20.04.2017 10:43 | Son Güncelleme:

YDS sınav sonuçları erişime açıldı! YDS sınav sonuç sorgulama

2 Nisan tarihinde gerçekleştirilen YDS sınav sonuçları ÖSYM'nin resmi sitesi üzerinden adaylara duyuruldu. YDS sınav sonuçlarını öğrenmek isteyen adaylar Tc kimlik numaraları ve şifreleriyle sorgulama yapabiliyor. Öte yandan YDS sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından bazı sınav sorularının iptal edildiğini duyurdu.

YDS sonuçları için meraklı bekleyiş sona erdi. Sınava giren adaylar, YDS sonuçlarına ÖSYM’nin resmi internet sitesinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifrelerini girerek öğrenebilirler. YDS, 2 Nisan'da ÖSYM tarafından gerçekleşmişti.

YDS SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ

YDS adaylarına sınav sonuçları için ayrıca sınav sonuç belgesi gönderimi yapılmayacak. 

YDS'DE BAZI SORULAR İPTAL EDİLDİ

ÖSYM, sonuç açıklama bilgisini resmi internet sitesi üzerindne şu şekilde duyurdu;

"2 Nisan 2017 tarihinde gerçekleştirilen Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı İlkbahar Dönemi’ne (2017-YDS İlkbahar Dönemi) ait madde analizleri incelenmiş, cevap anahtarlarının kontrolleri tamamlanmış, itirazlar bilimsel açıdan değerlendirilmiş olupFarsça Testindeki 18. sorunun iptal edilmesine,İtalyanca Testindeki 77. sorunun iptal edilmesine, İtalyanca Testindeki 67. sorunun “D” olarak girilmiş cevabının “C” olarak değiştirilmesinekarar verilmiştir.

Sınav sonuçları,  20 Nisan 2017 tarihinde saat 15:15'den itibaren ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr İnternet adresinden açıklanacak olup adaylar, sınav sonuçlarını belirtilen İnternet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebileceklerdir.

Adaylara saygıyla duyurulur."

YDS Puanı Kaç Yıl Geçerli Olacaktır?
 
ÖSYM’nin almış olduğu karar doğrultusunda, adayların YDS sınavından alacakları puanların geçerlilik süresi kurumların kendi mevzuatlarında yer alan süre kadar olmaktadır. Adayların YDS puanlarının geçerlilik süresi , başvuru yapılacak olan kurum tarafından belirlenecektir. Bununla birlikte de YDS sınav sonuçları Yabancı Dil tazminatıyla ilgili olarak da 375 sayılı kanun  hükmünde olan kararnamenin 2. Maddesince adayların sınavdan almış oldukları puanlar sınavın gerçekleştirildiği tarih itibariyle 5 yıl süre ile geçerliliğini koruyacaktır. Belirlenen bu 5 yıllık sürenin sonunda, aday sınava girmemişse yabancı dil düzeyi bir alt düzeye inmiş olarak kabul edilmektedir. C düzeyinde olan adayların da almış oldukları yabancı dil tazminatları da kesilmektedir. 

YDS Puanı Nasıl Hesaplanır?
 
YDS’de 80 soru sorulmaktadır. Her bir sorunun değeri de 1.25 puandır. Adayın doğru vermiş olduğu sayı ile 1.25 çarpılarak elde edilen sonuç YDS puanı olmaktadır. Örneğin 40 doğru cevap veren aday 40x1.25= 50.00 puan alacaktır. 60 doğru cevap sayısına ulaşan da 60x1.25= 75.00 puan alacaktır.

Değerlendirilmesi yapılan ve hesaplanan puanların da belli bir seviyesi bulunmaktadır.
 
90 – 100 puan arasında olanlar A seviyesi
80 – 89 puan arasında olanlar B seviyesi
70 – 79 puan arasında olanlar C seviyesi
60 – 69 puan arasında olanlar D seviyesi
50 – 59 puan arasında olanlar E seviyesi
olarak kabul edilir. Sınava girmiş olan adayların almış oldukları sonuçlara göre belirlenecek olan seviyelerden hangisine ne miktarda bir tazminat ödemesi yapılacağı mevzuat çerçevesinde tespit edilir. 

DS Puanları ve Memurların Dil Tazminatları

YDS sınavından alınan puanlara göre tazminat oranı da değişiklik göstermektedir. Tazminat miktarları şu şekildedir;

A seviyesi 90 – 100 puan arası    1500
B seviyesi 80 – 89 puan arası     600
C seviyesi 70 – 79 puan arası     300
D seviyesi 60 – 69 puan arası     X
E seviyesi 50 – 59 puan arası     X
 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0