10.07.2018 12:13 | Son Güncelleme:
AA

Yeni kabinede dikkat çeken detaylar

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı ilk Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'ndeki bakanlar, aldıkları yüksek eğitim ve alanlarındaki uzmanlıklarıyla dikkat çekiyor. Kabinede eğitimci, doktor, avukat, mühendis, ekonomist, asker ve mimar gibi meslek gruplarından isimler yer alıyor.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk Başkanı Recep  Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı kabinedeki bakanlar, aldıkları yüksek eğitim ve  alanlarındaki uzmanlıklarıyla dikkat çekti. 

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, kabinede eğitimci, doktor,  avukat, mühendis, ekonomist, asker ve mimar gibi meslek gruplarından isimler  bulunuyor.

Bu kapsamda, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 1985'te, Çukurova  Üniversitesi, İşletme Bölümü'nden mezun olduktan sonra, 1990'da, ABD'de otomotiv  sektörünün merkezi Detroit'teki Wayne State Üniversitesi'nde imalat mühendisliği  ve işletme alanlarında yüksek lisans programlarını tamamladı.

Aynı üniversitede endüstri mühendisliği alanında doktora derecesini  alan Oktay, Beykent Üniversitesi'nde İşletme Bölüm Başkanlığı ve Dekan  Yardımcılığı yaptı.

  Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Nizip İmam Hatip Lisesi'nden mezun  olduktan sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi.

Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da  Bilkent Üniversitesi'nde tam burslu ekonomi lisansı öğrenimi gördükten sonra  Amerika'da Michigan Üniversitesi'nde ekonomi doktorasına başladı. Selçuk, Teksas  Üniversitesi'nde işletme doktorasına devam ederken, aynı üniversitede muhasebe ve  enformasyon yönetimi yüksek lisansı da yaptı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise Selçuk Üniversitesi  Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da 1988'de Ankara Üniversitesi  Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden Uluslararası İlişkiler lisans derecesi aldı. 1991  yılında New York Long Island Üniversitesi'nde ekonomi alanında yüksek lisans  yapan Çavuşoğlu, 1993 yılında Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler  Bölümünde özel öğrenci olarak doktora programına başladı. Çavuşoğlu, Jean Monnet  bursuyla 1993-1995 yılları arasında London School of Economics’de (LSE) doktora  çalışmasına devam etti.

 Albayrak, "yenilenebilir enerji" üzerine tez yazdı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme bölümü lisans mezuniyetinin ardından yüksek lisansını New York Pace Üniversitesi Lubin School of Business'ta tamamladı. Bankacılık ve Finans bölümünden "Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Finansmanı" tezi ile doktora derecesi aldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 1987'de Yıldız Teknik  Üniversitesi Elektrik-Elektronik Fakültesi Elektronik Mühendisliği Bölümü'nden  mezun oldu ve 2005'te e-MBA sertifika programını bitirdi.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, Marmara Üniversitesi İktisadi  ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü'nden mezun olduktan sonra aynı  üniversitede mahalli idareler ve yerinden yönetim programında yüksek lisans  yaptı. Palm Beach Atlantic Üniversitesi'nde işletme yüksek lisansını tamamlayan  Kasapoğlu, İstanbul Üniversitesi'nden, yerel istihdam konusundaki çalışmasıyla  doktora derecesi aldı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da İstanbul Üniversitesi İşletme  Fakültesi'nden mezun oldu.

Milli Eğitim Bakanlığına Profesör

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy da İstanbul Üniversitesi  İngilizce İşletme Bölümü'nde öğrenim gördü.

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, Ankara Üniversitesi Eğitim  Bilimleri Fakültesi'nde lisansını, aynı üniversitede gelişim psikolojisi alanında  yüksek lisansını yaptı. 1989 yılında Hacettepe Üniversitesi'nde psikolojik  danışmanlık ve rehberlik alanında doktorasını tamamlayan Selçuk, Gazi  Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde doçentlik ve profesörlük unvanlarını aldı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise 1972 yılında Kara Harp  Okulu'ndan, 1973 yılında Piyade Okulu'ndan, 1982 yılında Kara Harp  Akademisi'nden, 1985 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi'nden, 1987 yılında ABD  Silahlı Kuvvetler Kurmay Koleji'nden mezun oldu.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca da İstanbul Üniversitesi Tıp  Fakültesi’ni 1988'de tamamlayarak tıp doktoru unvanını aldı. İhtisasını İstanbul  Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim  Dalı'nda tamamlayan Koca,1995'te Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı oldu.

   Yüksek lisans yaptılar

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Lisans eğitimini Orta Doğu  Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde tamamladıktan  sonra yüksek lisansını ABD'de bulunan Indiana Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri  Bölümü’nde yaptı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Bilkent üniversitesi İşletme  Fakültesi'nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra, Başkent Üniversitesi’nde  işletme yüksek lisansı, Celal Bayar Üniversitesi İktisat Bölümü'nde doktora  çalışmalarını yürüttü.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik  Fakültesi mezun olduktan sonra yüksek lisansını da aynı fakültede yaptı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan da 1981 yılında Karadeniz  Teknik Üniversitesi İnşaat Mimarlık Fakültesi İnşaat Bölümü’nü bitirdi, aynı  üniversitede yüksek lisans yaptı.

Kabinenin yaş ortalaması 49 oldu

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde yer alan isimlerin yaş aralığı 39 ila 66  arasında oldu. Tecrübeli bir yapıya sahip kabinenin yaş ortalaması ise 49 olarak  gerçekleşti.

Kabinenin en genç üyesi olan 39 yaşındaki Zehra Zümrüt Selçuk,  Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı görevini yürütecek.

  Milli Savunma Bakanlığı görevine getirilen 66 yaşındaki Hulusi Akar  ise kabinenin en yaşlı üyesi olarak görev yapacak.

  
 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0