Üst Servikal Omurga

19 Temmuz 2019

Üst servikal omurganın anatomisi, biyomekanik ve nörofizyolojisinin tam olarak anlaşılması, oksipito-atlanto-aksiyal kompleksinin klinik belirtilerini ortaya çıkarmak için ön koşuldur. White ve Panjabi, üst servikal eklemleri, hem anatomik hem de kinematik olarak aksiyel iskeletin en karmaşık eklemleri olarak tanımlamaktadır. Üst üst servikal omurga biçim ve fonksiyon olarak omurganın geri kalanından farklıdır.

Atlanto (C1) ve axis (C2) bağlantıların konfigürasyonu, bu yapıların kafayı taşımasını ve hareketi belirlemesini sağlar. Bu eklemler, aynı zamanda nörolojik ve vasküler yapıların korunmasını da sağlar. Atlas ve axis dokuz atipik omurdan ikisidir. Atlas eklemleri Diarthrodial’ dir. Üst servikal fiksasyon ile ilişkili nörolojik fonksiyon bozukluğu birkaç farklı mekanizma ile açıklanabilgir. Bununla birlikte, bu mekanizmaların birçok hastada aynı anda ortaya çıkması olasıdır. En mantıklı iki hipotez, spinal kord gerginliği ve mekanik algılayıcı sistemlerdeki değişikliktir.

Üst servikal spinal kord, foramen magnum çevresine, ikinci ve üçüncü servikal vertebraya ve posterior longutidunal ligamanlara fibröz kaymalarla doğrudan bağlanır. Hinson, Grostic ve diğerleri, atlas seviyesinde dural bağlanma gösteren diseksiyon kanıtlarını buldular. En üstteki ligamentler, omuriliğin geri kalanının çevresinde bulunan inferior ligamanlarla karşılaştırıldığında neredeyse yatay olarak düzenlenmiştir. Üst servikal ligamentler, foramen magnum etrafındaki omuriliğin bağlanmasına yardımcı olmak için daha kalın ve daha güçlüdür. Son zamanlarda yapılan çalışmalar ayrıca rektus capitis posterior minör kas ile üst servikal omuriliğin dura mater arasında bağ dokusu köprüsünü ortaya çıkarmıştır. Spinal dura mater olası bir ağrı ve nörolojik fonksiyon bozukluğu kaynağı olduğu tespit edildi. Bu anatomik gerçekler, daha önce ele alınan biyomekanik açıklamaların yanı sıra, üst servikal omurganın yaralanmaya ve / veya fiksasyon adı verilen duruma oldukça duyarlı olduğunu ortaya koymaktadır.

Üst servikal nörolojik fonksiyon bozukluğu iki mekanizma ile ortaya çıkar:

1: Spinal Kord (Omirilik) sinirlerinin doğrudan mekanik tahrişi,

2: Kordun küçük damarlarının etkilenmesi, sinir iletimi için gerekli olan yüksek enerji reaksiyonlarını sürdürmek için gerekli besin kaybıyla birlikte venöz tıkanıklık oluşturur. Omurilik gerginliği, fonksiyonel kısa bacakla sonuçlanabilecek spinocerebellar traktları etkileyebilir.

Afferent / efferent eklem mekanorepteptif nörolojisinin de omurganın bu bölgesinde ilginç etkileri vardır. Servikal faset eklemlerinde, ligamentlerde, intervertebral disklerde mekanoreseptif innervasyon bulundu. Kas iğciği, üst servikal omurganın en önemli propriyoseptif reseptörü olabilir. İğler, vücudun tüm kaslarına gömülmüş intrafusal liflerdir; ancak suboksipital kaslarda oldukça yoğundurlar. Mekanoreseptör algısı, yerçekimi ortamındaki yaşam nedeniyle serebellumda birincil girdidir. Talamusa olan birincil yük, dik duruşu korumak için gereken çok miktarda afferent girdisi nedeniyle serebellumdan geçer. Mekanoreseptörlerin uyarılması veya düzenlenmesi, beynin nörolojik aktivitesi ve birçok bedensel fonksiyon üzerinde önemli bir etkiye sahip olabileceği teorik olarak mümkündür. Servikal omurganın yüzey alanı başına omurganın diğer herhangi bir bölgesinden daha fazla mekanreseptöre sahip olduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca üst servikal afferentlerin doğrudan vestibüler ve diğer yüksek dereceli çekirdekleri beslendiklerini gösteren kanıtlar vardır. Bu, omurganın alt bölümlerinin aksine, üst servikal eklemlerden beyin sapı çekirdeklerine daha az değiştirilmiş bir bilgi girişi sağlar.

