Yeni askerlik sistemi nedir? Yeni askerlik sistemi yasalaştı mı?

Geçtiğimiz sene bedelli askerlik sisteminin uygulanmaya başlamasıyla birlikte, Türkiye'de yeni askerlik sistemi için hazırlıklar da başladı. Peki yeni askerlik sistemi nasıl olacak? Yeni askerlik sistemi kimleri kapsıyor? 

Yeni askerlik sistemi nedir? Yeni askerlik sistemi yasalaştı mı?

Ülkemizde ne zaman yasalaşacağı merak edilen tek tip askerlik sistemi ile ilgili detaylar belli olmaya başladı. Geçtiğimiz yıl uygulanmaya başlayan bedelli askerlik sistemine gösterilen yüksek ilgiyle birlikte üzerine çalışma yapılmaya başlanan yeni askerlik sistemi, şu günlerde içeriği ve kapsamı bakımından oldukça araştırılıyor. Yeni askerlik sistemi ile ilgili bilinenleri derledik.

Yeni askerlik sistemi Cumhurbaşkanına sunuldu mu?

Henüz yasa teklifi TBMM'de görüşülmeye başlamadığı için, "yeni askerlik sistemi Cumhurbaşkanına sunuldu mu?" sorusunun cevabı şimdilik hayır. 

Bedelli askerlik ücreti ne kadar?

Yeni askerlik sisteminde bedelli askerlik ücretinin hesaplanma yöntemi "40 bin gösterge X memur maaşı katsayısı X 6" şeklinde belirlendi. Bu şekilde "Bedelli askerlik ücreti ne kadar?" sorusunun cevabını hesaplayabilirsiniz. Buna göre şimdilik bedelli askerlik ücreti 2019 yılı özelinde 31 bin 343 lira olarak belirlenmiş görünüyor.

Yeni askerlik sistemi ne zaman yürürlüğe girecek?

Uzun süredir uygulanan bedelli askerlik sisteminin yerleşikleşmesini ve tek tip askerliği öngören yeni askerlik sistemi ile ilgili sorular bugünlerde daha sık sorulmaya başladı. Pek çok kişi, "Yeni askerlik sistemi ne zaman yürürlüğe girecek?" sorusunun cevabını arıyor. 

Bu sorunun cevabı için öncelikle yeni askerlik sisteminin mecliste görüşülmesini beklememiz gerek. Mecliste görüşüldükten sonra Cumhurbaşkanına sunulacak olan tek tip askerlik sistemi ya da diğer adıyla yeni askerlik sistemi yasalaşmaya hazır hale gelecek. Tüm bu süreçlerin 23 Haziran'dan önce bitirilmesi bekleniyor. 

Bedelli askerlik nasıl olacak?

Yeni askerlik sistemine göre bedelli askerlikte yaş sınırı aranmayacak. Öte yandan, 1 aylık temel eğitim ise sabit olacak. Her Türk genci bedelli askerlik düzenlemesinden faydalanabilecek.

 

Bu makaleye ifade bırak