Torpile öfke

Torpile öfke


     Tayin ve terfide torpil de apaçık insan hakları ihlali. Hak eden gelemiyor ama; arkası olanın önü açık. İşte 13 yılını köylerde geçiren 15 yıllık öğretmen Sabri Gezer'in dramı:
     "Öğretmenliğe yeni başlayan meslektaşlar merkezi okullarda görev yapıyor, rotasyon gereği çıkan tayinler durduruluyor. Onları suçlamıyorum. Ancak o kişilerin orada kalmasına neden olan yöneticiler, bana ve benim gibilere haksızlık etmiyorlar mı. Torpil denen illeti yaparken bizlerin ideallerini öldürdüklerinin farkındalar mı? Altı yaşındaki oğlum görev yaptığım köydeki sulama kanalında yaşamını yitirdi. Memleketim Çanakkale'ye tayin isteyemiyorum, doluymuş... Ama bir yıllık öğretmeni atıyorlar. Bu nasıl adalet?.."

THY Kurtköy'e gitmiyor

     İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı (Pendik - Kurtköy) Ağustos ayında açılıyor. Yıllık bir milyon yolcu kapasiteli planlanan terminal binası, önce 5 ardından 10 milyon kapasiteye çıkarıldı. Ancak kimin geleceği meçhul!.. İddiaya göre; THY anılan alandan sefer yapmaya yanaşmıyor. DHMİ (Devlet Hava Meydanları İşletmeleri) 'THY'nin istemediği yere yabancı şirketler niye gelsin' diyor.
       Garip bir durum. Kurtköy, sözde Atatürk Havalimanı'nın yükünü azaltacaktı. Açılmasına üç ay kalmış, ortada somut bir şey yok. Aslında Milli Savunma Bakanlığı bütçesinden yapılan alanın tek özelliği yolcu trafiği değil. Aynı zamanda uzay - havacılık sektörlerinde aktif rol oynayacak entegrasyon da öngörülüyor. Peki 10 milyon kapasiteli terminal ne işe yarayacak? Yetkili şöyle konuşuyor:
     "İstanbul'dan Ankara'ya gidecek biri Kurtköy'den uçağa binmez herhalde. Dış ve iç hat bağlantıları yok. Mevcut dış hatlar terminali dururken, Kurtköy'de ne hizmet alınacak. Ancak THY üzerinde bir baskı olur da geçerse işlemeye başlar. İşletmeciliğini de özel bir kuruluşa vermek istiyorlar."
       Kurtköy'e saat ikide indiniz, Atatürk'ten beşte kalkacak uçağa yetişilir mi?
     "Mümkün değil, Kartal'dan ya da Pendik'ten deniz otobüsü konulacakmış. Yolcu uçaktan inecek, otobüsle sahile inecek, deniz otobüsüne binip karşıya geçecek. Bakırköy'den de tekrar otobüslerle Atatürk'e gidecek..."
       Peki THY gelmem diye yazılı olarak bildirdi mi?
     "Onu bilemem ama; gelmek istemediği kesin. Altyapısı, bilgisayar sistemleri, hangarları, tüm teknik donanımı Atatürk Havalimanı'nda. Ankara'ya bile zor geliyorlar, orada ne yapacaklar? Belki ileride kapasite dolumu sonucu atlama noktası olabilir ama şu anda zannetmiyorum."
       O halde açılıp öyle kalacak?
       "Bilemiyorum."

Belki ilerde...

     THY yetkilileri aynen böyle düşünüyor. Şu anda Kurtköy'e yönelik hiçbir plan ve ilgileri olmadığını belirterek, şöyle konuşuyorlar:
     "Bu apayrı bir iş. Mevcuttaki tarifeli seferlere uygun halde değil. Ha deyince gidilecek yer de değil. THY'nin iç hat seferi koyduğunu varsayalım. Yolcu Ankara uçağına bineceğine iki saat daha dişini sıkar arabasıyla gider. Belki kargo uçakları inebilir. Ya da ücretsiz deyip charterler özenderilebilir. Parelel pist bitince de özel uçaklara açılabilir. Ya da anadolu şehirlerine hizmet verecek özel şirketler olabilir."

İZSU'nun adaleti!..

     İzmir Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü vatandaşa hizmet yerine eziyet yapıyor. Astronomik faturalar, gerekçesi belli olmayan cezalar bir çok abonenin iflahını kesmiş durumda. İzmir - Hatay'daki Ateş Apartmanı yöneticisi Dr. A. Şemsettin Tan, şöyle yakınıyor:
     "Gelen uyarıda apartmanımızın 2 numaralı dairesine hidrofordan kaçak su verildiğinin tespit edildiği yazıyordu. Gereğini yaptık, sonucunu da bildirdik. Mart 2000 de harcanan 353 metreküp su karşılığı 117.8 milyon lirayı ödemeye gittiğimizde 360 milyon liralık bir rakam çıkarıldı. Bu da yetmiyormuş gibi 7 Nisan da Mayıs 2000'de ödenmek üzere 2 milyar liralık ceza kesildi. Apartman sakinlerinin çoğu yaşlı insanlar, uyarı olmaksızın böyle büyük tutarda para cezası insafsızlık değil mi?..."


Yazara E-Posta: tbengin@milliyet.com.tr