Üst servikal problemler klinik olarak çeşitli postural distorsiyon formlarında görülür (yani fonksiyonel bacak uzunluğu eşitsizliği, pelvik distorsiyon, baş ve omuz eğimi, baş translasyonu, eşit olmayan ağırlık dağılımı vb.). Bacak uzunluğu eşitsizliği (LLI) genellikle çeşitli uzmanlar için farklı bir öneme sahiptir. Bazıları için, bu koşulun eşitsizlik ½ veya daha büyük olana kadar önemli olmadığı düşünülmektedir. Diğer aşırı uçta, birçok yazar, kas-iskelet sistemi şikayetleri için sadece birkaç milimetrelik bir farkın önemli olduğunu düşünmektedir (Özellikle bel ağrısı-Skolyoz-Disk dejenerasyonu).

Yazının devamı...

Bel Ağrısında Görüntüleme

15 Haziran 2019

Bel Ağrısı İçin MRI ve X-Ray Yanlış Alarm Verebilen Tıbbi Cihazlardır

Elbette her zaman yanlış alarm vermezler. MRI, mucize bir teknolojidir. Vucudun içindeki yumuşak dokuların net görüntülerini elde etme yeteneği değerlidir. MRI, gerçekten gerekli olduğunda ve iyi yapıldığında çok etkilidir. Ancak üzücü gerçek bel ağrısının çoğunda ihtiyaç duyulmamasıdır.

Bel ağrısı uzmanları uzun zamandır MRI veya izole X-ışını ile bel ağrısının nedenini güvenilir bir şekilde teşhis edemediklerini anladılar ve bunu yapmaya çalışmak, gerçekten zarar veren yanlış alarmları arttırdı. Erken MRI aslında işe yaramaz olandan daha kötüdür.

En önemli öneri, klinik durum ciddi ve inatçı nörolojik semptomlar gibi kötü olmadığı sürece, insanlara X-ışınları ve MRI tetkiklerinin uygulanmaması gerektiğidir. Yazarlar bu öneriyi “güçlü” olarak nitelendirdiler ve destekleyecek kanıtların “ılımlı” olduğuna inandılar.

Şimdi bu önerinin “daha güçlü, çok güçlü, gerçekten çok güçlü” olduğunu ve bunu destekleyen kanıtların “kurşun geçirmez” olarak kabul edilebileceğini düşünüyorum. Brinjikji ve arkadaşlarının 2015 yılındaki büyük bir incelemesinin sonuçlarını düşünün: dejenerasyon belirtileri hiç sorun yaşamayan sağlıklı insanların yüzde olarak çoğunda bulunur. “Pek çok görüntülemeye dayalı dejeneratif özellik normal yaşlanmanın bir parçasıdır ve ağrı ile ilişkisizdir. Bu görüntü, bu kişilerin yaşamlarının tam tarihini gösterir. Mevcut ağrılarıyla ilgili olabilecek yeni yaraları gösterir, ancak yıllar içinde biriktirdikleri izleri de gösterir.

Röntgenler ve MRI'lar insanları gerçekten korkutuyor! Bir şeyin kırık veya çarpık olabileceği fikrini kuvvetli bir şekilde pekiştirir, ve hiçbir şey bel ağrısı için korkudan daha kötü olamaz. Korku “arka katildir.

