Gaziantep

Yerel Haber
02 Ekim 2017 - 11:29

Yazın Kuruyan Pınar Yeniden Akmaya Başladı

Son yıllarda aşırı sıcaklar nedeniyle su debisi düşen ve bu yıl tamamen kuruyan Araban ilçesindeki pınar, hava sıcaklıklarının mevsim normallerine düşmesi sonrası yeniden akmaya başladı.

IHA

Son 2 yılda ülke genelinde olduğu gibi Gaziantep’in Araban ilçesinde de etkili olan sıcak hava nedeniyle su debisi düşen Karapınar Sugözü Pınarı, bu yıl yeterli yağışın olmaması ve Ağustos ayında yaşanan aşırı sıcak nedeniyle tamamen kurumuştu. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Araban Belediyesi ve İpek Yolu Kalkınma Ajansı ortaklığında yürütülen proje çalışmasıyla park alanı yapılarak ilçe ve bölge halkının hizmetine açılan ve bölgenin tek doğal piknik alanı olan Sugözü Parkı, susuz kalmıştı. Sugözü’nü beslemek ve ilçedeki su sıkıntısını çözmek amacıyla çalışmalar başlatılmıştı. Havzayı beslemek için alternatif su kaynaklarının aranmasına devam edilirken, Ekim ayında serinleyen havalar nedeniyle Sugözü pınarında yeniden su akmaya başladı. Pınarın su seviyesinin bölgede beklenen yağışlarla eski günlerindeki seviyeye ulaşacağı tahmin ediliyor.

GaziantepYerel Seçim Sonuçları

Gaziantep Hava Durumu

17°CŞİMDİCUMA
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.