İŞSİZLİK HÂLÂ SORUN AMA AZALABİLİR

.

İşsizlik oranı mayısta, mevsimsellikten arındırılmış bazda yükseliş eğilimini sürdürerek %14’e ulaştı. Mevsimsellikten arındırılmamış olarak ise, işsizlik oranı %12.8 seviyesinde gerçekleşti, Mayıs 2018’de oran %9.7 idi. İş gücüne katılma oranı %52.9 seviyesinde gerçekleşirken, genç nüfustaki işsizlik oranı ise %23.3 oldu.

Haziran ayı göstergelerine bakıldığında; reel kesim güven endeksi, mevsimsellikten arındırılmış bazda yükselirken, PMI imalat sanayii beklenti endeksi de bir miktar yükseliş gösterdi. Dolayısıyla, veri akışı, haziran ayında işsizlik oranının daha ılımlı seyredebileceğini ima ediyor.

- İşsizlik oranı (m.a.) mayısta %13.8’den %14’e yükselirken, tarım dışı işsizlik oranı ise %0.2 artışla %16.2 oldu. Genç nüfusta işsizlik oranı mevsimsellikten arındırılmış bazda %25.5 düzeyinde yatay seyretti.

- Mevsim etkisinden arındırılmış istihdam bir önceki döneme göre 137 bin kişi azalarak, 27 milyon 876 bin kişi olarak tahmin edildi. İstihdam oranı da 0.3 puan azalışla %45.4 oldu.

- Mevsim etkisinden arındırılmış işsiz sayısı bir önceki döneme göre 38 bin kişi artış gösterdi ve

4 milyon 527 bin kişiye ulaştı. Bu gerçekleşmelerle, işsizlik oranı da bir önceki aya göre 0.2 puan artarak %14.0 oldu.

Düzelme olacak

Akbank kaynaklı aşağıdaki grafikler, önümüzdeki yaz aylarında işsizlik oranında düzelme ve gerileme olacağını gösteriyor.


İŞSİZLİK HÂLÂ SORUN AMA AZALABİLİR

İŞSİZLİK HÂLÂ SORUN AMA AZALABİLİR