Görüntüleme çoğu zaman durumu netleştiremez veya teşhis sularını karıştırır. Bilimsel bir kanıt dağı, bel ağrısının bu test sonuçlarıyla gerçekten çok kötü bir şekilde ilişkili olduğunu açıkça gösteriyor. Ağrı çekmeyen birçok insanın belinde “yanlış” olan her türlü şey vardır.

Araştırmacılar hasta hakkında klinik bilgi içermeyen sadece MRI kullanarak teşhis koymaya çalıştıklarında neler olduğunu düşünün ya da araştırmacılar hasta hakkında sadece MRI kullanmayarak teşhis koymayı denediğinde ne olduğunu düşünün. Stenozun muhtemelen neredeyse her zaman ağrılı olduğu varsayımına dayanarak spinal kanal daralması olan hastaları aradılar. Başarısız oldular, çünkü gerçekte dar kanalları olan pek çok kimsenin ağrısı yoktu.

Yazının devamı...

Geçirgen Bağırsak Sendromu

29 Mayıs 2019

Geçirgen (Sızdıran) Bağırsak (Leaky Gut) Sendromu

Geçirgen bağırsak sendromu, kronik yorgunluk sendromu ve multiple skleroz (MS) dahil olmak üzere çok çeşitli ve kronik problemlerin nedenidir. Kan dolaşımına gözenekli ("sızdıran") bir bağırsak yoluyla geçen mikroplara, toksinlere veya diğer maddelere bağışıklık sisteminin reaksiyon vermesiyle birçok problem ve semptom gelişir.

Bağırsak içi mukozal bariyeri (bağırsak içi ile vücudun geri kalan kısmı arasındaki bariyer) tek bir hücre katmanı ile kaplanır. Bu bariyer besinleri emmede etkilidir ve çoğu büyük molekülün ve bağırsak içinden kan dolaşımına geçecek ve potansiyel olarak yaygın semptomlara neden olacak mikropların geçişini önler.

İnce bağırsak villusundaki epitel iltihaplanır ve tahriş olur, bu da ince bağırsağın metabolik ve mikrobiyal toksinlerinin kan akışına geçmesine neden olur. Bu olay karaciğeri, lenfatik sistemi ve endokrin sistemi içeren bağışıklık tepkisini tehlikeye atar. Tedavi edilemeyen hastalıkların bazıları, vücudun kendi dokularına saldırdığı bu kesin mekanizmadan kaynaklanır.

Genellikle aşağıdaki genel durumların ana nedenidir:

Astım, gıda alerjileri, kronik sinüzit, egzama, ürtiker, migren, irritabl bağırsak, mantar hastalıkları, fibromiyalji ve romatoid artrit gibi iltihaplı eklem hastalıkları, sızdıran bağırsaktan kaynaklanır.

Öncelikle antibiyotikler, ikincil olarak steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID'ler, Motrin, Aleve ve Advil), sızdıran bağırsakların ana nedenidir, çünkü hücreler ve hücreler arasındaki boşlukların genişlemesine neden olurlar. Diğer yaygın nedenler kemoterapi, alkol, yeni bir halının solunan formaldehit, gıda alerjenleri, stres, laktaz eksikliği, glüten / gliaden alerjisi, anormal bağırsak florasıdır (bakteri, parazitler, mayalar).

Antibiyotikler hasarlarını iki şekilde oluştururlar. Birincisi faydalı bakterileri yok ederek. İnce bağırsak ve kalın bağırsak, beş yüz farklı türde faydalı bakteri barındırmaktadır. Bu bakteriler sağlıklı metabolizma ve bağışıklık tepkisi için gereken yüzlerce işlevi yerine getirir. İkinci yol antibiyotiklerin bağırsaklara zarar vermesi, Candida albicans ve diğer patojenik mantar ve mayaların büyümesini teşvik etmektir. Bu olay, diğerlerinden daha fazla, sızdıran bağırsak Sendromu'nu hızlandırır. Sağlıklı bir durumda ince bağırsak epiteli, bağırsak emilimine dahil olan fiziksel bariyere katkıda bulunan sıkı hücre bağlantılarını korur. Fiziksel bariyere ek olarak, mukus içerisinde, temas eden toksinleri nötralize eden immün ajanları içeren önemli bir kimyasal bariyer vardır. Candida, ince bağırsak epitel hücrelerinin küçülmesine neden olan bir aldehit salgısı yaymaktadır. Bu, bağırsak toksinlerinin epitelden ve kana sızmasına izin verir.

Yazının devamı...

Fizyoterapist

17 Mayıs 2019

Fizyoterapistler Birinci Basamak İş Yükünü Azaltabilir

Araştırmalara göre, fizyoterapistler, kas-iskelet sistemi (MSK) hastalarını değerlendirerek ve yöneterek, G.P. (Aile hekimi-Pratisten) iş yükünü önemli ölçüde azaltabilir. NHS yetkililerine göre, yılda yaklaşık 90 milyon randevu ile MSK (Kas iskelet sistemi problemleri) koşulları İngiltere'deki GP konsültasyonlarının %30'unu oluşturuyor.

Geçen ay British Journal of General Practice (vol. 69 no. 682 e314-e320) yayınlanan bir araştırmaya göre, bel ağrısı, osteoartrit veya osteoporoz gibi konular için tipik olarak GP'yi (Aile hekimi) gören hastaların büyük çoğunluğu, 'minimum GP desteği' ile fizyoterapist tarafından etkili bir şekilde tedavi edilebilir.

Araştırmacılar, 2015 yılında başlatılan ve randevuların sonuçları, GP desteği, hizmet kapasitesi, fizyoterapi ve ortopediye sevk oranları, steroid enjeksiyonu sayıları ve ortopedi önerilerinden elde edilen sonuçlar hakkında veri toplayan İskoçya'da yapılan genel bir uygulama fizyoterapi hizmetini değerlendirdiler. Toplam 8,417 hasta teması sağlanmış ve fizyoterapistler vakaların sadece %1'inde GP incelemesi istemiş. Hastaların sadece %12'si reçeteye ihtiyaç duymuş. Ortopediye sevk oranları, çalışmaya katılan iki GP uygulama gurubunda önemli ölçüde düştü, birinde %37, diğerinde %64 azalma oldu. Genel olarak, vakaların %87'si birinci basamakta idare edildi.

Bu sonuçlar, bir fizyoterapistin kas iskelet sistemi rahatsızlığı olan hastalar için bağımsız ve etkili bir şekilde GP' ye alternatif olarak ilk temas noktası uygulayıcısı olabileceğini göstermektedir. Araştırmacılar ayrıca, direk fizyoterapistte giden hastaların yüksek düzeyde memnuniyet bildirdiklerini gösterdiler.

Yazının devamı...

Migren Tedavisinde Bütüncül Yaklaşım

3 Mayıs 2019

Baş ağrısı ve migren yaygın bir sağlık problemidir ve çoğu tedavi seçeneği nedenleri bulmak ve bu yönü yönetmek yerine semptomları yönettiği için tedavi etmesi zor olabilir. Besin duyarlılıkları ve alerjileri, beslenme yetersizlikleri veya nöroendokrin dengesizlikleri gibi bazı etiyolojik faktörler rol oynayabilir. Uyku, beslenme, egzersiz ve stres yönetimi ile ilgili olarak yaşam tarzı faktörlerinin dikkatli bir şekilde değerlendirilmesi gerekir.

Diyetsel faktörlere bakalım: alerjiler ve beslenmeler çeşitli baş ağrılarını tetikleyebilir. Migren bölümlerini ve yiyecekleri birbirine bağlayan çeşitli çalışmalar vardır. Hastalar bazı yiyeceklerden kaçınırlarsa migrenlerinde iyileşme olur. Yiyecekler çeşitli bileşenlerden, kimyasallardan vb. Oluştuğundan, hangi yiyecek bileşeninin migrene neden olduğu sonucuna varmak zordur. Bununla birlikte, tyramine gibi vazoaktif aminlerin ve feniletilamin ve histamin içeren diğer aminlerin sorumlu olduğu düşünülmektedir. Tyramine peynirde bulunur. Feniletilamin çikolatada bulunur. Turunçgillerde oktopamin ve kırmızı şarap, bira ve fermente gıdalarda histamin bulunur. Histamin, ince bağırsakta enzim diamin oksidaz tarafından indirgenir. Bu nedenle, azalmış bir aktivite seviyesi veya bu enzimin eksikliği ile bir histamin içeren besin tüketildiğinde baş ağrısını tetikleyebilir. Baş ağrısına veya migrene neden olan diğer yiyecekler; alkol, kafein, açlık veya atlama öğünleri, kurutulmuş jambonlar, aspartam (yapay tatlandırıcılar) ve glütendir.

Koenzim Q10

Bazı hastalarda oksijen metabolizmasında bozulmaya neden olan mitokondriyal fonksiyon bozukluğu migren patogenezinde rol oynamıştır. Koenzim Q10, elektron taşıma zincirinde doğal bir maddedir ve çok önemlidir. Birçok çalışma Koenzim Q10 almanın atak sıklığını azalttığını göstermiştir.

Magnezyum ve Balık Yağı

Hem magnezyum hem de balık yağı, trombosit agregasyonunun inhibisyonu ve vazospazmın inhibisyonu ile ilişkilendirilmiştir. Magnezyumun ayrıca hücre zarlarını stabilize ettiği ve enflamatuar ekosonoidleri azalttığı düşünülmektedir. Yüksek doz Magnezyum migrenlerde etkili gibi görünmektedir.

Toksik yük

Tıbbi araştırma sırasında migren ve baş ağrıları için başka bir neden bulunamazsa, neden toksik aşırı yüklenme olabilir. Kronik ve çoklu ajan aşırı yüklenmesi, tek ajan veya akut toksisiteden daha yaygındır. Toksisitenin baş ağrısı ve migrene neden olabileceği veya katkıda bulunabileceği öneren mekanizmalar, sindirim, besin emilimi, hücresel taşınma, oksidatif hasar, enzim girişimi ve hormonların taklit edilmesi ile etkileşimi içerir.

Yazının devamı...

Bel Ağrısı ve Cluneal Sinir

22 Şubat 2019

Bel Ağrısının Bilinmeyen Bir Nedeni Olarak Cluneal Sinir İrritasyonu

Bel ağrısı (LBP) çoğu insanın yaşamlarında bir noktada yaşadığı en yaygın sorunlardan biridir. Birçok bel ağrısı nedeni vardır. Çoğu LBP hastasında, bel ağrısının kesin nedeni açık değildir. Büyük epidemiyolojik çalışmalar bel ağrısı olan hastaların %20 ila %37'sinin nöropatik ağrı bileşeninden muzdarip olduğunu göstermektedir. Üst ve orta cluneal sinirler (SCN / MCN) nöropatik LBP'nin nedeni olabileceği unutulmamalıdır.

Üst ve orta cluneal sinirler, kalçanın arka-orta alanının üstündeki cildi besler. Önceki çalışmalar, üst cluneal sinirin, T11-L5'in dorsal rami'sinin kutanöz dallarından elde edildiğini göstermiştir. Clunea sinirin irritasyonu ile ilgili bilgi sınırlıdır. Bu iki sinirin irritasyonu, bel ağrısına ve bacak semptomlarına neden olur.

Bu sinirlerin, tek taraflı bel ve / veya kalça ağrıları nedeni olarak bilinmesine rağmen, kronik bel ve bacak ağrısı sebebi olabileceği düşünülmemektedir. Kuniya ve ark. Yaptığı çalışmada, LBP ve / veya bacak semptomları ile başvuran tüm hastaların %12'sinde cluneal sinir irritasyonu olduğu ve bunlarında yaklaşık %50'sinde bacak ağrısı ve / veya karıncalanma olduğunu bildirmişlerdir. Clunealgia tanısı ciddi bel ve / veya bacak semptomlarının potansiyel bir nedeni olarak kabul edilmelidir. Clunealgia belirtileri çok şiddetli olabilir ve bir radikülopatiye ya da lumbosakral omurgadaki disk bozukluklarına (Bel fıtığı vb.) benzer semptomlar verebilir. Klinisyenler bu klinik varlığın farkında olmalı ve gereksiz omurga cerrahileri ve sakroiliak füzyonundan kaçınmalıdır.

