İzmir

Yerel Haber
15 Mart 2018 - 12:25

Yeni Yaşam Rotası Görece

IHA

Şehrin hem içinde hem dışında temiz havası, doğası, tarihi dokusu, simgesi nazar boncuğu ile İzmir’in yeni gözdesi Görece, son yıllarda yeşile ve sakin bir yaşama özlem duyanların ilgi odağı haline geldi.
Her geçen gün şehirlerin karmaşasına biraz daha gömülen insanoğlu artık fırsatını bulduğunda doğaya dönmenin yollarını arıyor. Yemyeşil bir dünyanın kendilerini beklediğini fark ederek şehirlerden uzaklaşmak isteyenlerin İzmir’deki yeni rotası Görece oldu. Yeşilin kucağındaki Görece, temiz havası, doğası ve ruhu ile İzmir’in yeni gözde bölgelerinden biri haline geldi.
Görece beldesinin en önemli özelliği ise nazar boncuğu. Bundan 200 yıl önce Arabistan’dan gelen birkaç boncuk ustasının önce Kemeraltı ve Kadifekale sonra da Görece’ye gelmesiyle burada nazar boncuğu üretimi başladı ve yüzyıllar boyunca bu gelenek Görece’de devam etti. Görece’nin yetenekli cam ustaları kurdukları ocaklarda yıllarca göz boncukları hazırladı. Şimdilerde ise 74 yaşındaki Kemal Kayan’ın çocukluk hayali olan boncuklar Boncuk Köy’de kültürümüzü yaşatmaya devam ediyor. Babası Murat Kayan ile Görece’nin simgesi nazar boncuğu kültürümüzü yeni nesillere anlatan Murat Kayan Görece’nin türk turizminde hak ettiği yere gelmesini diliyor.

©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.