BOR MADENLERİNİN ÖZELLEŞTİRİLMESİNE KARŞI EYLEM YAPTILAR

BOR MADENLERİNİN ÖZELLEŞTİRİLMESİNE KARŞI EYLEM YAPTILAR

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde bulunan Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne ait sülfürikasit ve borikasit fabrikalarının özelleştirilmek istenmesine işçiler tepki gösterdi.
Sendika lokalinde toplanıp, ellerindeki bayrak, afiş ve pankartlarla Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüyen Petrol-İş Sendikası Bandırma Şubesi yöneticileri ve üyeleri, Atatürk heykeli önüne kurdukları masada bir hafta sürecek imza kampanyası başlattı. Petrol-İş Şube Başkanı İsmail Kayan’ın öncülüğünde hareket eden topluluk, hükümet karşıtı sloganlar attı. Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, bazı siyasi parti başkanları, bazı sivil toplum kuruluşlarının başkan ve temsilcilerinin de destek verdiği basın açıklaması, atılan sloganlarla adeta mitinge dönüştü.
Sendika Başkanı İsmail Kayan, “Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek’in medyaya yaptığı açıklamalarla sülfürikasit ve borikasit fabrikalarının özelleştirileceğini öğrendik. 2011 yılında o zamanki adıyla Eti Bor İşletmeleri Genel Müdürlüğü olan kurumu blok satış yöntemiyle özelleştirmek istediler. Konulan tepkiyle bundan vazgeçildi. Fakat hükümet ısrarından vazgeçmedi. 2012 yılında yasada değişiklik yapılarak 3. şahıslara devir yöntemiyle satış yapmak istediler. Bu da geri püskürtüldü. 2840 kanun aynen kaldı. Ancak, yasa hala meclis genel kurulundan geçmedi. Bayramın 3. günü bakanın açıklamaları kamuoyuyla paylaşıldı. Sülfürikasidin ham maddesi pirit işletmelerinin sahibi olan ilgili firma, ’2015 yılında pirit vermeyeceğiz’ diyor. Halbuki bu işletme, daha önce Eti Maden’in elinde olan Kastamonu Küre’dedir ve özelleştirme ile söz konusu firmaya geçmiştir. Şimdi ilgili firma diyor ki, ’Ben asit fabrikası kuracağım’. Hükümet kanadı da, ’Yeni fabrika kurmana gerek yok. Bandırma sülfürikasit fabrikası var. Onu sana verelim’ diyor. Devletin malını kime veriyorsun? Cesedimizi çiğnemeden Allah’ın bir kulu giremez. Bütün Bandırmalıları mücadelemizde yanımızda olmaya çağırıyoruz” dedi.
Okunan açıklama ve konuşmaların ardından sloganlar atan topluluk sessizce dağıldı. Belediye Başkanı Dursun Mirza da, Petrol-İş Sendikası’na destek için imza attı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber