Yılın son faiz indirimi de yüksek olabilir

Merkez Bankası (TCBM) 12 Aralık’ta yılın son faiz kararı için toplanacak. Son 3 toplantıda yüksek faiz indirimi yapan TCMB’nin, yılın son toplantısında da yüksek faiz indirimine gitmesi bekleniyor.

Ekonomide dengelenme sürecine girildiği bir dönemdeki toplantı, Merkez Bankası’nın elinin rahat olduğu bir zamanda gerçekleşiyor.

Yarınki olağan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında alınacak olan faiz kararı kadar verilecek mesajlar da önemli.

Beklenti 200 puan

TCMB 2020’ye ilişkin toplantı sayısını yayınlayarak gelecek yıla ilişkin sinyalleri de verdi. Daha aktif bir merkez bankası göreceğiz. Toplantı sayısı 8’den 12’ye çıkıyor. Her ayki toplantılarla gerekirse sözlü yönlendirmelerde bulunulabilecek.

Piyasaların ortalama faiz indirim beklentisi 200 puan. Bu indirime 25 puan daha eklenebilir. Ekonomiyi canlandırması beklenen bu indirimlere 2020 itibari ile bir süre ara verilebilir.

Sonrasında toplantılar aylık olacağı için düşük oranda faiz indirimleri görebiliriz. Verilere baktığımızda gösterge faiz ve politika faizi arasında 200 baz puan fark var. Faiz indirimi buna denk gelecek şekilde olabilir.

Yılın son faiz indirimi de yüksek olabilir

Piyasa nasıl etkilenecek?

Halihazırda gösterge faiz yüzde 12.13 seviyesinde ve yatay seyir izliyor. BIST 100 Endeksi 108.228, dolar/TL kuru 5.8060 seviyesinde. Faizdeki indirime bağlı kurda ve borsadaki hareketliliğin sürmesi beklenebilir. Piyasa aktörleri fiyat istikrarının sağlanmasına yönelik bir faiz kararı bekliyor. Reel sektör açısından da faizin seyri oldukça önemli.

Döviz ve faizdeki yüksek oynaklıklar yatırımcı davranışlarını olumsuz etkiliyor. 2020’ye referans olacak bu toplantı sonrası piyasalarda yılsonu kapanışları için referans değerler oluşacak.

Yılın son faiz indirimi de yüksek olabilir

‘Fed pas geçer’

Temmuz ve eylülde faiz indiren ABD Merkez Bankası (Fed) son olarak da ekimde faizi 25 baz puan indirerek yüzde 1.50 - 1.75 bandına çekti. Fed, yılın son toplantısında faizleri değiştirmeyerek pas geçecektir.

Küresel piyasalar Fed’in bugünkü faiz kararına odaklandı. 

Sinyaller önemli...

Piyasalar Fed’in faizde bir değişiklik yapmasını beklemiyor. Ancak bu toplantı Fed’in ekonomiye ve 2020 para politikasına ilişkin açıklamaları açısından önemli. Bu toplantının bir önemi de GSYH ve işsizlik gibi önemli verilere ilişkin tahminlerin yayınlanacak olması. Analistler bu toplantı ile birlikte Fed’in 2020 para politikası rotasını görmeye çalışacak.

Yılın son faiz indirimi de yüksek olabilir