08.12.2017 01:30 | Son Güncelleme:
DIŞ HABERLER SERVİSİ

Yeni intifada çağrısı

Trump’ın Kudüs kararı tüm İslam aleminde tepki çekerken, Hamas lideri İsmail Haniye Filistinlilere yeni bir intifada çağrısında bulundu. İsrail Başbakanı Netanyahu ise kararın tarihi olduğuna dikkat çekti

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararının ardından bölgede büyük hareketlilik yaşanıyor. Hem Arap dünyasından hem de tüm Müslüman ülkelerden liderler, Trump’ın tartışma yaratan kararını kınarken, karar Filistin cephesinde de çok sert karşılık buldu. Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye, ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanımasına tepki göstererek, “ABD’nin kararına karşı Cuma gününden itibaren yeni intifada başlatılmasını  istiyoruz.” dedi. Haniye, Gazze’deki ofisinde yaptığı basın açıklamasında, barış sürecinin sona erdirilmesi talebinde bulunarak, “Filistin yönetiminden Oslo Antlaşması’ndan çıktığını duyurmasını istiyoruz. ABD’nin Kudüs ile ilgili kararı,  yeni bir siyasi sürecin başladığı anlamına geliyor. Barış süreci ise sonsuza kadar toprağa gömülmüştür.” diye konuştu. Haniye, Ramallah’taki El Fetih yönetimine de çağrıda bulunarak “Net bir tavır takının” dedi.

‘Barış süreci kalmadı’
Filistin’in yanı sıra Arap ve Müslüman ülkelerin yöneticilerini de ABD yönetimini boykot etmeye çağıran Haniye, “Artık barış anlaşması veya barış süreci diye bir şey kalmadı. Filistin halkı, ABD kararı sonrası tarihi bir yol ayrımında. Araplar ve  Müslümanlar, merkezinde Kudüs’ün olduğu bu yol ayrımından geçiyor. Filistin bizim olduğu gibi Kudüs de bizimdir. İşgalci İsrail’in ise Filistin topraklarında meşruiyeti olamaz.” ifadelerini kullandı. Filistin’in birliği ve uzlaşı adımlarının yerine getirilmesinin  hızlandırılması gerektiğini dile getiren Haniye, Filistinliler arasındaki bölünmenin artık aşılmasının kaçınılmaz olduğuna dikkati çekti. Haniye ayrıca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kudüs için İslam  İşbirliği Teşkilatı’nı olağanüstü toplantıya çağırmasını takdirle karşıladıklarının altını çizdi. Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) ise, Trump’ın Kudüs kararını “Filistin halkı ve haklarına karşı savaş ilanı” olarak nitelendirdi.

Filistinliler sokakta

Başta Ramallah olmak üzere birçok noktada Filistinli protestocular İsrail polisiyle karşı karşıya geldi. Bugün cuma namazı ardından yaşanabilecek olaylar endişe yaratıyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs kararını protesto etmek için Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da genel greve gidildi. ABD’nin kararının ardından Filistinliler sokağa döküldü. Batı Şeria ve Gazze Şeridi’ndeki Filistinli göstericilerle polis arasında çatışma çıktı. Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinin ana giriş noktalarından Şam Kapısı’nda toplanan Filistinliler, protesto gerçekleştirirken, Kudüs sokaklarında ciddi gerilim yaşandı. 
Ordu ‘hazır’ 
Öte yandan Batı Şeria’nın birçok yerinde de gösteriler düzenlendi. Gösterilerin yoğunlaştığı El Halil’deki (Hebron) gösterilere İsrail askerleri müdahale etti. İsrail ordusu, son durum üzerine bölgeye yeni asker sevkiyatı yaptı. Ordudan yapılan açıklamada bunun “bölgedeki olası gelişmelere hazırlık” olarak yapıldığı belirtildi.
Reuters’ın görgü tanıklarına dayandırdığı haberine göre, Batı Şeria’da binlerce kişi “Kudüs Filistin Devleti’nin başkentidir” sloganları atarak yürüdü. Bazı Filistinliler İsrailli askerlere taş attı. Doktorlar bir kişinin gerçek mermi sonucu,                    14 kişinin ise plastik mermi sonucu yaralandığını belirtti. Bir ordu sözcüsü, askerlerin taş atan yüzlerce protestocuyu dağıtmak için “protesto dağıtıcı ekipman” kullandığını söyledi.

Gazze Şeridi’nde ise onlarca protestocu İsrail sınırının yakınında toplandı ve sınırın diğer tarafındaki askerlere taş attı. Göstericiler, Donald Trump ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile ABD ve İsrail bayrakları da yaktı. Öte yandan bugün Cuma namazının ardından çok daha büyük olaylar çıkacağı yönünde endişe bulunuyor.

Fitili ateşleyen konuşma!
ABD Başkanı Trump, önceki gün düzenlediği basın toplantısında, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 1980 yılında İsrail’in Doğu Kudüs’ü ilhak ederek başkent ilan etmesini geçersiz sayan 478 sayılı kararına rağmen, “Kudüs’ü resmen İsrail’in başkenti olarak tanıma zamanı geldi.” ifadesini kullanmıştı.
Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0