Soruşturulacak adres belli

Taksim’de ‘gaz’lananlar arasındaydım. Polisin kullandığı orantısız güce bizzat tanık oldum. Üstelik bu anlık değil, günlerce devam eden bir süreçti. O nedenle İçişleri Bakanlığı’nın “Yetkisini aşan polise ceza” sözleri geçikmiş bir açıklama. Zaten gerçek bir soruşturma yapılacaksa, objektiflere yansıyan son kareden değil, öncekilerden başlamak gerekiyor. Topçu Kışlası yapılmasında ısrar edilen “Gezi Parkı”nın “Çevik Kuvvet Kışlası”na dönüştürülme kararı kimden çıktı? Canlı yayınlarda “Yetkisini kullanıyor” diye polisi kim “gaz”ladı. Kullanmadığında kim azarladı. Geçmişte gazete manşetlerine “Gazcı kardeşler” diye yansıyan kimdi? 25 yıllık polis Emniyet-Sen Genel Başkanı Faruk Sezer bakın ne diyor:
“Polis aşırı güç kullandı denilmesi yanlış. Polise aşırı güç kulllandırtılmıştır. Polis, hiçbir yerde eylemi tek başına yapmaz. Elini kaldırırken bile emirle yapar. Emri kim verir; eylemi yönetmek için Valilik tarafından oluşturulan kurul.”
Ben de diyorum ki; bundan önceki kareler de var...

* Yurtdışında yüksek lisans yapan bir Türk genciyim. Ülkemizde yaşanan olayları büyük bir endişe ve üzüntüyle takip ediyorum. Ancak “Bu ülkeyi bırakıp gideceksin” diyenlere inat ülkeme dönmeyi ve halkıma hizmet etmeyi dört gözle bekliyorum.
Sizden ricam; yıllardır sorun olan; en ufak protestoya bile tahammülü olmayan; gittikçe illegalleşen emniyet kurumunun kendine çeki düzen vermesi için ortak çalışmanız ve kamuoyu oluşturmanızdır. U.C
* Yüksek lisans yapmakta olan bir gencim. Bugüne kadar örgüt bağlantım olmadı, bunu övünmek için söylemiyorum, bunu size dün ilk defa benim gibi binlerce arkadaşımın sokaklarda polis terörüne maruz kaldığını ve hiçbir şey bilmeksizin sadece o meydanlarda şiddeti lanetlemek için bulunduğunu anlatmak için yazıyorum. O kadar bilmiyorduk ki yanımıza gazdan korunmak için hiçbir şey almadan çıkmıştık sokaklara. E.A

Ağaç cezası

Taksim, Gezi Parkı’ndaki ağaçlar kesildi diye İstanbul günlerdir ayakta. İstanbul Büyükşehir Belediyesi “Kesmedik, söküp başka yere taşıdık” diyor. Vatandaşın tepkisinden ders çıkardıklarını söylüyor.
Bağdat Caddesi’ndeki olayda ise Kılıçoğlu Apartmanı’nın yöneticisi binanın önünü kapattığı gerekçesiyle 30 yıllık manolya ağacını kesince belediyeyi karşısında buluyor. Kadıköy Belediyesi’nin ağaç kesene verdiği ceza (30 Mayıs 2013) şöyle:
“İzinsiz yapılan kesimlerde ceza-i işlemin yürütülmesi ile birlikte izinsiz kesimi yapılan ağacın aynı yerine nitelikli cinste ağaç dikilmesi ilaveten aynı parselde belediyemizce tespit edilen herhangi bir yere parselin uygun olmaması halinde gösterilecek başka bir yere iki katı nitelikli ve bölgeye uygun ağaç dikilmesi zorunludur” kararı gereğince apartmanınızın aynı yerine bir ve Müdürlüğümüzce gösterilecek yerlere toplam iki adet nitelikli kent ağacı (3 metre boy, 8 cm gövde çaplı manolya, erguvan, ıhlamur vb. dikilmesi uygun görülmüştür.”

Planlı katliam

Bahçeşehir’in akciğeri Gölet bölgesini ticaret ve konuta açan imar planı değişikliğine 600 itiraz geldi. Şimdi söz, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde. Müdürlük “Vatandaş haklı, yeşile kıymayalım” derse sorun yok. Ama “betonlaşma konusunda”, yani planlı katliamda ısrarcı olursa sıkıntı var. O zamanda yargı devreye girecek.
Bahçeşehir’de yapılanlara bakılırsa birinci şık zor. Çünkü; dünyanın sayılı uydu kentlerinden biri olarak gösterilen Bahçeşehir’in imar planları son beş yıldır delik deşik. Binlerce yeni konut yapıldı.Şimdi durum daha da vahim, çünkü, Bahçeşehir, konut rezerv alanı kapsamında. Üstelik söz hakkı belediyenin değil, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın. O nedenle mevcut binaların dışında kalan tüm boş alanlar yeniden planlanıyor. Bu ayın ortalarında da açıklanacak. İtiraza konu olan Gölet projesi de bu planın bir parçası zaten. Arena diye adlandırılan yerin konuta açılmasının öngörüldüğünü belirten CHP Başakşehir İlçe Başkanı Özgür Karabat, “Villaların bulunduğu yamaca da dört blok dikilecek” diyor.

ATASÖZLERİ
* Cesurun bakışı, korkağın kılıcından keskindir
* Yavaş (sessiz) atın çiftesi pek olur
* Mahkeme kadıya mülk değil