Yemek yemeden sigara içmeyin!

Tüm kanser vakalarının 3'te 1'inin nedeni olan sigaranın zararlarından ne kadar haberdarsınız?Ya da tüm zararlarına rağmen bile bile sigara içmeye devam mı ediyorsunuz? Bu makaleden sonra bir kez daha düşüneceksiniz!

Yemek yemeden sigara içmeyin!
Doğal kaş modasıParis Moda Haftası sona ererken, haftanın en trend makyajlarını mercek altına aldık.
13 yıl sandalyeye bağlı yaşadıLondralı fotoğrafçı Julia Fullerton-Batten'ın "Vahşi Çocuklar" isimli fotoğraf projesi hikayesiyle kan donduran çocuklar için başlattığı bir proje. İşte projedeki en dikkat çekici hikayelerden biri
Meme kanseri riskini düşüren önerilerAcıbadem Maslak Hastanesi’nden Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Özlem Er, meme kanseri olma riskini düşüren 10 yöntemini anlattı.
Mikrodalga fırında pratik ıslak kek tarifiİşte çay saatlerinin kurtarıcısı mikrodalga fırında pratik ıslak kek tarifi...
Evlilik sözleşmesinden korkmayın!Son yıllarda sık sık gündeme gelen ‘evlilik sözleşmesi’ oplumda 'bu yalnızca bir mantık evliliği' algısı oluşturabiliyor.
Yurt odası için dekorasyon önerileriÖzellikle yurtlarda kalan veya ufak alanlarda yaşayanlar için hayatınızı kurtaracak dekorasyon önerileri
Kitap tutkunları için en güzel hediyelerKitap tutkunlarının bayılacağı kıyafetler, aksesuarlar ve daha pek çok şey
VİDEOLAR

100'den fazla beni olanlar risk altında

PEMBE BLOG
1/3

 

Kozyatağı Acıbadem Hastanesi'nden Gastroenteroloji Bilim Dalı uzmanı Dr. ÖZDAL ERSOY aç karna içilen sigaraya karşı uyarıyor.

Her yıl 100000 kişinin 150-200 tanesi sindirim sistemi kanaması geçirmektedir. Gastrointestinal sistem (mide-bağırsak kanalı) kanaması bir hastalıktan ziyade bir belirtidir. Kanama sindirim sisteminde bulunan yemek borusu, mide, ince ve kalın bağırsaklardan kaynaklanabilir ve birçok farklı sebepten oluşabilir. Çoğu kez kanama kontrol altına alınabilir ve tedavi edilebilen sebeplerden kaynaklanır, çoğunlukla hayatı ciddi tehdit eden boyutlara ulaşmaz ancak hastaneye yatışı gerektirebilir. Kanama ciddi olmasa da yerinin bulunması gereklidir. Mide hastalıklarına bağlı kanama en sık görülen sindirim sistemi kanamasıdır. Mide kanamalarının en sık sebebi de ani gelişebilen mide erozyonları (tahrişleri) ve on iki parmak bağırsağı (duodenum) ve mide ülserleridir. Mide ve duodenum ülserleri kan damarlarının duvarlarının zedeleyerek yırtılmasına neden olur ve kanamayı başlatır. Bu ülserlerin oluşmasındaki en sık sebep artmış mide asidi veya mideye yerleşen ‘helicobacter pylori’ isimli bir bakteridir. Mide asidi açlıkta, yenilen bazı gıdalar (baharatlı, ekşi, aşırı yağlı, kızartılmış gıdalar gibi) sonucunda, stresli ortamda sıklıkla artar.