Cumartesi

18.03.2017 - 02:30 | Son Güncelleme: 18.03.2017-2:30

Yeni bir ikon doğuyor

Chanel, kurucusu Gabrielle “Coco” Chanel’e ithaf ettiği 2017 yılının açılışını yeni bir çanta koleksiyonuyla yaptı. Gabrielle isimli çanta modeli reklam kampanyasında yenilikçi bir tavır izliyor

Sitene Ekle

AYŞİM ÖZGÜR - MODA - aysim.ozgur@milliyet.com.tr

Chanel’in kreatif direktörü Karl Lagerfeld, geçtiğimiz günlerde, 2017 yılının Fransız modaevi için “Gabrielle yılı” olacağını ve markanın isyan, özgürlük, cazibe, tutku temaları etrafında şekillenen kampanya filmleri çekeceğini açıklamıştı. Modaseverlerin iyi bildiği üzere Gabrielle, tüm dünyanın “Coco” olarak tanıdığı efsane moda tasarımcısının asıl adı. “Kim olmak istediğime karar verdim ve sonunda o oldum” diyen, kadınlara pantolon giydirirerek döneminin kurallarını altüst eden ve ölümünden çok sonra bile dünyanın dört bir yanında arzulanmaya devam eden tasarımların yaratıcısı...

Gabrielle’den ilham alan kampanyaların çok ses getireceğini tahmin etmiştik. Nitekim öyle de oldu ve yeni sezonun ilk sürprizi, Gabrielle adını taşıyan yeni bir çanta koleksiyonuyla geldi.

“Ne kadın çantası ne de erkek”

Hemen hemen her kampanyasının fotoğraflarını da bizzat çekmeyi tercih eden Karl Lagerfeld, kadınlara hitap eden çantasının tanıtımı için modern ilham perileri olan Kristen Stewart, Cara Delevingne ve Caroline de Maigret’nin yanı sıra Amerikalı rap’çi Pharrell Williams’a da başrol vermiş bu defa. Gabrielle’in aslında farklı durumlarda kullanılmak üzere yaratıldığını ve hiç de feminen görünmediğini savunan tasarımcı, moda dünyasında kadın-erkek ayrımını kabul etmeyen “akışkan cinsiyet” kavramını daha belirgin bir şekilde destekleyeceğinin de sinyallerini veriyor.

Bir Chanel’den beklenen her şey

Gabrielle’in pek çok farklı versiyonu var. İsteyenler dana derisi ile tasarlanan modelleri, isteyenler pitonu tercih edebilecek. Klasiklerden vazgeçemeyenler için siyah ya da beyaz, dikkat çekici olmak isteyenler için pembeden sarıya uzanan eğlenceli renk tonları... Her versiyonda uzunlu kısalı birkaç farklı sap alternatifi sunulmuş ve saplar parlak zincirlerle süslenmiş.

İşte bu noktada, Lagerfeld’in  Fransız modaevinin alametifarikası haline gelmiş estetik kodlarından vazgeçmek istemediğini söylemek mümkün. Zira, başta Coco Chanel’in 1955 yılında yarattığı ve bugüne dek pek çok ünlü yıldız tarafından kullanılan zincir saplı 2.55 modeli olmak üzere, Chanel çantaları böylesine ikonik hale getiren ve yıllardır vazgeçilmez kılan öğeler hep aynı.

Chanel logosu kendini çok göstermediği anlarda bile varlığını hissettirmeli, çantaya kolayca taşınmasını sağlayacak saplar eklenmeli ve önemli aksesuar aynı anda hem geceye eşlik edecek kadar zarif hem de günlük hayatın koşuşturmasına ayak uyduracak kadar pratik olmalı. Bu özelliklere  sahip olan Gabrielle, modaevinin Boy, Medallion, Camera’nın da aralarında olduğu efsane modelleri uzun süre hayatta kalacak mı, göreceğiz. 


Etiketler:
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.