Cüppeli Ahmet Hoca'nın kıl ve sakal öğütleri

Cüppeli Ahmet Hoca'nın kıl ve sakal öğütleri


       Cüppeli Ahmet Hoca'yı hatırlarsınız? 17 Ağustos deprem faciasını, Gölcük'te, İzmit'te verilen davetlere, içki içilmesine, kadınların başı açık dolaşmalarına bağlamıştı!
       Meğer, Ahmet Hoca'nın pek çok risaleleri arasında kıl, sakal ve vücut üzerine birtakım müthiş görüşleri de varmış! Bunları, Yeni Binyıl'da Faik Bulut araştırmış geçenlerde yazıyordu.
       Şöyle söylüyor Ahmet Hoca:
     "Artık sakal tıraş edip bu şekilde İslama daha iyi hizmet ettiklerini iddia edenler Allah aşkına bu risaleyi iyice okuyarak iyice düşünsünler ve bir an evvel kendilerini Resulullah'ın lanet ettiği kimseler olmaktan kurtarsınlar."
       "Aslında koltuk altındaki tüyleri ustura ile tıraş edilmeyip yolunması sünnettir... (Cımbızla mı ağda ile mi?) Acıtırsa tıraş ve ilaçla temizlenmede beis yoktur. Eteğin ustura ile tıraş edilmesi müstehaktır. Etek tıraşına göbeğin hemen altındaki kıllardan başlamalı... Kadının ise eteğindeki tüyleri yolarak gidermesi sünnettir."
     "Göğüs ve sırttaki tüylerin tıraş edilmesi edebe aykırıdır. (Niçinmiş?) Burun kılları yolunmayıp kısaltılmalı. Zira burun tüyleri cüzam illetinden korunma güvencesidir!" (Peki, burnundan kıl aldırmayanlar ne olacak?)
       "Çene altı kılları sakaldan sayıldığı için, tıraş edilmesi haramdır. Hanefilere göre, sakaldaki beyaz tüyleri almanın sakıncası yoktur. Her kimin sakalı İslam yolunda ağarırsa bu beyazlık mutlaka kıyamet günü sahibi için nur olur."

Her gün sakın tıraş olmayın!

     "Eğer sakal her gün durmadan kazınacak olsaydı, gerçekten bu erkeğe büyük zulüm olurdu. Sakal bırakmak sünnet veya farz olmaktan önce bir fıtrat (yaradılış)tır... Demek sakal kesmek yaradılışa müdahaledir."
       "Sakalın miktarı ne olmalı? Avuç dolusundan fazla kırpılabilir. Çirkin görünüm veren kıllar alınabilir... Sakalı tıraş etmeye devam etmek büyük günahlardan bir günahtır. Sakalını tıraş eden kim olursa olsun (din alimi dahil) nerede bulunursa bulunsun Resulullah'a (SAS) isyan etmektedir."
       Peki ya hoca efendi, on binlerce hoca, imam biliyoruz görüyoruz sakalsız. Bunlar günah mı işliyor? Allah'a isyan mı ediyor?
     "Sakal zararlı mikropların boğaza ve göğüse ulaşmasına mani olur. Diş etlerini korur, sakalı olanın derisi sulanan toprak gibi canlı kalır... tıraş olanın yağ ifrazatı artar, sakallı bir kimsenin cinsel iktidarı artar ve menisi çoğalır..."
       Ve hocafendinin abuk sabuk vaazları böylece sürüp gidiyor.
       Adapazarı Gölcük depremi için söyledikleri banda kayıtlı hezeyanlarını Ahmet Hoca inkar etmişti!.. Bakalım bu konuşmalarından da vazgeçecek mi? Sakalı olmayan muhterem din adamlarımız bu zat için acaba neler söyleyecek?..

Emel Sayın Beyaz'ı niçin boynundan öptü?

       Şu TV ekranı ünlü ünsüz sanatçı veya sanatçı olmayan insanlara neler yaptırıyor? Güzelliğini hala kaybetmeyen Emel Sayın yıldızı parlayan genç sunucu Beyaz ile yaptığı programda birbirlerine bir hayli buse'ler kondurduktan sonra... Emel şappadak Beyaz'ı boynundan öpmez mi? Milyonların gözleri önünde!
       Soruyorlar:
     - Niçin boynundan öptünüz?
       Emel biraz da mahcup cevap veriyor:
     - Başka öpecek yer kalmamıştı ondan!
       Ve sonra niçin çocuk yapmadığı konusu. Bu güzel ve ünlü kadın yılların birikimi ile içinde sakladığı acısını açıklarken şöyle söylüyor:
     - Şimdiki aklım olsaydı kocamı ikna ederdim. O istemese de (eski eşi İsmet Kasapoğlu) doğururdum. Çok ama hep ağladım. Sükutu hayale uğramıştım. (Sükut değil sukutuhayal olacak: Hakkı Devrim'e havale ediyorum). Emrivaki yapabilirdim, ama şimdi kimseyi suçlamıyorum. Ben kendi kendime ceza verdim!
       Güzel gözlü tatlı sesli Emel artık sakın üzülmesin. Çocuksuz o kadar çok karı - koca var ki! Dev sanatçı Safiye'nin de çocuğu yoktu ama yüzlerce öğrenci okuttu.

Demirel için önlem!

       Tansu Çiller'in Ertuğrul Özkök'le sohbetleri sırasında yaptığı önemli açıklama görüyorum ki, ANAP'lılar arasında pek olumsuz karşılanmadı! Tarafsız çevreler ise böyle bir birleşmeyi, uzlaşmayı, yakınlığı zaten öteden beri öneriyor. Sanırım Mesut Yılmaz da tam anlamıyla hayır diyemeyecek.
       Benim yorumum ise, hem Çiller'in hem Yılmaz'ın bu çıkışlarıyla Süleyman Demirel'e karşı önlem almak istedikleri yolunda!
       Haydi hayırlısı...


Yazara E-Posta: y.cetiner@milliyet.com.tr