Bu kazık yine orta halliye!..

Bu kazık yine orta halliye!..


       Hükümeti aldı bir telaş. Fazla sayıda lüks otomobil ithal ediyormuşuz, son 5 ay dışarıya ödediğimiz fatura 1 milyon 700 bin dolarmış! Bu nedenle bankaların tüketici kredileri pahalandırılacak, yani efendim vergileri artacakmış!
       Sanayi Bakanı bu konuda demeçler veriyor. Maşallah bunun devalüasyonu önceden halka duyurmaktan ne farkı var? Şimdi siz seyreyleyin bugünden itibaren vatandaşın şimdi ucuz olan krediden yararlanmak için nasıl bankalara koşuştuğunu! Bundan etkili "otomobilini erken al kampanyası" olur mu?
       İyi güzel de bahsi geçen Mercedes'lerin (son 6 aylık) satış sayısı 1246, BMW'ler 1509. Bunların, 2000 motor gücünden fazla olanlarının ithali güçleştirilecekmiş! Bütün yukarıdaki rakamların içinde acaba böyleleri kaç tanedir? Filanca marka alanın kredi faizi şu kadar olacak diye nasıl düzenleme yapacaklar?

Orta halli vatandaşa kazık!

       Kısacası, yine her zaman ezilen hatta yok edilme noktasına getirilen orta halli vatandaşa kazık çakılmak isteniyor! Ev alamıyor, pahalı! Bankada hesap açtırsa faiz vermiyor! Devlet bonosu hakeza! Borsa herkesin harcı değil! Yani, okumuş yazmış orta halli aydın vatandaş belki zevki, belki ihtiyacı için bir otomobil de mi alamasın? Ayıp yahuu!!!
       Parası bol olan zaten kredi ile taksitle filan otomobil almıyor... ve ayrıca kredi bedeli hiç de şatafatlı şekilde ilan edildiği gibi ucuz filan değil! Yapın hesabını yüzde aylık 3 ile, yıllık yüzde 50'leri geçiyor. Fakat bankaya paranızı yatırın size yüzde 30 faiz veriyorlar.

Yerli otomobilden az vergi alın

       Siz Mercedes'in, BMW'nin, Jaguar'ın, Ferrari'nin satış fiyatlarına ne kadar fazla vergi koyarsanız koyunuz. 140 - 150 bin markı verebilen vatandaş 200 bini de gözü kapalı öder... Bankaların tüketici kredilerini artırmaları onlar için önemli değil...
       Orta halli vatandaşın uygar ihtiyacına veya zevkine izin verin lütfen. İlle bir şeyler yapmak istiyorsanız, yerli arabaların satış fiyatlarını, en az yarısı zaten vergidir, bu vergiyi indirin, otomobil üreticileri de fedakarlık yapsınlar, fiyatları düşürsünler, bakın görün vatandaş nasıl yabancı arabadan vazgeçiyor!
       Fakaaat ille lüks otomobil almak isteyenleri zaten engelleyemezsiniz, bir formül bulup onlardan yüksek vergi almanın yolunu bulun. Böylece, orta halli vatandaşın otomobilden açığını (varsa) kompanse edin!
       Ne bitmez tükenmez hazineymiş, şu orta halli aydınların kesesi? Her gelen oraya el atıyor. Galiba onları yolmak kolaylarına geliyor!

Tarihten damlalar

     Sultanların aşk mektupları
       Kanuni Sultan Süleyman'ın eşi Hürrem Sultan tatlı, işveli, cilveli güzel bir kadındır. Padişah Macaristan'a veya İran'a sefere çıktığında aylarca ayrı kalırlar birbirlerinden. Hürrem Kanuni'ye aşk mektupları gönderir, Kanuni Hürrem'e şiirler yazar.
       İşte Hürrem Sultan'dan Sultan Süleyman'a birkaç cilveli satır:
     "Saadetimin sermayesi Sultanım... Gözümün nuru... latif nazeninim... canımın paresi... Saadetimin yıldızı...
       Vallah ve tallah fikarınız (ayrılış) ateşinde gece gündüz yanarım benim halim heman Hak Taala'dan ayruk kimse bilmez, benim canım paresi gözümün nuri iki cihanda ümidim vallah dünyada heman siz muradımsınız benim halim ne dil ile takrir olunur (anlatılır) ne kalem ile tahrir olunur..."
       * * *
       I. Abdülhamit çok yaşlıdır, Ruhşah adında bir cariyeye aşık olur. Yüzlerce güzel kadın arasından onu seçer... ve bu kadın padişahı adeta mecnuna çevirir, esir eder.
       Abdülhamit haremin içinde bir odadan bir başka odaya aşk mektupları yazar, Ruhşah'la beraber olmaları için yalvarır...
     "Ruhşahım Hamidin sana kurban ola... Sen bana bu vaktimde merhamet etmedikçe kim ider vallahi her gece sabahı çıkarırım billah hak değildir. Bu gece dahi gelmezseniz bilirim ki bana muhabbetin yoktur, benim bu halime düşman bile acır."
       "Efendim sana bend olmuş bir kulunum, ister beni darbeyle (döv), ister öldür sana teslimim. Bu gece niyazımdır billahi sebebi illetim ve belki mevtim (ölümüm) olursun. Ayağın altına yüzümü gözümü sürerek rica ederim kendimi zaptemiyorum billah - il azim."
       Çağatay Uluçay'dan)


Yazara E-Posta: y.cetiner@milliyet.com.tr