gelmemiş...Açıkçası bu haliyle tipik bir faili meçhul dosyası(inşallah yanılırız)örneği gibi. Bu durumu farklı kılan tek gelişme ise herkesin gözü önünde işlenen cinayetin “terör saldırısı” olup olmadığına yönelik yazışmalar...
Şöyle ki;olaydan 21 gün sonra(19 Kasım 2014) Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na 2. Hava Kuvveti Komutanlığı’ndan bir yazı geliyor:

“Özlük haklarında kullanılmak üzere SGK ile yapılan yazışmalarda olayın terör saldısı olup olmadığı konusunda görüşünüze ihtiyaç duyulmaktadır. Bu konuda tarafımıza bilgi verilmesi...”
Başsavcı’nın yazıyı ilettiği soruşturmayı yürüten terör savcısı da 28 Kasım 2014’de yanıt veriyor:
“Bu olayı PKK’nın şehir gençlik yapılanmasının gerçekleştirmiş olabileceği düşünülmektedir...”
Soru da yanıt da açık. SGK, semt pazarında alışveriş yaparken öldürülen astsubayın ailesine terör şehidi tazminatı ödeyecek ve maaş bağlayacak ama olayın terör saldırısı olup olmadığı konusunda kafası net değil. Onun için de astsubayın bağlı bulunduğu birliğe soruyor. Ancak orası da Genelkurmay’ın “Hunharca, adice ve kalleşçe” açıklamasıyla çok sert tepki gösterdiği bu saldırı hakkında “terör” diyemiyor ve kararı soruşturmayı yürüten savcıya bırakıyor.Devlet, olayın terör saldırısı olup olmadığını araştırırken de sıva ustası Ali Dal, sahibi olduğu tek evini gözünü kırpmadan şehit astsubayın geride kalan hamile eşine bağışlıyor...

AVM’ler açık tartışma sürüyor

AVM’ler pazar günü açık olsun mu olmasın mı tartışması şimdilik sonlandı. Şimdilik diyoruz çünkü, sayıları bir milyona yaklaşan çalışanların koşulları düzeltilmediği sürece yeniden ısıtılabilir. O nedenle de soruna kökten çözüm şart. Her sektörde olduğu gibi bu iş kolu için de özel bir yasa öneren AVM Çalışanları Derneği Başkanı Av. Lütfiye Akgül Su, yaraya parmak basarak, şöyle diyor:
“Her sektörden mağazalar olmasına rağmen tüm çalışanlar normal iş kanununa bağlı. Ama bu yasanın uygulaması da markaya, mağazaya ve işverene göre farklı. Yani ücret ve mesai konusunda standart yok. Bu konudaki tek ortak nokta ise az personelle çok iş yaptırmak. Bu yüzden de sabah 10.00’da başlayan mesailer gece 22.00’den sonra temizlikle devam ediyor. Kampanya dönemleri ve ürün sayımlarında da bu süre ertesi sabaha kadar uzuyor. Üstelik de bunlar sorunun görünen yüzü,çünkü bazı AVM’lerde 2-3 gün kesintisiz çalıştırılanlar bile var.”

KIRMIZI HAT

- Eş ve çocuğunun okul, sağlık, gibi nedenler dışında talebi yoksa ve bir soruşturmada yer değiştirme cezası almamış ise, kışın ortasında bir hakimi-savcıyı alıp tayin etmenin neye hizmet ettiğini anlamakta zorlanıyorum. Çocuklarınızın okul kaydı yapılmış, iyi kötü bir arkadaş ve okul çevresi var. Evinizi işinizi ona göre ayarlamışken, daha üst makama bile atama yapılsa kış kararnamesinin başta eş ve çocukların ruh sağlığını bozduğu, okul başarısına- aile yapısına huzuruna darbe vurduğuna inanıyorum.
- Kemal Karanfil