31.10.2010 - 02:39 | Son Güncelleme: 31.10.2010-2:39 A-A+

Yeni trend sıfır eşyayla yaşamak

Kendilerini ‘Sıfır Jenerasyonu’ ve ‘minimalistler’ olarak tanımlayan gençler tüketim kültürüne karşı asgari düzeyde eşya ve giysiyle yaşıyor

Yeni trend sıfır eşyayla yaşamak

DIŞ HABERLER SERVİSİ

ABD ve İngiltere’de başlayan yeni bir akıma uyan gençler kıyafetten, mobilyaya kadar tüm eşyadan vazgeçiyor, sadece gerekli olan eşyayı, mümkün olduğunca az sayıda bulunduruyorlar. Ev, araba almak yerine paralarını seyahate harcayarak dünyayı görmek istiyorlar. Kendilerine “Sıfır Jenerasyonu” ya da “minimalistler” adını veren bu gençler mutluluğun “eşya”dan gelmediğini belirterek “tüketim kültürüne” karşı çıkıyor. “Minimalistler” birçok fonksiyonu bir arada bulunduran teknolojik aletler alıyor, kitaplarını da internetten okuyorlar.

DVD  ve kitaplarını raflara koymak yerine bilgisayarlarının sabit disklerine kaydeden gençler, kıyafet konusunda da aynı tutumu sergileyerek sadece bir kaç tişört ve pantolon, bir spor ayakkabı, bir bot  bulunduruyor. “Minimalistler” bugüne dek “tüketimin iyi bir şey olduğu ve insanların ancak satın aldıkça mutlu olabileceğinin” pazarlandığını, ancak sonuçta insanların mutlu olamadığını düşünüyor. Uzmanlar bu akımın gelişmesinde ekonomik krizin  etkili olduğunu belirtiyor.

 

EN ÜNLÜ ÜYE
Ünlü “Sıfır Jenerasyon” üyelerinden biri de facebook’un kurucusu genç milyarder Mark Zuckerberg. Zuckerberg’in evinin küçüklüğü ve az mobilya ile döşenmiş olması herkesi şaşırtmıştı.

EtiketlerABD
Bilgi YarışmasıYanlış sözcüğünün ingilizcesi nedir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
©Copyright 2015 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.