Sıradışı kişilerin sıradışı özellikleri

En iddialı tablosu “Son Akşam Yemeği” olan Leonardo da Vinci, ilk tankı, ilk paraşütü, ilk katlanır mobilyayı, ilk otomatik açılıp kapanan kapıları icat etti. Ağaç halkalarını sayma yoluyla ağaç yaşının bulunabileceğinin farkına varan ilk kişi de oydu. Hiç kimsenin öyle olmadığı bir dönemde, vejetaryendi. Çünkü, hayvanlara karşı duyarlıydı. Tersine yazı yazma tekniğinden dolayı, yazdıkları ancak bir ayna yardımıyla okunabilirdi.
Sigmund Freud, evlenene kadar bekaretini kaybetmedi. 30 yaşında tutulduğu ilk kişi olan bir arkadaşının annesi ile evlendi.
Isaac Newton, kızdığı öğretmenine ait evin duvarına çiviler çakarken ilk güneş saatini keşfetti. Veba salgını sırasında kendini bir çiftlik evine kapattı ve burada yerçekimi ve devinim yasalarını buldu. Kimi zaman, şöminedeki ateşi söndürmeksizin, 6 hafta çalıştığı olurdu. Bir keresinde davet ettiği misafirleri unutarak, şarap almaya gittiği odada, çalışmaya dalmıştı. Hiç cinsel ilişkiye girmeden öldü. Son yıllarını kıyamet tarihini hesaplamaya adadı.
Benjamin Franklin, “ABD Başkanı olmamış tek ABD Başkanı” olarak tanınır. 30 yaşında, Philadelphia posta müdürlüğüne atanmıştı. Burada ilk sivil itfaiyeyi, ilk halk kütüphanesini, ilk halk hastanesini ve ilk “yangın sigortası planı”nı uygulamaya soktu. Pennsylvania Üniversitesi’ni kurdu. İcatları arasında paratoner, kilometre sayacı, içinde kütük yakılan ev sobası, çift odaklı mercek, esnek idrar sondası da vardı. Atlantik Okyanusu’ndaki “Gulf Stream” akıntısını ilk keşfeden de odur. ABD‘nin, Fransa ve Büyük Britanya tarafından tanınmasını sağladı. Her 3 belgenin (Bağımsızlık Bildirgesi, ABD Anayasası ve İngiltere ile savaşa son veren Paris Antlaşması) tümünü imzalayan tek kişi de oydu.

Cengiz Han’ın işaretsiz mezarı
Cengiz Han’ın Moğol İmparatorluğu, Çin’in Büyük Okyanus kıyısından Macaristan’a kadar uzanmakta, dünyadaki kara kütlesinin dörtte birini kaplamaktaydı. İskender İmparatorluğu’nun 4 katı, Roma İmparatorluğu’nun 2 katı toprağa sahipti. Cengiz Han, bu imparatorluğu sadece 20 yıl içinde yarattı. 1 milyonun oldukça altındaki nüfusla 50 milyonu aşkın insanı yönetti. Ele geçirdiği topraklarda yaşayanların üçte birini yok etti. Yazıya dökülmüş etkili bir hukuk sistemi yaratması sayesinde, imparatorluk yönetiminde başarılı oldu. Ortaçağ’da İpek Yolu’nu, dünyanın en önemli kara yoluna dönüştürdü. Savaşları sırasında, vebadan ölen kişilerin cesetleri, mancınıklarla ele geçirilecek olan “kale”nin içine atılırdı. Bu uygulama, biyolojik savaşın ilk örneklerindendi. Cengiz Han, işaretsiz bir mezara gömüldü. Halen de, mezarı bulunabilmiş değildir. Orta Asya’nın şimdiki erkek nüfusunun yüzde 8’inin doğrudan Cengiz Han’ın soyundan geldiği saptanmıştır.
Karl Marx, bir türlü kapital elde edememiş; “Kapital” yazarı idi. Annesi, “Keşke sırf üzerine yazılar yazmak yerine, biraz kapital edinme yolunu da bulsaydın” derdi. Marx bir Alman Yahudi ailesinin çocuğu olarak doğdu; babası avukatlığını sürdürebilmek için din değiştirince, 6 yaşındayken Hıristiyan olarak vaftiz edildi.
(Bu yazıda, John Lloyd - John Mitchinson’un “The IQ Book of the dead (Nasıl Bilirdiniz?)” adlı kitabından faydalanıldı.)