Bu sinirlerin tedavisinde, manuel terapi, egzersiz, bantlama ve enjeksiyon teknikleri etkili olabilmektedir. Cluneal sinir ameliyatlarındaki teknikler, diğer periferik sinir ameliyatlarındaki tekniklerden farklı olabilir, çünkü bu sinirlerin dalları incedir ve birden fazla dal içerisinde serbest bırakılması gerekir.

Kaynak: AOTA, Yoichi. Entrapment of middle cluneal nerves as an unknown cause of low back pain. World journal of orthopedics, 2016, 7.3: 167.

Yazının devamı...

Fibromiyalji Yönetimi

14 Ocak 2019

Fibromiyaljide Bütüncül Yaklaşım

Çoğu insan için fibromiyalji, hap ve acıya maruz kalınan bir durum anlamına gelir. Şunu hayal edin: On saat uyuduktan sonra uyanmak, kendinizi tamamen tükenmiş ve günle yüzleşemeyecek kadar yorgun hissetmek… Kaslarınız ve eklemlerinizdeki yaygın ağrılar bazı günler o kadar kötü ki, bir kapı kolunu çevirmek veya ayakkabılarınızı bağlamak gibi basit işler yapamıyorsunuz. İki tutarlı düşünceyi bir araya getiremediğiniz ve ruh halinizin genellikle düşük olduğu sabit, kalın bir beyin sisi ile yaşamayı düşünün.

Daha da kötüsü, hepsinin kafanızda olduğunun söylendiğini hayal edin. Ya da bu konuda yapabileceğiniz hiçbir şey olmadığını.

Fibromiyalji Nedir?

Fibromiyalji, farklı insanlarda farklı semptomlarla kendini gösteren karmaşık bir durumdur. Her bireye bağlı olarak, bu semptomlar ara sıra hafif ila kronik ve ağır arasında değişebilir. Bununla birlikte, fibromiyalji hastalarının çoğunun belli bir dereceye kadar yaşadığı bazı “belirgin” semptomlar vardır: Genel ağrı, kronik yorgunluk (düşük enerji ve yorgunluk) ve bilişsel rahatsızlıklar (üzücü duygular ve düşük ruh hali).

Fibromiyaljili birçok kişi aşağıdakilerden muzdarip olabilir: irritabl bağırsak sendromu, kalitesiz uyku, zayıflamış mesane kontrolü, azaltılmış bir ağrı eşiği, gürültüye ve ışığa karşı toleranssızlık, hafıza sorunları, huzursuz bacak sendromu, ağrılı dönemler, baş ağrısı ve ödem.

Fibromiyaljinin Avustralya’daki toplam nüfusun yüzde iki ila beşini etkilediğine inanılmaktadır. Uzmanlar, en az beş milyon Amerikalı'nın Fibromiyalji ile yaşadığını tahmin ediyor. Henüz net olmayan nedenlerden dolayı, bu durum çoğunlukla kadınlarda yaşamlarının ortalarında görülür.

Fibromiyalji semptomlarının sübjektif doğası göz önüne alındığında, teşhis edilmesi çok zor bir durum olabilir. Sağlık uzmanları kanınız veya taramalar yoluyla Fibromiyalji değerlendirmesi yapamazlar. Bu kendisinin bildirdiği belirtilere dayanır. Bu nedenle, bir teşhis ve cevaplar hemen gelmezse, cesaretiniz kırılmasın. Açıkçası, bu belirtiler ayrıca sağlık uzmanınızın önce araştırmak isteyebileceği birçok durumda ortaya çıkar. Ayrıca, tüm doktorlar Fibromiyalji hakkında eşit derecede farkında değillerdir, bu nedenle bu durumu tedavi etmeye aşina ve kendinden emin bir sağlık kuruluşu bulmadan önce birkaç görüş almanız gerekebilir.

Yazının devamı...